Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω ένα γιαπωνέζικο αηδόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Raven
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Raven

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Περιστέρι
Καλο μηνα σε ολους! Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να αγορασω ενα εξωτικο ειδος που αναφερεται στα pet shops ως "γιαπωνεζικο αηδονι". Απο παλια θυμαμαι οτι μου αρεσε πολυ το κελαηδημα του και η αεικινητη συμπεριφορα του. Το επιστημονικο του ονομα ειναι Leiothrix lutea . Μηπως καποιος απο εσας μπορει να μου πει αν ειναι ευκολο στην διαβιωση του, πως ξεχωριζουμε το φυλο, αν ζευγαρωνει στην αιχμαλωσια και αλλες πληροφοριες;
Αλλο ενα ειδος λιγο πιο σπανιο να βρεθει στην αγορα, παλι με υπεροχο μελαγχολικο κελαηδημα ειναι το Zosterops palpebroza. Εναι πρασινο με λευκο οφθαλμικο δακτυλιο. Οποιος εχει πληροφοριες και γι αυτο παρακαλω ας τις μοιραστει μαζι μου.
 
Αηδόνι του Πεκίνου.
ΤΟΠΟΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ Νοτιοανατολική Ασία.
ΜΕΓΕΘΟΣ Περίπου 15 εκατοστά
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ Τα θυληκά αυτού του είδους έχουν συνήθως πιο θαμπά χρώματα. Το κελάηδημα πάντως είναι πιο αξιόπιστη μέθοδος διάκρισης των αρσενικών από τα θυληκά. Τα αρσενικά κελαηδούν ενώ τα θυληκά όχι.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΤΙΚΑ Εκτός της αναπαραγωγικής περιόδου δεν δημιουργούν προβλήματα ούτε μεταξύ τους ούτε με τα άλλα πουλιά. Εάν υπάρχουν πουλιά που έχουν αβγά ή νεογνά υπάρχει κίνδυνος να τα φάνε,όμως αυτό δεν συμβαίνει πάντοτε. Ένα αρσενικό αηδόνι του πεκίνου συνήθως διατηρείται μόνο του στο κλουβί για το κελάηδημα του,όμως είναι πολύ καλύτερα γι αυτά τα κοινωνικά πουλιά να ζουν είτε σε ζευγάρι είτε σε μικρές ομάδες.
ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ τους αρέσει το προστατευμένο περιβάλλον. Μπορούν να διατηρηθούν σε υπαίθριο ή εσωτερικό πτηνοτροφείο γεμάτο φυτά ή σε ευρύχωρο κλουβί στο σαλόνι. Πρέπει να υπάρχουν δυτά στο κλουβί ή κάποιες από τις πλευρές του κλουβιού να είναι προστατευμένες. Ένα κλουβί με κάγκελα γύρω γύρω δεν είναι πολύ κατάλληλο επειδή τα πουλιά αυτά δεν αισθάνονται προστατευμένα. Τους αρέσει να πετάνε και όχι να σκαρφαλώνουν. Για τον λόγο αυτό είναι κατάλληλο ένα μακρόστενο κλουβί.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Είναι σχετικώς ανθεκτικά πουλιά που μπορούν να διατηρηθούν σε υπαίθριο πτηνοτροφείο τον χειμώνα. Πρέπει μόνο να έχουν ένα καλά μονωμένο νυχτερινό κατάλυμα.
ΤΡΟΦΗ Τρώνε τροφή για μάινες και πολτό εντόμων. Επιπλέον χρειάζονται τακτικό εφοδιασμό με ζωντανή τροφή όπως κάμπιες. Τους αρέσει κάπου κάπου να τρώνε και μικρές ποσότητες φρούτων.
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Το αηδόνι του πεκίνου είναι αρκετά δραστήριο πουλί.Φτερουγίζει σε όλο το πτηνοτροφείο με μεγάλη ταχύτητα. Του αρέσει να κρύβεται στην πρασινάδα. Τα αρσενικά κελαηδούν υπέροχα.
Τους αρέσει πολύ το μπάνιο. Με υπομονή μπορούν να εξημερωθούν αρκετά εύκολα.
 
Μήπως υπάρχει διαθέσιμο κανένα βιντεάκι με το κελάιδισμα του συγκεκριμένου πουλιού; Ευχαριστώ εξ αρχής, γιατί και μένα μου άρεσε η ιδέα να αποκτήσω το γιαπωνέζικο αηδόνι.
 
Ενα βιντεάκι για γνωριμία.
Leiothrix lutea - Red-billed Leiothrix  
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις αμεσες απαντησεις. Καποιος που να εχει/ειχε να πει τη γνωμη του;
Για το αλλο, το zosterops?
 
