Γενικά Σιμόνη, το εξημερωμένο μας lovebird

Georgianna

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2014
Μηνύματα
171
Kαλησπέρα σε όλους. Έχουν περάσει 20 μέρες περίπου από τότε που αποκτήσαμε το νέο μας πουλάκι και σκέφτηκα πως μπορώ πια να σας κάνω την παρουσίασή του. :)

Η ιστορία βέβαια ξεκινάει με τον Ερμή, τον ωδικό μας παπαγάλο. Είναι το πρώτο pet που απέκτησα μετά από πολλά χρόνια χωρίς και του έχω μεγάλη αδυναμία. Όταν είδα πόσο χάρηκαν τα παιδιά μου μαζί του και πόσο ήθελαν να ασχολούνται, σκέφτηκα πως θα ήταν καλά να παίρναμε ένα μπεμπάκι ήμερο, να μπορούν να το βγάζουν από το κλουβί και να το χαϊδεύουν, μια που ο Ερμής είναι ήδη 2 ετών, άγριος και χωρίς να δείχνει την παραμικρή διάθεση για εξημέρωση. ☹

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο λοιπόν, κατέληξα στον εκτροφέα για ήμερα που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση από όλους κι ευτυχώς η συνέχεια με δικαίωσε. Μίλησα αρκετές φορές μαζί του και καταλήξαμε στο είδος του πουλιού που θα ήταν πιο κατάλληλο για μας. Έτσι, παραμονή δεκαπενταύγουστου, ήρθε στα χέρια μας η Σιμόνη. 😀 Είναι ένα πανέμορφο lovebird (μετάλλαξη american cinnamon, από όπου εμπνεύστηκα και το όνομά της), 3,5 μηνών, ταϊσμένη στο χέρι, υγιέστατη και με πολύ καλό χαρακτήρα. Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να εξοικειωθεί με τις νέες συνθήκες της ζωής της, από την 1η εβδομάδα ανέβαινε στο χέρι μου για να τη βγάλω από το κλουβί και πλέον τρώει από το χέρι μου. Με το που πλησιάζει κάποιος το κλουβί, αμέσως αρχίζει να σκαρφαλώνει τα κάγκελα και να κάνει ακροβατικά. Τρελαίνεται να κάθεται στον ώμο μας και να μασουλάει μαλλιά και ρούχα και γενικά να περιεργάζεται ό,τι υπάρχει στο περιβάλλον της. Είναι πολύ χαρούμενο και τσαχπίνικο πλασματάκι και νιώθω πως απολαμβάνει τα χάδια και τη φροντίδα μας. Είναι αρκετά ήσυχη αλλά όταν ακούσει τον Ερμή, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκριθεί, πράγμα που καταλήγει συχνά σε λογοδιάρροια μεταξύ τους! 😛 Εγώ όμως το απολαμβάνω πολύ αυτό, τώρα συνειδητοποιώ πόσο πολύ μου είχε λείψει η επαφή με τα ζώα και οι φωνές τους μέσα στο σπίτι. Μου δίνει μεγάλη χαρά να τα φροντίζω και να τα ακούω, βρίσκω τις φωνές τους, αν και διαφορετικές, πολύ μελωδικές κι ευχάριστες.

Τη Σιμονούλα προς το παρόν την έχω σε μια 60άρα ζευγαρώστρα, αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της πάρω ένα κλουβί που να έχει παντού οριζόντια κάγκελα, για να τη διευκολύνει στο σκαρφάλωμα. Πάντως της έχω παιχνιδάκια, ένα με καλαμάκια που το ρίχνει συνέχεια κάτω, μια σκάλα, ένα άλλο από σχοινί που συνήθως εκεί κοιμάται το βράδυ και 2 κούνιες, που τις κάνει κέφι περισσότερο από όλα τα άλλα μαζί!

Εύχομαι το κοριτσάκι μου να ζήσει πολλά κι ευτυχισμένα χρόνια μαζί μας. Σας βάζω σημερινή φωτο να τη γνωρίσετε, αν και τις πιο πολλές και καλές τις τράβηξα με άλλο κινητό, που το έχω για σέρβις και θα τις βάλω αργότερα.

