Ασθένειες Σημάδια στο ράμφος budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης luffy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

luffy

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2019
Μηνύματα
30
Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ! Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Το budgie μου έχει εδώ και καιρό τα σημάδια που φαίνονται στη φωτογραφία στο ράμφος του, όπως φαίνεται εδώ:

iXbDMke.webp

Επίσης τα πόδια του ενώ ήταν ροζ, τώρα παρατηρώ ότι έχουν σημάδια μπλε:

4y7S9TW.webp

Μέχρι πριν λίγες μέρες τον είχα στο ίδιο κλουβί με μια θηλυκιά η οποία είχε κάτι παρόμοιο και στο δικό της ράμφος (σα να ξεφλουδίζεται το ράμφος λόγω ξηρότητας). Η θηλυκιά μετά από καιρό έβγαλε και κάτι σαν εξάνθημα δίπλα από το μάτι της αν αυτό βοηθάει, υπάρχει και φωτογραφία.

Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι ή αν είναι ανησυχητικό;
 
Καλησπέρα. Δεν είναι έχει κάτι το ανησυχητικό. Ακαρεα έχει. Θα πρέπει να γίνει θεραπεία όμως για να μην επεκταθούν περισσότερο. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο με άριστα αποτελέσματα : https://petbirds.gr/product/tafarm-podagrine-solution/
 
Καλησπέρα. Δεν είναι έχει κάτι το ανησυχητικό. Ακαρεα έχει. Θα πρέπει να γίνει θεραπεία όμως για να μην επεκταθούν περισσότερο. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο με άριστα αποτελέσματα : https://petbirds.gr/product/tafarm-podagrine-solution/

Γιάννη σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Για πόσες μέρες έκανες θεραπεία; Μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία υπάρχει θέμα αν βρίσκεται στο ίδιο κλουβί με άλλο παπαγάλο;
 
Θεραπεία έκανα μέχρι να εξαφανιστούν τελείως. Το έβαζα ανά δεύτερη ημέρα. Έχει ένα μπουκαλακι με βουρτσάκι μέσα (σαν μανο) το οποίο το απλώνεις στο ράμφος. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι και άλλο πουλί μέσα.
 
Θεραπεία έκανα μέχρι να εξαφανιστούν τελείως. Έχει ένα μπουκαλακι με βουρτσάκι μέσα (σαν μανο) το οποίο το απλώνεις στο ράμφος. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι και άλλο πουλί μέσα.

Τέλεια, θα περάσω αύριο κιόλας από πετ σοπ για να πάρω το υγρό που μου πρότεινες!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 
Μιας και τα μπατζι ταΐζονται συχνά μεταξύ τους είσαι σίγουρος/η ότι δεν έχει και το δεύτερο έστω σε αρχικό στάδιο; Θα είναι κρίμα να τελειώσεις τη θεραπεία και μετά να ξανακολλήσουν το ένα από το άλλο.
 
Μιας και τα μπατζι ταΐζονται συχνά μεταξύ τους είσαι σίγουρος/η ότι δεν έχει και το δεύτερο έστω σε αρχικό στάδιο; Θα είναι κρίμα να τελειώσεις τη θεραπεία και μετά να ξανακολλήσουν το ένα από το άλλο.

Το θηλυκό (που έιχε την ίδια ασθένεια) με το οποίο ήταν αρχικά στο ίδιο κλουβί, μας.. Ξέφυγε για την ελευθερία!

Τώρα σκέφτομαι να τον βάλω μαζί με ένα άλλο θηλυκό, το οποίο φαίνεται υγιέστατο. Αν είναι μεταδοτικά τα ακάρεα, τότε πρέπει να περιμένω ώσπου να ολοκληρωθεί η θεραπεία του αρσενικού μέχρι να τα βάλω μαζί, σωστά;
 
τότε πρέπει να περιμένω ώσπου να ολοκληρωθεί η θεραπεία του αρσενικού μέχρι να τα βάλω μαζί, σωστά;
Ναι αυτό πρέπει να κάνεις. Δεν θα αργισει πολύ να ολοκληρωθεί η θεραπεία. Όταν με το καλό τελειώσει άνοιξε ένα θέμα για να σου δώσουμε μερικές συμβουλές για το κλουβί και τα πουλιά.
 
Τελικά βρήκα την epithol, η οποία από όσο διάβασα είναι από τα γνωστά σκευάσματα για τη χρήση που θέλω. Θα την εφαρμόσω και σε 6 μέρες θα σας γράψω τα αποτελέσματα!

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια!
 
Θα την εφαρμόσω και σε 6 μέρες θα σας γράψω τα αποτελέσματα!

Περαστικά!

.σκέφτομαι να τον βάλω μαζί με ένα άλλο θηλυκό, το οποίο φαίνεται υγιέστατο. Αν είναι μεταδοτικά τα ακάρεα, τότε πρέπει να περιμένω ώσπου να ολοκληρωθεί η θεραπεία του αρσενικού μέχρι να τα βάλω μαζί, σωστά;
Διάβασε, είναι σημαντικό...
Καραντίνα στα πουλιά
 
Ευχαριστώ Σίσσυ!

Διάβασε, είναι σημαντικό...
Καραντίνα στα πουλιά
Το έχω διαβάσει, γενικά έχω εδώ και χρόνια παπαγάλους/καναρίνια και την γνωρίζω τη μέθοδο. Αν και δεν την εφαρμόζω για τόσο μεγάλο διάστημα, μπορεί να φανεί σωτήρια ακόμα και αν γίνει για λιγότερες μέρες!
 
Το έχω διαβάσει, γενικά έχω εδώ και χρόνια παπαγάλους/καναρίνια και την γνωρίζω τη μέθοδο. Αν και δεν την εφαρμόζω για τόσο μεγάλο διάστημα, μπορεί να φανεί σωτήρια ακόμα και αν γίνει για λιγότερες μέρες!
Φυσικά, σκέψου πόσο περισσότερο αν ''κρατηθεί σωστά''... Κοίτα (δεν γράφεις τ΄όνομα σου), κι εγώ αναγκάστηκα να μην κρατήσω σωστά κάποτε καραντίνα... Ο παπαγάλος που είχα μαδιόταν, έχασε και την συντροφιά του φίλου του, δεν μου άφησε περιθώρια γιατί η κατάσταση του χειροτέρευε αλλά.
Τα πουλιά ήταν του ίδιου εκτροφέα, τα παρακολουθούσε γιατρός (και το δικό μου και το νέο), όλα μπορώ να πω πως είναι σχετικά, δεν θα είχα την ίδια αντίδραση αν όλα πήγαιναν καλά και αγόραζα πουλί από κάποιο Χ κατάστημα.φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά...
 
Back
Top