Φροντίδα Σκέφτομαι να αλλάξω το ωράριο ύπνου του Ζακό μου

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
Καλησπερα,
Σκεφτομαι να αλλαξω το ωραριο υπνου του μικρου μου. Ξερω οτι θα ταν ιδανικο να κοιμαται με την δυση του ηλιου και να ξυπνα με την ανατολη. Τωρα κοιμαται κατα τις 8μιση +- και ξυπναει στις 9 μιση περιπου οταν θα ξυπνησω εγω. εαν τον βαλω μια μερα νωρις για υπνο και τον ξυπνησω νωρις θα χει θεμα με την αλλαγη αυτη; πρεπει να γινει σταδιακα;
 
Εαν υπάρχει λόγος να το κάνεις τότε να το κάνεις, διαφορετικά είναι καλό να κρατάμε το πρόγραμμα που τους βάζουμε κι οι όποιες αλλαγές να γίνονται σταδιακά. Συνήθως τα πουλιά γνωρίζουν το ωράριο που κοιμούνται κι ανάλογα προγραμματίζουν το φαγητό τους. Πριν κοιμηθούν τρώνε συνήθως αρκετά. Αλλάζοντας εσύ το πρόγραμμα κατά 2 ώρες ας πούμε θα τον αναγκάσεις να χάσει το βραδινό γεύμα.
 
Εαν υπάρχει λόγος να το κάνεις τότε να το κάνεις, διαφορετικά είναι καλό να κρατάμε το πρόγραμμα που τους βάζουμε κι οι όποιες αλλαγές να γίνονται σταδιακά. Συνήθως τα πουλιά γνωρίζουν το ωράριο που κοιμούνται κι ανάλογα προγραμματίζουν το φαγητό τους. Πριν κοιμηθούν τρώνε συνήθως αρκετά. Αλλάζοντας εσύ το πρόγραμμα κατά 2 ώρες ας πούμε θα τον αναγκάσεις να χάσει το βραδινό γεύμα.
Δεν ειναι το οτι χρειαζεται να γινει. Ειπα να το κανω επειδη λενε πως ειναι το καλυτερο για κεινον. Αρα εαν το κανω να το κανω σταδιακα λοιπον. Ευχαριστω.
 
Δηλαδή θα βάζεις το πουλί για ύπνο απο τις 4:30 που νυχτώνει τώρα το χειμώνα; 🤨 Δεν έχει κάποιο νόημα αυτό όταν το σκεπάζεις εσύ καταρχάς. Αυτοί που αφήνουν τα πουλιά να ακολουθούν το πρόγραμμα ανατολής δύσης δεν τα σκεπάζουν και είτε έχουν πουλιά σε αναπαραγωγικά ζευγάρια με αποτελέσματα τα πουλιά να έχουν αυξημένες ορμόνες το μισό χρόνο είτε δεν έχουν παπαγάλους. Δεν βρίσκω το λόγο σε ένα νεαρό πουλί που ζει μόνο του μέσα σε ένα σπίτι να γίνει αυτό. Πώς θα αντιμετωπίσεις τις ορμόνες του όταν έρθει η ώρα των μεγαλύτερων ημερών του καλοκαιριού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δηλαδή θα βάζεις το πουλί για ύπνο απο τις 4:30 που νυχτώνει τώρα το χειμώνα; 🤨 Δεν έχει κάποιο νόημα αυτό όταν το σκεπάζεις εσύ καταρχάς. Αυτοί που αφήνουν τα πουλιά να ακολουθούν το πρόγραμμα ανατολής δύσης δεν τα σκεπάζουν και είτε έχουν πουλιά σε αναπαραγωγικά ζευγάρια με αποτελέσματα τα πουλιά να έχουν αυξημένες ορμόνες το μισό χρόνο είτε δεν έχουν παπαγάλους. Δεν βρίσκω το λόγο σε ένα νεαρό πουλί που ζει μόνο του μέσα σε ένα σπίτι να γίνει αυτό. Πώς θα αντιμετωπίσεις τις ορμόνες του όταν έρθει η ώρα των μεγαλύτερων ημερών του καλοκαιριού;
Κοιτα εγω ελεγα μηπως θα ηταν καλυτερο και για μενα τον ιδιο να ξυπναω νωριτερα. Αυτος ειναι ενας λογος που το σκεφτομαι. Τωρα που μου λες ομως οτι προκαλουνται ορμονικα προβληματα δεν θα αλλαξω το ωραριο. Οταν πιασω δουλεια, τοτε ισως να το ξανασκεφτω.
 
Στους ζακο η αναπαραγωγική περιοδος ΔΕΝ είναι το καλοκαίρι. Το ζακο αναπαράγεται με την ΜΙΚΡΗ ημέρα. Διανύουμε τον Ιανουάριο το πικ της αναπαραγωγικής επιθυμιας.
Κοινώς, μικρή ημέρα αυξημένη διαταραχή μεγάλη ημέρα λιγότερη αναταραχή.
Δε θες μικρή ημέρα στο ζακο όπως δε θες και συννεφιές 😉
 
Στους ζακο η αναπαραγωγική περιοδος ΔΕΝ είναι το καλοκαίρι. Το ζακο αναπαράγεται με την ΜΙΚΡΗ ημέρα. Διανύουμε τον Ιανουάριο το πικ της αναπαραγωγικής επιθυμιας.
Κοινώς, μικρή ημέρα αυξημένη διαταραχή μεγάλη ημέρα λιγότερη αναταραχή.
Δε θες μικρή ημέρα στο ζακο όπως δε θες και συννεφιές 😉
Ξερω το οτι θελουν αρκετο ηλιο για να παρουν την βιταμινη d ( νομιζω) που ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο τους. Αν τα ζακο αναπαραγονται με την μικρη μερα τοτε γιατι ο εκτροφεας δινει τα πουλια του καθε απριλη και αυγουστο ; ειναι δυνατον να ειναι η αναπαραγωγικη περιοδος τις εποχες που εχει μικρη μερα αλλα το ζευγαρωμα να γινεται ανοιξη και καλοκαιρι;; πως λειτουργει ακριβως ; δηλαδη εαν βαλεις δυο ζακο στο ιδιο κλουβι θα ζευγαρωσουν μονο στην αναπαραγωγικη περιοδο ή οχι;
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Μερικές μέρες λόγω δραστηριοτήτων των παιδιών δεν είναι εύκολο να κοιμάται το budgie νωρίς. Πρέπει να το κρατάω ξύπνιο και όλες τις υπόλοιπες μέρες μέχρι αυτήν την ώρα; (Το κοιμίζω μισή περίπου ώρα νωρίτερα τις υπόλοιπες μέρες)
 
Κανε τα μαθηματικά….ενα μήνα παιρνούν ιδιαίτερα ανήσυχα με την φωλια ταισματα βατεματα. Όλο Το Δεκέμβρη. Πρώτη βδομάδα Ιανουάριο αυγά πρβτη βδομάδα Φεβρουάριο μικρά πρώτη βδομάδα Απρίλη τα πρώτα είναι έτοιμα ( όμως επειδή έχουν τραβήξει τα μικρά οι γονείς γεννάνε κατευθειαν τα επόμενα)
 
Back
Top