Γενικά Σημερα απογαλακτισα τα νεογεννητα

Εννοείς πως τα ξεχώρισες απο τους γονείς Δημήτρη. Ο απογαλακτισμός δεν είναι απλά η μετακίνηση σε ξεχωριστό κλουβί αλλά η φυσιολογική διαδικασία κατά την οποία τα νεαρά πουλιά ανεξαρτητοποιούνται και μαθαίνουν να τρέφονται μόνα τους με την βοήθεια της τροφού (είτε του γονέα είτε του ανθρώπου).
 
σημερα απογαλακτισα τα νεογεννητα τα εβαλα μονα τους και τα 4 αρσενικα
View attachment 40538
Θα σου προτεινα να ειχες τα καναρινακια σου σε πιο μεγαλο χωρο ωστε να μπορουν να πετανε και οχι να κανουν πηδηματακια παντως να σου ζησουνε ειναι πολυ γλυκα και τα 4
 
ειναι ενος μηνα τρωνε μονα τους και σπορους

θα τα βαλω και σε μεγαλυτερο κλουβι αλλα ασε να αρχισουν να συνηθησουν μονα τους

τα εβγαλα εντελως απο τους γονεις ειναι μονα τους και τρωνε μια χαρα μονα τους
 
σημερα απογαλακτισα τα νεογεννητα τα εβαλα μονα τους και τα 4 αρσενικα
Δημήτρη να σου ζήσουν! Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω πως ξέρεις ότι είναι και 4 αρσενικά;
 
μμμ πως ξερω πως ειναι 4 αρσενικα ειδα στο γιουτουπ ενα βιντεο πως μπορεις να ξεχωρισεις τα αρσενικα απο τα θυλυκα οτα τα πουλια τα πιανεις ανασκελα τα αρσενικα πανε την ουρα τους προς τα πανω να κρυψουν τα γεννητικα τους οργανα τα θυληκα τα πανε προς τα κατω το δοκιμασε με ενα ζευγαρι καναρινια και ειχε δικιο ο τυπος
 
μμμ πως ξερω πως ειναι 4 αρσενικα ειδα στο γιουτουπ ενα βιντεο πως μπορεις να ξεχωρισεις τα αρσενικα απο τα θυλυκα οτα τα πουλια τα πιανεις ανασκελα τα αρσενικα πανε την ουρα τους προς τα πανω να κρυψουν τα γεννητικα τους οργανα τα θυληκα τα πανε προς τα κατω το δοκιμασε με ενα ζευγαρι καναρινια και ειχε δικιο ο τυπος
Μετά από έξι μήνες θα είμαι εδώ και θα περιμένω να μου πεις αν είχε δίκιο ή όχι. Πολύ αμφιβάλλω.
 
οχι εχει δικιο το δοκιμασα και εγω σε ζευγαρια δυο που ειχα και το ειδα και ρωτησα και ενα φιλο που εκτρεφει πολλα καναρινια και μου ειπε οτι ισχυει
 
Θα σου προτεινα να ειχες τα καναρινακια σου σε πιο μεγαλο χωρο ωστε να μπορουν να πετανε και οχι να κανουν πηδηματακια παντως να σου ζησουνε ειναι πολυ γλυκα και τα 4
Άψογος! 👍

Να σου ζήσουν Δημήτρη μου! Αλλά να ξέρεις οι πολλές αλλαγές, οι μετακινήσεις από κλουβί σε κλουβί τα πολλά πιασίματα στρεσάρουν τα πουλιά. Και το άγχος μόνο κακό τους κάνει. Γι αυτό πάρε μια ζευγαρώστρα ή αν έχεις χώρο μια μικρή κλουβίτσα και βάλτα σε ένα ευρύχωρο κλουβί να δυναμώσουν τα φτερά τους και τα κόκαλα τους! Το έχουν ανάγκη σε αυτή την ηλικία.
https://www.pet4u.gr/bird-cage-white-wire-9670.html
1314.jpg

https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
ZEYGAROSTRA(9672).jpg


Και άσε τα πιασίματα γα να δεις το φύλο τους. Αν δε δεις αυγό να μην λες τίποτα! Ξέρεις πόσοι την έχουν και έχουμε πατήσει; Όλοι μας! Πόσα τα είχαμε για αρσενικά και μας έκαναν αυγό; 😉

