Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κακαρίκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Λοιπόν σκεύτομαι να αγοράσω ένα λίγο ποιό μεγάλο παπαγαλάκι και πιστεύω πως η ποιό καλή ράτσα για μένα είναι το κακαρίκι χαμηλό κόστος αγοράς βρίσκεις εύκολα εξημερομένο τώρα δεν ξέρω ακριβός τις τροφές που τρώει και κάτι ακόμα υπάρχει πρόβλημα αν το αφήνω στο δωμάτι μαζί με τον ρέξ (κοινό παπαγαλάκι) θα βρώ κακαρίκι με γύρω στα 70-100 € ;
 
Εγω βρήκα σε πετ σόπ στη γειτονιά μου με 65! Δέν είναι ήμερο όμως! Αν βρείς κάπου εσύ εξημερωμένο και μικρό ενημέρωσε με κι εμένα! Αν εννοείς σε ξεχωριστα κλουβία δε νομιζω να υπαρχει πρόβλημα(περίμενε και τους εμπειρότερους)! Αλλά να ξέρεις το κακαρίκι πιο πολύ του αρέσει να περπατάει και να σκαρφαλώνει παρά να πετάει... Οπότε αρκετά μεγάλο κλουβί για να ασκείτε!
 
Το κακαρίκι ήρθε στο σπίτι είναι αγριούτσικο αλα θα το αξημερώσο το θέμα είναι πως ο ρεξ (κοινό παπαγαλάκι) το κυνηγάει μεσα απο τα κλουβιά τους παει πανω το κακαρίκι παει πανω κι ο ρεξ παει κατω παει κατω κι ο ρεξ...
 
Αυτο πρεπει να το κανεις οπωσδηποτε. Διαβασε προσεκτικα το αρθρο. Δεν ξερεις αν κουβαλαει καποια αρρωστια το κακαρικι.
 
ΑΣΧΕΤΟ:Τι ειναι το κακαρικι; Μου αρεσει πολυ ετσι οπως το ακουω😛
 
Σήμερα καταλάθος μου βγήκε έξω και έκοψε μια βόλτα με την μία μπήκε κατω από το κρεβάτι τώρα έχει μπεί μόνο του μέσα στο κλουβί... Πείτε μου σε πόσο και ρό θα εξημερωθεί περίπου; ασχολούμαι περίπου 2 ώρες την μέρα με αυτό... Οσο έχω το χέρι μου μέσα στο κλουβί για να του βαλω τρο φη αλάξω το νερο κτλ δεν αντιδαρά να πετά και να χτυπιέτε αλλα μόνο παει στην άλλη γωνία αλλά όταν κρατούσα λιόσπορους στην χούφτα μου για να έρθει να φάει δεν έκανε τίποτα απλώς έκανε βόλτες στο κλουβί... Έχετε καμοιά ίδέα για όνομα;
 

Συνημμένα

  • Picture 001.webp
    Picture 001.webp
    34,5 KB · Προβολές: 97
  • Picture 002.webp
    Picture 002.webp
    34,4 KB · Προβολές: 72
  • Picture 003.webp
    Picture 003.webp
    32,9 KB · Προβολές: 112
Να τον χαιρεσαι. Πολυ ομορφος ειναι. Δεν ειχα ξαναδει κακαρικι κιτρινο.
 
Είχα δεί πριν κάποιους μήνες ακριβώς ένα παρόμοιο σε pet shop και όταν ρώτησα γιατί το λένε έτσι, η απάντηση ήταν ότι η φωνή του είναι όπως της κότας.
Αληθεύει αυτό?
 
Οχι δεν κάνει σαν κότα απλώς το κελαηδημα του είναι περίεργο ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά πείτε καμοιά ιδέα για όνομα!
 
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΓΩΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΚΑΡΙΚΙ ΤΟΝ θΩΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΦΤΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΒΩ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ Η ΡΟΖΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΑΚΙ.
 
Back
Top