Αναπαραγωγή Σημείωση πάνω στο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostaskar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος "ασφαλής" τρόπος (μαρκαδόρος, στυλό κλπ) να δώσουμε ταυτότητα σε κάθε ένα από τα αυγά των καναρινιών, τα οποία προορίζονται για επώαση; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα @Kostaskar. Θεωρώ πως όχι. Όλες οι ουσίες που χρησιμοποιούνται σε στυλό, μαρκαδόρους είναι τοξικές. Το αυγό έχει πόρους και επιπλέον λόγω του μικρού του μεγέθους, είναι πολύ εύκολο να σπάσει κατά την διαδικασία σήμανσης του.
 
Το μολύβι;

Έχει ενδιαφέρον η συζήτηση.
Αυτό πάλι πιστεύω ότι έχει αυξημένο κίνδυνο θραύσης του κελύφους και ίσως να είναι τοξικό αλλά σε μικρότερο βαθμό. Δεν θα το διακινδύνευα.
 
Εγώ με μολύβι σημείωσα τα αυγά της λίγες φορές που είχα και δεν είχα πρόβλημα, η μύτη δεν χρειάζεται να είναι φρεσκοξυσμένη και μυτερό. Πολλοί εκτροφείς έχω δει ότι γράφουν με μαρκαδόρο και επίσης δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αν χρησιμοποιούσα μαρκαδόρο θα επαιρνα έναν με αρκετά λεπτή μύτη τύπου sharpie.
 
Στέφανε, οι παιδικοί μαρκραδόροι, αυτοί με τα μη - τοξικά χρώματα; Δυστυχώς δεν ξέρω τη σύστασή τους και κατά πόσο τα πτητικά συστατικά που περιλαμβάνουν μπορεί να επηρεάσουν το έμβρυο...
Και το άλλο θέμα που ενσκήπτει είναι το που... Δλδ, θα ήταν προτιμότερο να γίνει το σημάδι στο αμβλύ άκρο του αυγού (αεροθάλαμος) ή στο κυρίως σώμα του;
Γενικά γκούγκλαρα το ζήτημα, αλλά άκρη δεν έβγαλα.
 
Σαν μια πιο φυσική λύση μου ήρθε ο ζωμός από παντζάρι. Σκέφτομαι να το επιχειρήσω με ένα πινέλο. Τι πιστεύετε για την παραπάνω ιδέα;
 
Σαν μια πιο φυσική λύση μου ήρθε ο ζωμός από παντζάρι. Σκέφτομαι να το επιχειρήσω με ένα πινέλο. Τι πιστεύετε για την παραπάνω ιδέα;
Δεν το βρίσκω καλή ιδέα, τα αυγά έχουν πόρους για να αναπνέουν και δεν πρέπει να τα λερώνουμε.
Από παλαιότερες συζητήσεις έχω διαβάσει για πολύ μικρά σημάδια στο αυγό με λεπτό μαρκαδόρο ή μολύβι χωρίς δυσάρεστα αποτελέσματα.
Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος θεωρώ την διαδικασία περιττή.
 
Στον αερόσακο μια πολύ μικρή σταγόνα απο βερνίκι νυχιών που στεγνώνει σχεδόν άμεσα και είναι πάντοτε εκεί μέχρι την εκκόλαψη, ήταν ο παλαιός τρόπος "σημαδέματος" των αυγών.
 
Στον αερόσακο μια πολύ μικρή σταγόνα απο βερνίκι νυχιών που στεγνώνει σχεδόν άμεσα και είναι πάντοτε εκεί μέχρι την εκκόλαψη, ήταν ο παλαιός τρόπος "σημαδέματος" των αυγών.
Πραγματικά δε το γνώριζα ούτε το σκέφτηκα και ποτέ. ισχυει για ολα τα αυγα; Συνήθως τα ζωγραφιζα με μολύβι όπως μου είχε μάθει η γιαγιά.Αλλά έτυχε να μου σβήσει ειδικά σε αυτά που μπαίνουν στο νερό (χήνες παπιες)
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον θα αποφύγω την σημείωση με την χρήση μολυβιού φοβούμενος το σπάσιμο του αυγού και θα επιλέξω το μαρκαδόρο ή το βερνίκι νυχιών. Αύριο θα γίνει η σημείωση των αυγών.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον θα αποφύγω την σημείωση με την χρήση μολυβιού φοβούμενος το σπάσιμο του αυγού και θα επιλέξω το μαρκαδόρο ή το βερνίκι νυχιών. Αύριο θα γίνει η σημείωση των αυγών.

Aν επιτρέπεται γιατί θέλεις να τα σημειώσεις @Kostaskar ;
 
Aν επιτρέπεται γιατί θέλεις να τα σημειώσεις @Kostaskar ;
Θέλω να τα σημειώσω σύμφωνα με την ημερομηνία παραγωγής του κάθε αυγού έτσι ώστε να καταγράψω το ποσοστό εκκόλαψης του πρώτου, δεύτερου, τρίτου κλπ αυγού της κάθε φωλιάς.
 
https://www.back-office.gr/epixeirhsh/grafikh-ylh/markadoroi/edding-2000c-markadoros-ane3ithlos.html Αυτον τον μαρκαδορο χρησιμοποιησα τουλαχιστον περσυ σε δεκαδες αυγα και δεν παθανε τιποτα.Αν δεν προκαλεσεις ζημια (αλλοιωσεις,τρυπησεις) το περιβλημα του αυγου δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ζωγραφια που λεει ο λογος να κανεις πανω. Ειναι ευρεως διαδεδομενη και δοκιμασμενη μεθοδος, προφανως δεν αχρηστευονται ετσι απλα τα αυγα.
 
https://www.back-office.gr/epixeirhsh/grafikh-ylh/markadoroi/edding-2000c-markadoros-ane3ithlos.html Αυτον τον μαρκαδορο χρησιμοποιησα τουλαχιστον περσυ σε δεκαδες αυγα και δεν παθανε τιποτα.Αν δεν προκαλεσεις ζημια (αλλοιωσεις,τρυπησεις) το περιβλημα του αυγου δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ζωγραφια που λεει ο λογος να κανεις πανω. Ειναι ευρεως διαδεδομενη και δοκιμασμενη μεθοδος, προφανως δεν αχρηστευονται ετσι απλα τα αυγα.
Σε ποιο σημείο του αυγού σημαδεύεις Λευτέρη;
 
Σε ποιο σημείο του αυγού σημαδεύεις Λευτέρη;
Στο κεντρο αλλα χωρις συγκεκριμενο λογο η φοβο. Κανω ολοκληρα σχηματα η γραμμες που υποδηλωνουν καποιο νουμερο ζευγαριου και πιανουν αρκετο απο το μηκος και πλατος του αυγου, δεν κανω απλα μια κουκιδα η τελιτσες να προσεχω δηλαδη ποση μπογια θα παει, δεν εχω φωτο η αυγα φετινα για να δειξω. Δεν υπαρχει φοβος παντως, δεν παθαινουν τιποτα.
 
Back
Top