Φροντίδα Σκέφτομαι να αγοράσω μία διόροφη κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagos

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
214
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά.Ως νέος με την ενασχόληση με τα πτηνά και κατά συνέπεια ανίδεος,θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιο θέμα:
Σκέφτομαι να αγοράσω μία διόροφη κλούβα(ή μονοκόματη, δεν έχω αποφασίσει ακόμη)για να βάλω τα αγριοπούλια μου.
α. Τι είδους κλούβα να πάρω(εταιρεία, διαστάσεις)και φυσικά με ένα λογικό κόστος απόκτησης. Σημειωτέον, μένω σε πολυκατοικία(δυστυχώς)οπότε ο διαθέσιμος χώρος περιορίζεται στο μπαλκόνι.
Επίσης να αναφέρω ότι απότερος σκοπός αυτής μου της κίνησης είναι η άνεση των πτηνών και η δυνατότητά τους να πετούν(όσο αυτό είναι εφικτό).
β. Είναι συνετό να ''αναμίξω'' πτηνά διαφορετικής καταγωγής(καρδερίνες, λούγαρα, φλώρος, σκαρθί)ή θα έχω προβλήματα(τσακωμοί κλπ);
Συγχωρήστε τις ''αφελείς'' απορίες μου αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω δε γνωρίζω παρά ελάχιστα για τα πουλιά και προσπαθώ τώρα να μάθω,ώστε να μπορώ να προσφέρω το καλύτερο δυνατό στα φιλαράκια μας.
 
-Η κατοχή όλων των πουλιών που ανέφερες εάν δεν έχουν ειδική σήμανση (δακτυλίδι), είναι παράνομη. Δεν μπορούν λοιπόν να δωθούν πληροφορίες,όσο κι' αν αυτό αφορά, στην καλύτερη(κατά την γνώμη σου) διαβίωσή τους. Η δική μου παράκληση είναι, ελευθέρωσέ τα.
-Σαν νέο μέλος στο φόρουμ, φαντάζομαι δεν έχεις προλάβει ή δεν έτυχε να διαβάσεις τους κανονισμούς που το διέπουν, πάνω στο θέμα.

https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Μάλιστα! Δηλαδή τα δύο από τα τρία καναρίνια που έχωκαι δεν έχουν ''δαχτυλίδι'', πρέπει να αφεθούν ελεύθερα;
 
Hmmmm na skeftoume...pistebeis kapios tous epiase paranomo apo tin fisi ;
 
Εγώ πάντως τα πουλιά τα αγόρασα,δεν τα συνέλαβα!
 
Φίλε Βαγγέλη θέλω όσο μπορώ να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Πριν αρκετά χρόνια είχα την ίδια απορία με εσένα. Τότε θυμάμαι αγόρασα μια μεγάλη κλούβα 1,75χ1,20χ0,75 και έβαλα μέσα καρδερίνες, φανέτα και σκαρθιά! Μου τα είχαν στείλει από την ιδιαίτερη πατρίδα μου τη Σύμη.
Στην αρχή αυτό που έβλεπα και άκουγα μου άρεσε.
Μια μέρα όμως άρχισαν τα "φουσκώματα" και οι απώλειες.
Δεν ξεχνώ φυσικά και τα πετάγματα πανικού και τους τσακωμούς. Πηγαίνοντας μετά από μήνες στη Σύμη επισκέφτηκα τον "προμηθευτή" μου με σκοπό να το κουβεντιάσω μαζί του.Αυτό ήταν! Από εκείνη τη στιγμή δεν ήθελα να ξαναδώ στα κλουβιά μου ούτε ένα αγριόπουλο. Είδα τα εργαλεία της σύλληψης,τις συνθήκες κατοχής και διαμονής,τα δεκάδες άψυχα φτερωτά κορμάκια να βρίσκονται στους πάτους των κλουβιών και στα σκουπίδια, τα ζωντανά να χτυπιούνται μεταξύ τους και πάνω στα πλέγματα. Το αποκορύφωμα ήταν η περιγραφή του "προμηθευτή" όσον αφορούσε τον τρόπο σύλληψης και θανάτωσης των θηλυκών ή ανεπιθύμητων αρσενικών.
Θυμάμαι μια κουβέντα του σαν τώρα.<Βλέπεις το νύχι του αντίχειρά μου;Κόβει σαν μαχαίρι τα λαιμουδάκια των τσουτσούκων (θηλυκών)!>
Όλη αυτή η ιστοριούλα είχε σαν σκοπό να καταλάβεις τι πουλάνε οι διάφοροι επιτήδειοι ιδιοκτήτες pet-shop και όχι μόνο.
Από κει και πέρα η επιλογή είναι καθαρά δική σου!

ΥΓ. Και για να συμπληρώσω στο ήδη φορτωμένο off topic μήνυμα μου. Παρακαλώ και προκαλώ όποιον του έχω πουλήσει-μοσχοπουλήσει καρδερίνες εκτροφής να βγει και να το γράψει χωρίς φόβο και πάθος.Ήθελα να το γράψω αυτό εδώ και καιρό γιατί έχω κατηγορηθεί ως υπέρμαχος των δακτυλιδωμένων μόνο και μόνο για να πουλήσω την "πραμάτια" μου!
ΥΓ2.Ζητώ συγνώμη από τον Βαγγέλη που μετέτρεψα το thread του σε προσωπική κατάθεση.
 
