Ασθένειες Σημάδια στο ράμφος budgie

Panagiotis21

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
33
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα σε όλους!
Η φιρφιρού μου που την έχω εδώ και 2,5 βδομάδες περίπου από την πρώτη εβδομάδα έχει αυτά τα σημάδια στο ράμφος,είναι κάτι ανησυχητικό?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210106_133945.webp
    IMG_20210106_133945.webp
    78,7 KB · Προβολές: 31
Εχει ακαρεα στο ραμφος πρεπει να του βαλεις epithol που θα παρεις απο pet shop.μια μια μπατονετα θα απλωνεις στο ραμφος χωρις κα παει στο στομα και στα πουπουλα!Για μια εβδομαδα και μας ενημερωνεις.Πρεπει άμεσα να γινει να μην απλωθει παντού!
 
Ναι αλλά μερικές φορές φοβάται αυτό όταν το πλησιάζω επειδή είναι μικρό ακόμη..όσο για τα πούπουλα μπορεί να το κάνει μόνο του γιατί συνέχεια καλοπίζεται..
[automerge]1609935081[/automerge]
Τα ποδαράκια της είναι καλά; Έχουν ασθενήσει και αυτά;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210106_141030.webp
    IMG_20210106_141030.webp
    78,5 KB · Προβολές: 24
Γνωρίζεις την ηλικία του πουλιού? Τα πόδια δεν δείχνουν άσχημα αλλά ίσως έχει κι εκεί. Συμφωνώ με τον Γιάννη κατα τ'άλλα.

Το κλουβί αυτό είναι πολύ μικρό και πολύ ακατάλληλο καθότι στρόγγυλο. Στην πρώτη ευκαιρία θα ήταν καλό να το αλλάξεις με ένα ορθογώνιο και πολύ μεγαλύτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Φοίβος έχω σκοπό να το αλλάξω το κλουβί με ένα μεγαλύτερο απλώς το κλουβί αυτό μου το πήραν δώρο μαζί με το παπαγαλάκι.
Όταν το πήραν τους είπαν ότι ήταν 3 μηνών.
 
Δεν είναι καθαρή η φωτογραφία σου μάλλον όμως έχουν λίγα την αλοιφή το απόγευμα πριν κοιμηθεί.
 
Πέμπτη μέρα σήμερα που του βάζω την αλοιφή και η αλήθεια είναι ότι το καημένο ζορίζεται για να του την βάλω αλλά πιστεύω έχουμε καλά αποτελέσματα.
Θέλω την άποψη σας αν αξίζει να συνεχίσω ή όχι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210111_204625.webp
    IMG_20210111_204625.webp
    81,6 KB · Προβολές: 14
Με συγχωρείς που ρωτάω πολλά άλλα πιστεύω πως με την όλη φάση πάει λίγο πίσω η εκπαίδευση (το Σάββατο κλείνει ένα μήνα κοντά μας),μιας και φοβάται όταν βάζω το χέρι μου για να το πιάσω και να του βάλω την αλοιφή.
Μπροστά την υγεία του δεν το συζητώ βέβαια.
 
@giannisvlg έχεις δίκιο..θα συνεχίσουμε την θεραπεία μας για άλλες 2 μέρες να κλείσει εβδομάδα και βλέπουμε, ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Φαίνεται όντως καλύτερα. Κι εγώ θα συνέχιζα μέχρι τις 10 μέρες για να καθαρίσει. Βάζεις και στα πόδια λίγο?
 
Back
Top