Raven,

an katalaba kala, milas gia afta ta poulia

Ego blepo to megalitero problima sta chinesika aidonia kai se afta ta poulia einai, gia na to agoraseis enoo na bris se petshop i apo idiotes. Os mou legane simera, pou rotisa, me to kainourgio nomos pou apagorebi tin eisagogi gia poulia stin europi, ola afta ta poulia ksafnika exoune gini panakriba, otan BORIS na bris.

Ala prepei na po gusto exeis. I dio ratses einai panomorfa poulia, seloune omos poli xrono kai para poli toulia, kai sigura den einai efkolo.

An katafero tha sou psakso plirofories abrio i mesabrio.

Alexandros
 

Συνημμένα

  • zosterops-palpebrosus.webp
    zosterops-palpebrosus.webp
    11,3 KB · Προβολές: 724
Παιδια απο τοτε που ξεσπασε η επιδημια με τον ιο Η5Ν1 των πτηνων εγω ξερω πως εχει απαγορευτει η εισαγωγη πτηνων απο την Ασια. Σιγουρα οι μαινες γιατι ρωτουσα ενα διαστημα για να αγορασω και ολοι μου λεγανε αυτο το πραγμα... και τα κινεζικα αηδονια εκει που τα εβλεπα πολυ συχνα σε καποια πετ σοπ εδω ξαφνικά εχουν εξαφανιστει! 😕
 
ΛΕΥΚΟΦΘΑΛΜΑ (ΖΩΣΤΕΡΟΠΕΣ)
Υπάρχουν δύο είδη. Το ανατολικό και το Ιαπωνικό.
ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ

ΤΟΠΟΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ
Ινδία και Σρι Λάνκα
ΜΕΓΕΘΟΣ
Περίπου 10 εκατοστά.
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ
Με τηνπρώτη ματιά είναι σχεδόν αδύνατον να διακριθούν. Το κελάηδημα είναι ίσως ο πιο σίγουρος τρόπος.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Στο φυσικό τους περιβάλλον ζουν σε ομάδες. Στη περίοδο της αναπαραγωγικής περιόδου τα ζευγάρια που σχηματίζονται αποκόπτονται από την αμάδα. Στο πτηνοτροφείο εμφανίζονται πιο διαλλακτικά και αφήνουν ήσυχα τα άλλα πουλιά, πράγμα που συμβαίνει για όσο διάστημα ζουν σε ζευγάρια. Συνιστάται πάντως να μην διατηρείτε περισσότερα από ένα ζευγάρια σε κάθε κλουβί ή σε πτηνοτροφείο.
ΔΙΑΜΟΝΗ
Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες μπορούν να τοποθετούνται σε υπαίθριο πτηνοτροφείο με άφθονη πρασινάδα και διάφορα είδη θάμνων. Ένα εσωτερικό πτηνοτροφείο γεμάτο φυτά ή ένα ευρύχωρο κλουβί αποτελούν κατάλληλες μορφές μόνιμης διαμονής για κάθε εποχή του χρόνου.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
Εάν τα πουλιά τοποθετηθούν σε υπαίθριο πτηνοτροφείο συνιστάται η θέρμανση του νυχτερινού καταλύματος κατά τους χειμερινούς μήνες.
ΤΡΟΦΗ
Η βασική διατροφή τους μπορεί να αποτελείται από τροφή γενικής φύσεως που θα συμπληρώνεται με πολτό εντόμων. Τα ζωντανά έντομα είναι ιδιαιτέρως σημαντικά στην δίαρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου. Τρώνε κάμπιες μύγες αφίδες σκουλήκια.
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Είναι πολυάσχολα και μερικές φορές αυθάδη και αναιδή πουλιά. Μαθαίνουν εύκολα να εμπιστέυονται τον εκτροφέα τους. Τους αρέσει να κάνουν μπάνιο με χλιαρό νερό.
 
Ετσι λοιπον εξηγειται οτι δεν τα βλεπω πια στα καταστηματα! Δεν το ηξερα οτι απαγορευτηκε η εισαγωγη τους..
Φιλε Αλεξανδρε το γνωριζα οτι απαιτουν χρονο και δουλεια αυτα τα 2 ειδη. Σιγουρα δεν ειναι καναρινια και θελουν περισσοτερο χωρο και πολλη καθαριοτητα. Εγω ελεγα να προβω σε προσπαθεια αναπαραγωγης μιας ομαδας σε κλουβα μεσα στο σπιτι με ζωντανα φυτα και λαμπες Fluora με χρονοδιακοπτη. Κατι σαν τερραριουμ. Απλα σκεφτομαι οταν φευγω για διακοπες οτι θα εχω προβλημα.
 