Εγώ πάντως τα πουλιά τα αγόρασα,δεν τα συνέλαβα!
😕 Κ τι σημαινει αυτο; Οτι δεν ειναι πλεον πιασμενα; Οτι δεν ειναι παρανομη η πραξη; Οτι δεν ανηκουν πισω στη φυση; Οτι θα "ζησουν" ευτυχισμενα κοντα σου; Οτι... Οτι...
δεν περιμενω απαντηση κ συγνωμμη για το off topic
 
Εντάξει όλα τα άλλα. Γιατί δεν ελευθέρωναν τα πουλιά που δεν ήθελαν και τα θανάτωναν; Μάλλον κρέμασμα θέλουν όλοι αυτοί. Εγώ παιδια πάντως ΔΕΝ πιάνω πουλιά. Ούτε καν γνωρίζω πως τα αιχμαλωτίζουν
Φίλε Βαγγέλη θέλω όσο μπορώ να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Πριν αρκετά χρόνια είχα την ίδια απορία με εσένα. Τότε θυμάμαι αγόρασα μια μεγάλη κλούβα 1,75χ1,20χ0,75 και έβαλα μέσα καρδερίνες, φανέτα και σκαρθιά! Μου τα είχαν στείλει από την ιδιαίτερη πατρίδα μου τη Σύμη.
Στην αρχή αυτό που έβλεπα και άκουγα μου άρεσε.
Μια μέρα όμως άρχισαν τα "φουσκώματα" και οι απώλειες.
Δεν ξεχνώ φυσικά και τα πετάγματα πανικού και τους τσακωμούς. Πηγαίνοντας μετά από μήνες στη Σύμη επισκέφτηκα τον "προμηθευτή" μου με σκοπό να το κουβεντιάσω μαζί του.Αυτό ήταν! Από εκείνη τη στιγμή δεν ήθελα να ξαναδώ στα κλουβιά μου ούτε ένα αγριόπουλο. Είδα τα εργαλεία της σύλληψης,τις συνθήκες κατοχής και διαμονής,τα δεκάδες άψυχα φτερωτά κορμάκια να βρίσκονται στους πάτους των κλουβιών και στα σκουπίδια, τα ζωντανά να χτυπιούνται μεταξύ τους και πάνω στα πλέγματα. Το αποκορύφωμα ήταν η περιγραφή του "προμηθευτή" όσον αφορούσε τον τρόπο σύλληψης και θανάτωσης των θηλυκών ή ανεπιθύμητων αρσενικών.
Θυμάμαι μια κουβέντα του σαν τώρα.<Βλέπεις το νύχι του αντίχειρά μου;Κόβει σαν μαχαίρι τα λαιμουδάκια των τσουτσούκων (θηλυκών)!>
Όλη αυτή η ιστοριούλα είχε σαν σκοπό να καταλάβεις τι πουλάνε οι διάφοροι επιτήδειοι ιδιοκτήτες pet-shop και όχι μόνο.
Από κει και πέρα η επιλογή είναι καθαρά δική σου!

ΥΓ. Και για να συμπληρώσω στο ήδη φορτωμένο off topic μήνυμα μου. Παρακαλώ και προκαλώ όποιον του έχω πουλήσει-μοσχοπουλήσει καρδερίνες εκτροφής να βγει και να το γράψει χωρίς φόβο και πάθος.Ήθελα να το γράψω αυτό εδώ και καιρό γιατί έχω κατηγορηθεί ως υπέρμαχος των δακτυλιδωμένων μόνο και μόνο για να πουλήσω την "πραμάτια" μου!
ΥΓ2.Ζητώ συγνώμη από τον Βαγγέλη που μετέτρεψα το thread του σε προσωπική κατάθεση.
 
αυτο δεν μπορω να στο πω γιατι δεν το γνωριζω... Θα σου απαντισει καποιος που ξερει!
δεν σε κατηγορει κανενας γιατι απ οτι φενετε απο αγνοια πηρες τα πουλια αυτα οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα ειχαν.. Μεσα σε αυτους και εγω... Ειχα 4 αγριοπουλια το ενα πεθανε και τα αλλα καταλαβα την μπουρδα που ειχα κανει και τα αφησα... Εγω μαλιστα το ενα το ειχα πιασει(!)

το τι θα κανεις ειναι δικια σου αποφαση!
τα καναρινακια δεν ειναι ελευθερα στη φυση απ οτι ξερω αλλα εχουν γινει μετα απο διασταυροσεις.. Οποτε δεν ειναι αγριοπουλα... Το οτι δεν εχουν δαχτυλιδι δεν σημενει οτι ειναι πιασμενα...
 
Το ότι δεν πιάνεις πουλάκια μπράβο σου.. Αλλά αγοράζοντας και μόνο από αυτά τα πιασμένα που είναι στα petshop δυστυχώς αναπαράγουμε αυτή τη λάθος τακτική, αυτών των εξυπνάκιδων που θέλουν να βγάλουν μερικά πιάνοντας πουλάκια και πουλόντας τα 3€! Όσο καλά και να ζουν μέσα στο κλουβί τα άγρια πιασμένα, υποφέρουν γιατί έχουν μέσα τους το αίσθημα της ελευθερίας... Βλέπω ότι τα αγαπάς και λόγο άγνιας τα έχεις σπίτι σου, αλλά θα ήταν μια πολλη καλή πράξη εάν τα άφηνες όλα τα καημένα ελεύθερα και κατέφευγες ή στην αγορά καναρινιών ή αγόραζες τα πουλάκια της αρεσκείας σου από εκτροφείς.
 
Νά'σαι καλά Yasmin,έχω ήδη τρία καναρινάκια. Θα σκεφτώ σοβαρά την πρότασή σου
 
Back
Top