Λοιπόν τώρα, αυτά τα όμορφα χνουδομπαλάκια θα αλλάξουν φτερά όταν γίνουν 3 μηνών και θα αρχίζουν να τσιλιμπουρδίζουν να προσπαθούν δλδ να τραγουδησουν. Αλλά προσοχή αυτό το κάνουν και πολλά μικρά θηλυκά σε αυτή την ηλικία. Από 6 μηνών και μετά είναι πιο σίγουρο αλλά και πάλι ο τρόπος με το αυγό είναι ο πιο σίγουρος απ ολους! 😉
 
ειδη εχω αρχισει να φτιαχνω μια πολυ μεγαλη κλουβα 2μετρα ελπιζω να μου βγουν αρσενικα εχω βαρεθει να βλεπω γυρω μου θυληκα 3 κορες μια συσυγο μια πεθερα και δυο σκυλακια θυληκα ας βγαλουμε πουλακια τουλαχιστων αρσενικα 😀
 
να σου ζησουν, οταν με το καλο τελειωσεις μα τη κλουβα περημενουμε photos.

και μια σημβουλη αν η κλουβα ειναι υπερηψομενη απο το πατομα κητα η σχαρες να ειναι κινητες για ποιο καλο και ευκολο καθαρησμα
 
θα ειναι κινητη με ροδες και φρενο θα βαλω και ενα δεντρο με κλαδια μεσα

η κλουβα θα ειναι μια για ολα τα πουλακια δεν θα την χωρισω θα εχει και αποχετευση οταν την καθαριζω να πηγαινουν η ακαθαρσιες κατευθεια στην αποχευτεση
 
οκ οταν με το καλο τελειωση η κατασκευη πολυ θα το ηθελα να δω με λεπτομεριες να παρουμε και καμοια ιδεα
 
τωρα να ρωτησω κατι αλλο βαζω μεσω του υπολογιστη απο γιουτουπ κελαισματα διαφορα απο καναρινια στα μικρα κανω καλο η ακομα ειναι νωρις και αν εχετε να μου συστησετε κανενα καλο λινγκ με φωνες να ακουνε τα μικρα
 
τωρα να ρωτησω κατι αλλο βαζω μεσω του υπολογιστη απο γιουτουπ κελαισματα διαφορα απο καναρινια στα μικρα κανω καλο η ακομα ειναι νωρις και αν εχετε να μου συστησετε κανενα καλο λινγκ με φωνες να ακουνε τα μικρα
Δημήτρη δες αυτό το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-μαθω-το-καναρινι-να-κελαηδαει.26937/

Απλά σε παρακαλώ πολύ αν έχεις οποιαδήποτε απορία που είναι άσχετη με το θέμα που συζητάμε να ανοίγεις νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα για να μην χανόμαστε!
 
Να σου ζησουν! Βαζε τους τραγουδια απλα οχι πολυ δυνατα γιατι τρομαζουν και ετσι πετυχαινεις το αντιθετο..
 
σημερα απογαλακτισα τα νεογεννητα τα εβαλα μονα τους και τα 4 αρσενικα
Θα ήθελα να κρατήσεις τη συζήτηση "ενήμερη" μετά το "τελικό" αποτέλεσμα του φύλου τους.
Περισσότερο για την ενημέρωση
μμμ πως ξερω πως ειναι 4 αρσενικα ειδα στο γιουτουπ ενα βιντεο πως μπορεις να ξεχωρισεις τα αρσενικα απο τα θυλυκα οτα τα πουλια τα πιανεις ανασκελα τα αρσενικα πανε την ουρα τους προς τα πανω να κρυψουν τα γεννητικα τους οργανα
Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις κάθε "χαμηλής" σοβαρότητας μέθοδο αναγνώρισης φύλου...
είμαι σίγουρος πως αν δεν το κάνεις θα εκτεθείς στις προβλέψεις σου γρήγορα.
οκ οταν με το καλο τελειωση η κατασκευη πολυ θα το ηθελα να δω με λεπτομεριες να παρουμε και καμοια ιδεα
Κι εγώ...
Θα την περιμένουμε εδώ... https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
 
Back
Top