Ασθένειες Σημάδι στο δάχτυλο καρδερίνας

user20443

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2016
Μηνύματα
254
Παρατήρησα το μικρό πριν από λίγο, τα ΄χε βάλει με το πόδι του, αρχικά νόμιζα πως ασχολείται με κάποιο νύχι (έχει μάθει τα τσιμπολογάει και τα κονταίνει, έτσι δε χρειαζόμαστε συχνά νυχοκόπτη) ή με το δαχτυλίδι, αλλά παρατήρησα ένα σημάδι που δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί (και όπως έχετε καταλάβει γενικά τον παρατηρώ πολύ). Μοιάζει σα να έχει ξεφλουδίσει το δάχτυλο σ εκείνο το σημείο, από την κάτω μεριά όσο μπόρεσα να δω, είναι οκ. Να το γρατσούνισε κάποια στιγμή και να το ξεφλουδίσε; Στεγνό είναι, δεν είδα που το ακούμπησα να αφήνει οτιδήποτε "υγρό" στο δάχτυλο μου. Ούτε φάνηκε να τον πονάει, που το έπιασα και γενικά πατάει κανονικά. Ή είναι κάτι άλλο; Βλέπετε γενικότερα κάποιο πρόβλημα με τα πόδια του;
IMG_20200325_174921__1585151872_45897.webp
 
@user20443 Σε αυτό το σημείο αναφέρεσαι;

IMG_20200325_181246.jpg

Εγώ δεν θα συνιστούσα κάποια αλοιφή οπως epithol στην παρούσα φάση. Ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο προϊόν για τραύματα όπως το dermine gel της Tafarm.
 
Ναι, Κώστα σ αυτό... Προσπάθησα να του βάλω ένα μικρό κομμάτι λευκοπλάστ, για να μη το πειράζει, αλλά το έβγαλε σχεδόν αμέσως, δε μπόρεσα να το κολλήσω αρκετά σφιχτά. Θα τον βάλω νωρίς νωρίς για ύπνο να το ξεχάσει και να μη το πειράζει. Απορώ πότε το έκανε και δε το πήρα χαμπάρι 😟
Θα κοιτάξω να δω που έχει εδώ κοντά να πάρω αυτό που λες, απόψε κιόλας αν βρω...
[automerge]1585155173[/automerge]
Οουπςς, αργία σήμερα 😭
 
Τελευταία επεξεργασία:
Του έβαλα γιατί είχε κολλήσει και το πείραζε, του έφυγε σε λιγότερο από ένα λεπτό. Μπορεί να ήταν πιο λίγο και δε φαινόταν και το έκανε έτσι απόψε που το πείραζε. Θα πάω το πρωί να του πάρω το gel, είδα έχει το birdmarket, ελπίζω να το έχει όντως...
 
Πήραμε και το gel (δε θέλει ψυγείο ε; δε γράφει κάτι στο κουτί) λογικά σε κανένα 3ήμερο θα πρέπει να αρχίσει να φαίνεται αποτέλεσμα...
 
user20443 είπε:
Πήραμε και το gel (δε θέλει ψυγείο ε; δε γράφει κάτι στο κουτί) λογικά σε κανένα 3ήμερο θα πρέπει να αρχίσει να φαίνεται αποτέλεσμα...
Λογικά όχι εφόσον δεν γράφει και κάτι στις οδηγίες. Πιστεύω πως θα δεις διαφορά καθώς εγώ με σοβαρότερο πρόβλημα (πληγή από διόγκωση δακτυλιδιού το οποίο έκοψα) το πόδι σε 3 μέρες είχε επανέλθει στο φυσιολογικό.
 
Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα! Το καλό της υπόθεσης είναι οτι βρήκα ευκαιρία να τον "κατσιάζω" και λιγάκι 😁 και θα κάνουμε κι ένα καλό πεντικιούρ που θα συνηθίσει ν ασχολούμαι με τα πόδια του.
 
user20443 είπε:
Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα! Το καλό της υπόθεσης είναι οτι βρήκα ευκαιρία να τον "κατσιάζω" και λιγάκι 😁 και θα κάνουμε κι ένα καλό πεντικιούρ που θα συνηθίσει ν ασχολούμαι με τα πόδια του.
Δεν κάνει τίποτα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά 🙂
 
Χθες κλείσαμε 8 μέρες με το gel. Δε νομίζω πως βλέπω διαφορά, θα ανεβάσω φωτογραφία αργότερα να μου πείτε. Να συνεχίσω να βάζω; Ο μικρός στον κόσμο του, καμία ενόχληση δε δίχνει.
 
IMG_20200331_210620.webp
Να και η φωτογραφία, είναι από προχθές, είπα να μη τον ταλαιπωρήσω να βγάλω πιο φρέσκια, όχι οτι έχει καμία αλλαγή...
 
Οπότε αφού δε βλέπω αλλαγή και με το τζελ, να σταματήσω ε; Μη το ταλαιπωρώ κι αυτό, οκ δε με φοβάται αλλά δεν είναι και το καλύτερο του να τον πιάνω.
 
Back
Top