Σε όσους λατρεύουν τα αηδόνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Το αηδόνι είναι το πιο αγαπημένο μου πουλάκι.
Σε όσους λατρεύουν τα αηδόνια!-

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι ίσως από τα πιο αγαπημένα ωδικά πουλιά της ελληνικής πανίδας. Εκτός από αυτά τα πολύ όμορφα βίντεο, μπορείτε να διαβάσετε ένα επίσης όμορφο άρθρο για τα αηδόνια από τη Georgina.

Well done G!
 
[κοινο αηδονι]
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν μπορει να επιβιωση σε αιχμαλωσια.
εδω στην περιοχη μου[μενω εξω απο την πολη]απο νωρις την ανοιξη μεχρι
τελους του καλοκαιριου τα ακουμε να κελαηδανε πρωι-απογευμα μεχρι αργα
την νυχτα.
 
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν μπορει να επιβιωση σε αιχμαλωσια.
Έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση δεν ήταν ακαδημαϊκής φύσεως…

Ας σκεφτούμε τι είναι αυτό που κάνει τόσο όμορφο και νοσταλγικό το τραγούδι αυτού του πουλιού, εκτός από τους αντικειμενικούς λόγους; Είναι αυτό ακριβώς:
εδω στην περιοχη μου[μενω εξω απο την πολη]απο νωρις την ανοιξη μεχρι τελους του καλοκαιριου τα ακουμε να κελαηδανε πρωι-απογευμα μεχρι αργα την νυχτα.
Ας αφήσουμε τουλάχιστον αυτό το πουλί να εξακολουθεί να τραγουδά από εκεί έξω, για να μας θυμίζει πάντα ότι είναι ο βασιλιάς των ωδικών της φύσης. Πιστέψτε με ότι αυτό που ακούγεται μέσα από ένα κλουβί σε απόσταση 2-3 μέτρων δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ακούγεται στη φύση, ακόμη και αν πρόκειται για το ίδιο κελάηδισμα.
 
κατερινα το αηδονι θα επιβιωσει αλλα δεν θα το θελει ο μποη μετα μιας και δεν θα κελαηδησει ΠΟΤΕ ξανα στη ζωη του
 
Παιδια, να ξεκαθαρισω κατι, στο θεμα αιχμαλωσιας δεν παιρνω μερος, απαντησα στο αν επιβιωνει, μαλλον στο ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ να επιβιωσει στο κλουβικαι λεω μπορει, αν προσεχτει η διατροφη του.Αν ξανακελαηδησει, αν αρρωστησει αν ψοφησει, κανενας δεν το ξερει, ποσες καρδερινες φυλακιζονται και ψοφανε κατευθειαν; Και αλλες αναπαραγονται κανονικα σε κλουβι κι ας ειναι αγριες;
Στο θεμα αιχμαλωσιας, εμεις μονο να προτρεψουμε η να αποτρεψουμε μπορουμε, ο καθενας κανει οτι θελει, ασχετο με το τι του λενε και αν επιτρεπεται η οχι, γιατι αυτοι ειμαστε.
Προσωπικα εγω οταν ξεκινησα με τα πουλια, μου εφεραν μια καρδερινα, μετα επιασα αλλες 3, εκει σταματησα, τις φροντιζω τις αγαπαω, καταφερα να αναπαραξω με τις συμβουλες εμπειροτερων, μεχρι εκει ομως,τωρα φροντιζω να εχω καθημερινα νερακι και τροφη για εναν κοκκινολαιμη κι εναν κοκκκινοκωλη και οταν καθαριζω τις καρδεριενες μου βαζω την παλια τροφη σε πιατακια στη δουλει αμου που εχει γεμισει καρδερινες και τις απολαμβανω! 😛
 
Άν το θέμα είναι θεωρητικής φύσης, θα πω ότι οι παλιοί καρδερινάδες όταν ήθελαν αηδόνι πήγαιναν στη φωλιά έπιαναν τα μικρά και τα έβαζαν σε κλουβί.
Έτσι τα τάιζε η μητέρα τους, και αυτά ήξεραν το κλουβί για σπίτι τους.
 
Όπως θα διάβασες και στο άρθρο, έγκυρες πηγές αναφέρουν οτι τ αηδόνι είναι στενά συνιφασμένο με την ελευθερία. Ελεύθερο στην φύση μπορεί να ζήσει μέχρι και 18 χρόνια. Μέσα σε ένα κλουβί έιναι ζήτημα να επιβιώσει ενα τρίμηνο. Ειναι κρίμα να του στερήσουμε την ζωή και το δικαίωμα στην αναπαραγωγή, που στο κλουβί ούτως ή άλλως είναι σχεδόν αδύνατον να αναπαραχθεί.🙄 Ας αφήσουμε μερικά πράγματα ανεγγιχτα!
 
Έχω ένα αηδόνι...

Έχω εν' αηδόνι στο κλουβί
κι απ' το καημό του λιώνει.
Έχω εν' αηδόνι στο κλουβί
και μοίρεται, τ' αηδόνι.

Μου λέει για τις αμυγδαλιές
π' ανθίζουν άσπρο χιόνι,
μου λέει για τριανταφυλλιές
και μοίρεται, τ' αηδόνι...

Και παραδέρνει ανώφελα
και τα φτερά τ' απλώνει,
κάθε που φεύγουν τα πουλιά
κι αναριγούν οι κλώνοι...

Ναπολέων Λαπαθιώτης: Νύχτας Λυπημένα Σαλπίσματα...
 
[κοινο αηδονι]
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν μπορει να επιβιωση σε αιχμαλωσια.
εδω στην περιοχη μου[μενω εξω απο την πολη]απο νωρις την ανοιξη μεχρι
τελους του καλοκαιριου τα ακουμε να κελαηδανε πρωι-απογευμα μεχρι αργα
την νυχτα.
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ψαχνει κλουβι να μπει μεσα! Και καλα αφου το ακους τοσο μεγαλο διαστημα τι το θες στο κλουβι απλα να το βλεπεις χωρις να κελαιδα
 
Δεν εκανα την ερωτηση για να μπορω να εχω σε αιχμαλωσια ενα τοσο καλο
πουλι, δεν θα το εκανα ΠΟΤΕ στην ζωη μου.
Σας ευχαριστω ολους!
φιλικα Γιαννης
 
Εχω τη χαρα και την τιμη να τα ακουω αγρια οταν πηγαινω στο εξοχικο μας. Εχει παρα πολλα εκει και τα καλοκαιρια γινεται συναυλια απο τα αηδονια τα βραδια. Καθε χρονο εχουμε μια η δυο φωλιες αηδονιων μεσα στο κτημα και τα εχω δει πολλες φορες απο αυγα να γινονται πουλια και να πετανε. Απλα τελειο!
 
κ εγω σ'ευχαριστω . Γιατι οπως σου ειπα αναρωτιομουν εδω κ πολλες μερες!:D
 
Εχω τη χαρα και την τιμη να τα ακουω αγρια οταν πηγαινω στο εξοχικο μας. Εχει παρα πολλα εκει και τα καλοκαιρια γινεται συναυλια απο τα αηδονια τα βραδια. Καθε χρονο εχουμε μια η δυο φωλιες αηδονιων μεσα στο κτημα και τα εχω δει πολλες φορες απο αυγα να γινονται πουλια και να πετανε. Απλα τελειο!
εισαι απολυτως τυχερος! 😀
πρασινισα, απ την ζηλια μου! 😛...
πουλανε κανενα κτημα διπλα στο εξοχικο σας; 😛
 
Back
Top