Φροντίδα Σκέφτομαι να αλλάξω κλουβιά στα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ερώτηση : έχω ενα καναρίνι σε ένα μικρό σχετικά κλουβί και ένα άλλο σε αρκετά μεγάλο (56X30X40). Σκέφτομαι να βάλω για κάποιο διάστημα το καναρίνι από το μικρότερο κλουβί στο μεγαλύτερο, για να γυμνάσει τα φτερά του. Εννοείται πως αυτό από το μεγαλύτερο κλουβί θα πάει στο μικρότερο. Να το κάνω ή μήπως θα επηρεάσει τα πουλιά με κάποιον τρόπο αρνητικά αυτή η αλλαγή ;
 
To να το κανεις μια φορα στο τοσο δεν θα σου δωσει αποτελεσματα.
Το να το κανεις συχνα και να ξεβολευεις και τα 2 πουλακια θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.

Γενικα τα πουλακια εχουν την αναγκη να γυμναζονται σε καθημερινη βαση, οποτε αν στο μελλον μπορεσεις να εχεις ακομα ενα μεγαλυτερο κλουβι θα ειναι το καλυτερο.
 
To να το κανεις μια φορα στο τοσο δεν θα σου δωσει αποτελεσματα.
Το να το κανεις συχνα και να ξεβολευεις και τα 2 πουλακια θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.

Γενικα τα πουλακια εχουν την αναγκη να γυμναζονται σε καθημερινη βαση, οποτε αν στο μελλον μπορεσεις να εχεις ακομα ενα μεγαλυτερο κλουβι θα ειναι το καλυτερο.
Το μεγαλύτερο κλουβί είναι η ιδανική λύση, αλλά δεν είναι εφικτή αυτή την περίοδο, λόγω έλλειψης χώρου. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Σκέφτομαι να βάλω για κάποιο διάστημα το καναρίνι από το μικρότερο κλουβί στο μεγαλύτερο, για να γυμνάσει τα φτερά του.
Προσωπικά δεν θα έβαζα πουλί σε κλουβί που δεν είχε απολυμανθεί πρώτα. Από ό,τι καταλαβαίνω έχεις μόνο δύο κλουβιά και η απευθείας μεταφορά των πουλιών από το ένα στο άλλο δεν επιτρέπει απολυμάνσεις και τα σχετικά.
 
Προσωπικά δεν θα έβαζα πουλί σε κλουβί που δεν είχε απολυμανθεί πρώτα. Από ό,τι καταλαβαίνω έχεις μόνο δύο κλουβιά και η απευθείας μεταφορά των πουλιών από το ένα στο άλλο δεν επιτρέπει απολυμάνσεις και τα σχετικά.
Ακριβώς!
 
Stratilio, τα κλουβια ιδίου μεγέθους συχνά μπορούν να τοποθετηθούν το ένα πάνω στο άλλο. Μήπως κάτι τέτοια θα ευνοούσε τη μετακόμιση από το μικρό κλουβί σε ένα νέο, ίδιο με το μεγαλύτερο;
 
Stratilio, τα κλουβια ιδίου μεγέθους συχνά μπορούν να τοποθετηθούν το ένα πάνω στο άλλο. Μήπως κάτι τέτοια θα ευνοούσε τη μετακόμιση από το μικρό κλουβί σε ένα νέο, ίδιο με το μεγαλύτερο;
Δεν ξέρω. Ίσως. Το σκέφτομαι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top