877.webp

865.webp 865.webp
 

Συνημμένα

  • 879.webp
    879.webp
    8,1 KB · Προβολές: 75
Πόσο γλυκιά και όμορφη η Σιμονη! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα φτερωτα σου παιδάκια! Μπράβο σου για τη φροντίδα και την αγάπη που δείχνεις σε αυτά τα πλάσματα! Πολύ σημαντικό μήνυμα προς τα παιδιά σου! :)
 
Πολυ ομορφο το νεο μελος σας! Να τη χαιρεστε! 😉 Το κλουβι δεν ακουγεται ασχημο απο αποψη διαστασεων, αν το διαμορφωσεις καταλληλα με παιχνιδια πολλα και πατηθρες θα περναει καλα. Βεβαια ενα κλουβι με οριζοντια καγκελα θα ηταν ιδανικοτερο. :)
 
Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Η Σιμόνη μια χαρά ευχαριστημένη δείχνει βέβαια, αλλά εμένα ο νους μου γυρνάει συνέχεια στο καλύτερο. Μου άρεσε τρομερά αυτό εδώ
kloyvia-gia-kanarinia-papag-kia-kloyvi-ariel-52-ma-2172-500x500.jpg

Διαστάσεις: 52 x 33 x 65 εκατοστά
αλλά η τιμή...90 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. 😵

Υπάρχει και σε διάσταση 62 x 37 x 75 εκατοστά, αλλά ο εκτροφέας της λέει πως δε χρειάζεται τόσο μεγάλο, εφόσον θα είναι μόνη της και θα βγαίνει κι εκτός. Δεν ξέρω, εσείς τι γνώμη έχετε;

Της πήρα και μια ταμπλέτα ασβεστίου vitacraft. Τα millets τι είναι; Διάβασα πως είναι καλό να τα δίνεις ως επιβράβευση, όταν μαθαίνουν κάτι - αν και δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία να της μάθω κόλπα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πανέμορφο πουλάκι η Σιμόνη να την χαίρεστε Χρυσούλα! Τυχερή που είναι στα χέρια σου διότι δείχνεις άνθρωπος που ενδιαφέρεται πραγματικά να προσφέρει το καλύτερο.
Η γνώμη μου σε σχέση με το κλουβί είναι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα, άλλωστε δεν ξέρεις πως εξελίσσονται τα πράγματα, μπορεί αργότερα να θελήσεις να της πάρεις παρέα (αρσενικό ή θηλυκό πουλάκι).
Τα millets είναι το κεχρί - τσαμπιά κεχριού.
 
Α ωραία, σ' ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω και για τους 2 όταν ξαναπάω στο πετ σοπ. Θα ήθελα να πάρω κι ένα lovebird μπλε μάσκα, μου φάνηκαν εκπληκτικά τα χρώματά τους, αλλά ο εκτροφέας μου είπε 1) πως δεν είναι τόσο φιλικά, όσο τα υπόλοιπα και 2) ότι αν της βάλω άλλο πουλί στο κλουβί, είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να απομακρύνεται από εμάς.

Ερώτηση: διατρέχω μεγάλο ρίσκο, αν τη βάλω στο ίδιο κλουβί με τον Ερμή για 10 λεπτάκια, κάποια στιγμή; Υπό εποπτεία, εννοείται. Δείχνει να ενδιαφέρεται τρομερά γι' αυτόν!
 
Να χαίρεσαι την κούκλα σου είναι πανέμορφη φτου φτου!
Το κλουβί είναι καλό αλλά έχω σε ακριβώς ίδιο τα lovebirds μου και δεν το προτείνω.
Οι ταίστρες δεν κλείνουν με ασφάλεια με αποτέλεσμα να χάσω την πρώτη θηλυκή που είχα γιατί βγήκε από εκεί. Τώρα έχω κάνει πατέντα και έχω βάλει εσωτερικές μεταλλικές ταίστρες. Επίσης στον πάτο δεν έχει σχαράκι αλλά κατ' ευθείαν το πλαστικό συρταράκι, το οποίο αναγκάστηκα να πατεντάρω επίσης γιατί είχε κάτι δοντάκια που το εμπόδιζαν να συρταρώνει με ευκολία. Δυσλειτουργικό κλουβί, μόνο ευρύχωρο και design. Μην το προτιμήσεις με τίποτα.
Δεν θεωρώ καλή λύση να την βάλεις με τον Ερμή, μην έχεις μπελάδες. Είναι και τα δύο είδη κυριαρχικοί χαρακτήρες. Από μακριά κι αγαπημένοι.
 
