Αναπαραγωγή Σημερα ειδα το πρωτο αυγο, θα γεννησει κι αλλα, καθε ποτε;

arislarisa

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2013
Μηνύματα
73
Πόλη
Λάρισα
Καλημερα παιδια, σημερα ειδα το πρωτο αυγουλακι. Θα ηθελα μερικες πληροφοριες. Θα γεννησει και αλλα; καθε ποτε; Πρεπει να αλλαξω κατι στην καθημερινοτητα τους ή στην διατροφη τους; Σας ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Αν είναι από ζευγάρωμα και δεν είναι ψευδοκύηση, θα σου κάνει μέρα παρα μέρα από 4-5 αυγά και πάνω.
Τι διατροφή ακολουθείς για να σου πούμε τι να αλλάξεις; Έχεις κάνει προετοιμασία αναπαραγωγής;
Πάντως οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και γενικά πηγές ασβεστίου.
Με το καλό αν είναι ζευγάρωμα.
 
Σπορους, αυγο καθε 2μερες, λαχανικα που δεν τρωνε, και σουπιοκοκκαλο. Δεν ξερω γισ ψευδοκυηση, σημερα ειδα το πρωτο αυγο.
 
Κρίμα που δεν τρώνε λαχανικά. Αν κάτσει μόνιμα στο κλώσσημα το θηλυκό, σταμάτα το αυγό να μην σου παχύνει και το ξαναξεκινάς αν θα έχεις νεοσσούς.
Εύχομαι να δεις πουλάκια.
 
το μαρουλι ισα ισα που το δοκιμαζουν, την ριγανη την τσακιζουν 😛 αρα σταματαω το αυγο και συνεχιζω σπορους, λαχανικα (αν φανε) ριγανη και σουπιοκοκκαλο. Να παρω τιποτα βιταμινες ή δεν χρειαζονται; Σε ευχαριστω μαρια
 
Όχι τώρα βιταμίνες, συνέχισε την ρίγανη και τα λοιπά λαχανικά. Πάρε για ώρα ανάγκης ένα υγρό ασβέστιο με μακρινή ημερομηνία λήξης να υπάρχει και για την χειμερινή αναπαραγωγική περίοδο. Αφού δεν σου τρώει λαχανικά, δώσε της λίγες σταγόνες στο νερό για δυο τρεις μέρες (πίνει νερό; )
 
Όχι τώρα βιταμίνες, συνέχισε την ρίγανη και τα λοιπά λαχανικά. Πάρε για ώρα ανάγκης ένα υγρό ασβέστιο με μακρινή ημερομηνία λήξης να υπάρχει και για την χειμερινή αναπαραγωγική περίοδο. Αφού δεν σου τρώει λαχανικά, δώσε της λίγες σταγόνες στο νερό για δυο τρεις μέρες (πίνει νερό; )[/QUO ελπιζω οτι πινει :) την εχω δει αλλα επινε λιγο
 
Ναι τώρα με την ζέστη αρχίζουν και ψιλοπίνουν. Βάλε λίγο περισσότερες σταγόνες από τις αναγραφόμενες για να καλυφθεί.
Καλή συνέχεια :)
 
Νατο και το 2 αυγουλακι, αν κ εχει λιγα ιχνη απο αιμα πανω. Η θηλυκια βγηκε εξω και παλι αρχισε το βατεμα, ειναι φυσιολογικο;
 
Μπράβο!
Ασβέστιο οπωσδήποτε. Ότι ζευγαρώνει ακόμα είναι φυσιολογικό. Αν έχεις καλή επαφή μαζί της δώσε της δυο σταγόνες στο στόμα.
 
Μπα δεν εχω τοσες πολλες ωστε να τ βαλω στο στομα. Αυριο θα παω για βιταμινες. Σουπιοκοκκαλο εχω
 
θα έλεγα να πάρεις υγρό ασβέστιο. αν θέλεις πάρε και βιταμίνες
 
Είναι ειδικά σκευάσματα για πουλιά μόνο τα πετ σοπς τα έχουν. Δεν μπορούν να φέρουν; ζήτα calcio της tafarm . Τι γίνεται βρε παιδί μου; Λάρισα λέμε
 
1 απο τα μεγαλυτερα πετ σοπ (3 καταστηματα) και δεν εχει καν. μπορω να βαλω μια σελιδα απο ενα σαιτ που βρηκα κατι να μου πεις αν κανει και να τα παραγγειλω; Σε ευχαριστω
 
το πρώτο είναι σίγουρα οκ αλλά είναι ακριβούτσικο. Το δεύτερο δεν φαίνεται καλά, γράφει ο πωλητής ότι έχει ασβέστιο αλλά η συσκευασία λέει μόνο minerals. Αν έχει και ασβέστιο είναι εντάξει.
 
το πρώτο είναι σίγουρα οκ αλλά είναι ακριβούτσικο. Το δεύτερο δεν φαίνεται καλά, γράφει ο πωλητής ότι έχει ασβέστιο αλλά η συσκευασία λέει μόνο minerals. Αν έχει και ασβέστιο είναι εντάξει.
εκανα καποιο λαθος, κοιτα το πρωτο λιγο αν μπορεις, σε ευχαριστω για τι χρονο σου.
 
Back
Top