Φροντίδα Σκέφτομαι να αγοράσω μικρό, ήμερο παπαγάλο

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.. Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά κάποιου παπαγάλου με χαμηλή φωνή ο οποίος να είναι απαραιτήτος ήρεμος.. Με μια πρόχειρη ματιά βρήκα μόνο τα μπατζι(δεν μου αρέσουν τόσο) και τα παροτλετ.. Μου αρέσουν πολύ τα lovebird αλλά έχουν δυνατή φωνή και μένω σε πολυκατοικία. Είχα ένα πράσινο παροτλετ αλλά το είχα πάρει για ήμερο αλλά ήταν άγριο.. Οπότε δεν μπόρεσα να το ηρεμήσω και εκεί που έλεγα να πάρω ένα θυληκο για να κάνουν μωρά και τα μωρα να τα ηρεμήσω (προτιμούσα από την αρχή ένα ήρεμο) γύρισα από την δουλειά και το είδα νεκρό. Τέλος πάντων.. Σκοπός μου είναι να πάρω όπως είπα κάποιο μικρό παπαγαλάκι με χαμηλή φωνή και προπάντων ήρεμο και να μπορεί ο εκτροφεας να με καθοδηγήσει
 
Γιατί δεν ξαναπαίρνεις ένα ήμερο πάροτλετ απο κάποιον που τα εκτρέφει; Ήρεμα πάντως δεν τα λες τα πάροτλετς. Επίσης πως εννοείς το ήρεμο; Οι παπαγάλοι γενικά είναι φωνακλάδικα και ζωηρά πουλιά. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. :)
 
Ψάχνω ένα παπαγαλάκι το οποίο είναι μικρό,(έχω είδη κλουβί) οικονομικό (σχετικά χάχα μην δω κάνα 100σταρικο και μου γυρίσουν τα μάτια 🤣)να μην κράζει σαν lovebird χάχα γιατί μένω σε πολυκατοικία και τέλος να είναι ήρεμο.. Όταν λέω ήρεμο εννοώ να το πάρω και ξέρω γω σε 2 εβδομάδες να μπορεί να είναι έξω από το κλουβί πάνω μου κτλπ
[automerge]1588002085[/automerge]
Υπαρχει κάποιος εκτροφεας εδώ που να έχει παρροτλετ να μιλήσω μαζί του;
 
Παιδιά έκλεισε. Θα αγοράσω παρροτλετ βρήκα είδη μια πανέμορφη μπλε κούκλα.
Θέλω οποίος μπορεί να με ενημερώσει για ότι χρειάζεται κια να μου προτείνει τι χρειάζεται να πάρω. Είναι 1ος μήνα και κατά πάσα πιθανότητα θα την ονομάσω Λίζα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top