Ερώτηση: διατρέχω μεγάλο ρίσκο, αν τη βάλω στο ίδιο κλουβί με τον Ερμή για 10 λεπτάκια, κάποια στιγμή; Υπό εποπτεία, εννοείται. Δείχνει να ενδιαφέρεται τρομερά γι' αυτόν!

Δεν ρισκάρεις απλά, είναι σίγουρο πως είναι επικίνδυνο να έρθουν σε τόσο στενή επαφή τα δυο πουλιά. Εκτός των κυριαρχικών χαρακτήρων τους (ως ράτσες) είναι πολύ νωρίς ακόμα για τέτοιες συναντήσεις. Αφού η Σιμόνη δείχνει ενδιαφέρον για τον Ερμή, μπορείς να βάλεις αρκετά κοντά τα κλουβιά τους (ΑΝ αυτό δεν ενοχλεί τον Ερμή) ώστε να τους δώσεις την δυνατότητα να γνωριστούν με ασφάλεια προς το παρόν και μετά (μήνες-χρόνια)...''βλέπουμε'' (και αν) για πιο, στενές προσεγγίσεις 😉
 
Ευχαριστώ γα τα καλά σας λόγια, παιδιά!

Ααα δε θέλω να μου κακοπάθει ο πασάκας μου, από μακριά κι αγαπημένοι, λοιπόν! 😉
 
Να χαίρεσαι την κούκλα σου είναι πανέμορφη φτου φτου!
Το κλουβί είναι καλό αλλά έχω σε ακριβώς ίδιο τα lovebirds μου και δεν το προτείνω.
Οι ταίστρες δεν κλείνουν με ασφάλεια με αποτέλεσμα να χάσω την πρώτη θηλυκή που είχα γιατί βγήκε από εκεί. Τώρα έχω κάνει πατέντα και έχω βάλει εσωτερικές μεταλλικές ταίστρες. Επίσης στον πάτο δεν έχει σχαράκι αλλά κατ' ευθείαν το πλαστικό συρταράκι, το οποίο αναγκάστηκα να πατεντάρω επίσης γιατί είχε κάτι δοντάκια που το εμπόδιζαν να συρταρώνει με ευκολία. Δυσλειτουργικό κλουβί, μόνο ευρύχωρο και design. Μην το προτιμήσεις με τίποτα.
Δεν θεωρώ καλή λύση να την βάλεις με τον Ερμή, μην έχεις μπελάδες. Είναι και τα δύο είδη κυριαρχικοί χαρακτήρες. Από μακριά κι αγαπημένοι.

Πω πω βρε Μαρία, χίλια ευχαριστώ! Να το ακριβοπληρώσεις και να χτυπάς και το κεφάλι σου! 😱 Μα πόσο δύσκολο είναι επιτέλους να σχεδιάσουν ένα κλουβί της προκοπής; 😡

Να και η μπουμπού όταν ήταν ακόμα με τα αδέλφια της. Δείτε πόζα! Εκπληκτική αυτή η γέννα, όλα τα μωρά διαφορετικά.
10547635_346928932131724_4004717991639672665_n.jpg
 
Πανέμορφη η Σιμονη σου! Πολύ όμορφο και χαριτωμένο πουλάκι να το χαίρεσαι! ;-)
 
Πολύ όμορφο το πουλάκι σου να το χαίρεσαι τι φωτογένεια που έχει

Αν τον εμπιστεύεσαι τν εκτροφεα μπορεις να μας πεις το νουμερο του και τιν ιστοσελιδα του για να αμα τον χρειαστουμε να αγοράσουμε ενα πουλακι σε αυτον
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές και τα καλολογίσματα του κοριτσιού μας!

Ναι τον εμπιστεύομαι, εξακολουθώ και μιλάω συχνά μαζί του, ενδιαφέρεται για την εξέλιξη των πουλιών του, ειδικά εφ' όσον τα έχει δώσει για ήμερα. Πάντα μου λύνει τις απορίες και μου δίνει συμβουλές για ό,τι του ζητήσω. Πραγματικά του είμαι ευγνώμων για τη Σιμόνη και θεωρώ γενικά ότι δικαιώθηκα απόλυτα στην πολύμηνη αναζήτησή μου. Ονομάζεται Κων/νος Μερετάκης, βρίσκεται στην Ορεστιάδα Έβρου και μπορείτε να τον βρείτε στη σελίδα του στο facebook εδώ: Εκτροφείο παπαγάλων | Facebook

Κι οι τιμές του είναι εξαιρετικά λογικές. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top