Ασθένειες Σημάδι πάνω στο ράμφος

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα παιδιά. Πρίν απο 2 μήνες περίπου, μου χάρισαν ένα αρσενικό καναρινάκι, τον Χάρη, για να τον κάνω ζευγαράκι με μια απο τις θηλυκιές μικρούλες μου. Είχε και τα σχετικά δαχτυλίδια στα πόδια του (τα οποία έβγαλα, αφού ήταν αφαιρούμενα). Όμως, σε αντίθεση με τον άλλον αρσενικό μικρούλη που έχω, αυτός δέν κελαϊδάει καθόλου, παρόλο που είναι μόνος του σε δικό του κλουβί.. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως έκανε λάθος το pet-shop και είναι θηλυκό τελικά, απο την μικρή πείρα που έχω, τον κοίταξα και νομίζω πως είναι αρσενικό... Τις τελευταίες μέρες όμως είδα κάτι σαν αιμάτωμα πάνω στο ράμφος του, το οποίο όταν μου τον έδωσαν σχεδόν δέ φαινόταν, ενώ τώρα έχει μεγαλώσει... λέτε να φταίει αυτό που δέν κελαϊδάει; βάζω και τις σχετικές φωτογραφίες για να δούνε οι πιο έμπειροι...
 

Συνημμένα

  • xaris-3.webp
    xaris-3.webp
    48,7 KB · Προβολές: 116
  • xaris-2.webp
    xaris-2.webp
    47,2 KB · Προβολές: 105
  • xaris-1.webp
    xaris-1.webp
    44,7 KB · Προβολές: 107
δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα αμα ειναι φετινο οπως λες δεν θα κελαιδαει, πρωτον επειδη ειναι μικρο και δευτερον επειδη ειναι πτεροροια
 
Kι όμως, ο Ερμής μου που γεννήθηκε αρχές Ιανουαρίου, όλη μέρα κελαηδάει (με τις δυνατότητες που έχει φυσικά, λόγω νεαρής ηλικίας). Ο Χάρης δέν έκανε ποτέ ούτε μια προσπάθεια, απλά κάνει ένα θόρυβο τον συνηθισμένο που κάνουν τα πουλάκια... Κατα τα άλλα είναι ζωηρός, τρώει κανονικά, το νεράκι του τις βιταμίνες όλα κανονικά, απλά μου φαίνεται περίεργο...



Όπως επίσης δέν μπορώ να εξηγήσω το σημαδάκι στο ράμφος... Μπορεί να είναι και κάτι ασήμαντο, δέ λέω... Μπορεί να το είχαν χτυπήσει το πουλάκι στο pet-shop κατα λάθος... Και απο εκεί να τρόμαξε ίσως...
 
https://i312.photobucket.com/albums/ll353/evaluieva/ramfos.jpg

δες αν ειναι το σημαδι του οπως αυτο στη φωτο μου
ο γιατρος μου πε οτι ειναι αιματωμα που προηλθε απο χτυπημα.

το εχει βγαλει 2-3 φορες κατα καιρους κ οντως προηγουμενως μαλωνε (οπως καμια φορα κανουν τα πουλακια 😛) μ ενα αλλο (μεσα στο κλουβι ο ενας, ο αλλος εξω).
συνηθως κανει κανενα 20ημερο να φυγει.

το δικο σου ειναι πολυ μεγαλο βεβαια..
πιθανον να μην ειναι απο χτυπημα;

στην φωτο σου επισης δεν φαινεται αν εχει εξογκωμα,ή ειναι λειο το ραμφος εκει.
(φαινεται πεντακαθαρα ο δρομος,... αλλα οχι το ραμφος.😕
οταν παιρνουμε φωτογραφιες, καλο ειναι να κανουμε πολλες ληψεις ωστε να πετυχουμε μια καθαρη στο σημειο που μας ενδιαφερει να δειξουμε)

περιμενε μερικες μερες να δεις αν αρχισει να φευγει, ή μηπως χειροτερεψει η οψη, οποτε θα πρεπει να επικοινωνησεις με καποιο γιατρο :)
 
Ναί, όντως είναι κακής ποιότητας οι φωτογραφίες που έβγαλα, επειδή τις τράβηξα με το κινητό ήθελα να φαίνεται πιο καλά... Δέν έχει εξόγκωμα πάντως... Εγώ απλά σκέφτομαι γιατί να μή κελαϊδάει καθόλου, έστω μια προσπάθεια... Είναι τουλάχιστον 5 μηνών, ο άλλος ο μικρούλης που έχω ξεκίνησε να "σαλιαρίζει" απο 3 μηνών...
 
δεν ειναι ολα τα πουλια το ιδιο
αλλα κελαηδανε απο πιο μικρα, αλλα πιο μεγαλα, αλλα πιο δυνατα αλλα πιο χαμηλα, αλλα λιγοτερο... Κλπ
δεν πειραζει :)
μονο εχε το νου σου πως θα εξελιχθει το αιματωμα(αν ειναι)

γενικα φροντισε κ για την σωστη διατροφη τους,
+καθαριοτητα, καλες συνθηκες φωτισμου, θερμοκρασιες χωρου κλπ

(δες στο κινητο σου μηπως εχει macro κ ενδειξη σημειου εστιασης -πρεπει να ναι κεντραρισμενη πανω στο θεμα μας ) 😉
 
Back
Top