Αναπαραγωγή Σκέφτομαι να ανανεώσω με ανταλλαγή τα "αίματα" των red rumpeds μου

theofanisz

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα μαρια, εγω εχω 1 ζευγαρι +4 μικρα ωδικα red rumped. Εαν σε ενδιαφερει μπορουμε να ανταλλαξουμε πουλια θηλυκα αρσενικα κλπ. Σε περιπτωση που θελουμε να ανανεωσουμε το αιμα ή δεν ταιριαζει το ζευγαρι

Υπαρχη περιπτωση να εχεις 2 θηλυκα; Ασπορα αυγα..ρωταω διοτι το εχω δει με Love bitrds
 
Δεν είναι οι ωδικοι Lovebirds κάνει μπαμ πιο είναι αρσενικο και πιο θηλυκό..
 
Ναι ξεχωρίζουν τα αρσενικά από τα θηλυκά εύκολα. Είναι διμορφικά πτηνά.
Θεοφάνη μου, δεν κάνω αναπαραγωγή. Αν τύχαινε να γεννήσει το ζευγάρι μου θα το άφηνα να προχωρήσει βέβαια αλλά έχω ένα ζευγάρι από ένα αρσενικό lutino και μία θηλυκή ασχημούλα από ένα "βρώμικο" κίτρινο και λίγο πράσινο, που δεν έχουν κάνει ποτέ αυγά και δεν με νοιάζει. Ειδικά ο αρσενικός είναι τόσο καλός και μου κάνει τόσες χαρές όταν με βλέπει που με αποζημιώνει μόνος του με την παρουσία του :)
Ναι καλά κάνεις και σκέφτεσαι πάντως να ανανεώσεις τα αίματα στους απογόνους.

Όταν μεγαλώσουν λίγο και καταλάβεις το φύλο τους, μπορείς να βάλεις μια αγγελία στο φόρουμ να κάνεις την ανταλλαγή που σκέφτεσαι.
 
Σε 3 βδομάδες φαίνεται αν είναι αρσενικά ή θηλυκά.. Εγώ έδωσα το αρχέγονο θηλυκό μου πριν 3 βδομαδες και πήρα ένα blue αλλά τώρα αυτή άρχισε να κοιμάται στην φωλιά. Για να δούμε αν θα προχωρήσουν γιατί ο αρσενικός μεγάλωσε 6 χρονών έφτασε... Δεν ξέρω μέχρι πότε μπορεί να τεκνοποιησει 😛
 
Back
Top