Για σας, Αλεξανδρε στην φοτο εχει μια ποτιστρα, τι ποτιστρα ειναι αυτη;
 
Gia sou Grigori,

afou blepo mono ena mikro komati apo tin "Potistra" kai den ksero ton ektrofea pou ekane afti tin fotografia kai den boro na rotao. Gia afto mipos den einai sosta afto pou sou leo tora.

Ego to blepo san afta tis Taistres pou xrisiomopoun i ektrofeis pou exoune ta exotika poulia san Kolibri kai ta ala poulia pou trone ena migma pou einai san meli. Ta basoune se aftes tis Potistres-Taistres. Aftes exoune kato ena komati pou fenete san louloudi. Meza sto "Louloudi" exei ena membrani. To pouli pernai me ta ramfos tin membrani, kai "pini" tin trofi tou. Afto einai ena sistima san na troi to nektar louloudon i fruton.


Alexandros
 
kalimera

παιδεια ιχα παι στιν κινα για δουλειεσ.
με τιν ευκερια ιδα και καποια πραγματα.
σε ολουσ τουσ ναουσ που επισκεφθικα ι καλογερι ιχαν κατι πουλια
σε στρογιλα κλουβια με μεγαλεσ ουρεσ!
διστιχοσ δεν ικσεραν αγγλικα κανισ μα κανισ ακομι και οι περαστικι😡
θα ιθελα να ρςτισς τι πουλεια ιταν αν κσερι καπιοσ!
επαθα πλακα με τισ φονεσ τουσ και τι ομορφια που ιχαν
 
bantzo αν μπορείς δώσε μας κι άλλες πληροφορίες σχετικά με αυτά τα πουλιά, όπως χρώμα, μέγεθος για να μπορέσει κάποιος που ξέρει να σε βοηθήσει. :) Γιατί δεν αρκεί το ότι έχουν μεγάλη ουρά για να καταλάβει κάποιος τι πουλί είναι. 😉
 
ok

παιδια επσαξα πολυ και τελικα βρικα πωσ λεγοντε!
(shama) εινε ι ονομασια τουσ. Αλλα νομιζω εχι πολα ειδη.
μιπωσ γνωριζι κανισ αν τα κανουν ισαγωγι στιν ευρωπη;
 
To latiniki onoma einai Copsychus malabaricus.

Einai malakofage pou selei stin trofi tis poli entoma. Einai apo tis ratses pou einai ligo diskolo genika stin trofi.

Stin Germania kai Ollandia poulane afta ta poulia to timi gia arseniko einai peripou sta 200-250 Euro Thilikes einai ligo pio ftino.

Stin ektrofei den einai poli diskolo an kapios exei emperia me malakofage.
 

Συνημμένα

  • Shama-Drossel.webp
    Shama-Drossel.webp
    15,1 KB · Προβολές: 875
Πριν περίπου 10 χρόνια είχα αγοράσει ένα κινέζικο αηδόνι.
Παλαιότερα έβρισκες παντού κινέζικα αηδόνια και ήταν σχετικά
φθηνά. Είχα ρωτήσει εισαγωγέα και μου είχε πει ότι αυτά έρχονταν
από Κίνα ή άπο άλλες χώρες κυρίως της Ευρώπης που τα είχαν σε μεγάλα
δωμάτια και αναπαράγονταν εύκολα. Εγώ έψαχνα χρόνια να βρω θηλυκό,
αλλά δεν έφαιρναν για ν μην ταα αναπαράγουμε, ή όταν έβλεπες θηλυκό,
ήταν κουτσό. Πάντως το δικό μου στην αρχή ήταν ψιλοάγριο και αρκετά
νευρικό, όμως μετά ηρέμησε. Η φωνή τους ήταν αρκετά δυνατή και κελάηδαγε
συνήθως τα πρωί μόλις έβγαινε ο ήλιος. Δεν κελαηδούσε τόσο μελωδικά όσο
το ντόπιο αηδόνι Luscinia megarhynchos.
Κάποια στιγμή στιγμή σταμάτησε η εισαγωγή τους, έχω την εντύπωση
μετά το 2000, και άπο τότε είναι δυσεύρετα και προφανώς πανάκριβα.
 
Κι εμενα μου αρεσαν πολυ αυτα τα πουλακια αλλα μονα τους δεν μου αρεσει να τα εχω...
Εχω δει 2 αρσενικα σε πετ αλλα πανακριβα(300ευρω)κι αν αργοτερα τους παρω θηλυκο θα θελω αλλα τοσα😱
 
Aλεξανδρε να υποθεσω "malakofage"ειναι τα εντομοφαγα;
Ειχε πριν 10 χρονια ενας γνωστος το συγκεκριμενοκαι ηταν φοβερος κυνηγος σφιγγων που πηγαιναν ναπιουν απο το νερο του.
 
Back
Top