Γενικά Σκέφτομαι να ανταλλάξω τα lovebirds μου με ένα parrotlet λόγω θορύβου

μυρσινη

PB New Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2014
Μηνύματα
9
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας,
ονομαζομαι Μυρσινη και κατοικω στα Ιωαννινα...
Έχω δύο παπαγάλους lovebirds τον Mango και την Roxi...
Ένας εκτροφέας από έδω, μου πρότεινε αν θέλω να ανταλλάξουμε τα lovebirds μου με ένα parrotlet 1,5 μηνων ταισμενο στο χέρι και αρκετα ήμερο, χρώματος μπλε...
Εσεις τι λέτε με συμφέρει ή όχι;
(επεισης ξέχασα να πω ότι ανταλλάσω τα πουλια λόγο φασαρίας, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ, δηλαδη η μαμα μου δεν το αντεχει... και έτσι το σκεφτηκα να τα ανταλλάξω. Διάβασα ότι τα parrotlets δεν κάνουν πολύ φασαρία, ισχύει;.)

Ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Γεια σου Μυρσίνη,
το βασικό που πρέπει να σου πω είναι να μην πάρεις ένα τόσο μικρό πουλάκι 1,5 μηνός και να μπεις στην διαδικασία ταίσματος με κρέμα κτλ.
Αυτό δεν θα είναι καλό για την εξέλιξη της υγείας του πουλιού, οργανικής και ψυχολογικής.
Τα υπόλοιπα, δηλαδή, κατά πόσον είσαι ψυχικά "δεμένη" με τα πουλάκια που έχεις τώρα και πόσο εύκολο είναι να τα αποχωριστείς για να πάρεις κάποιο άλλο ή πόσο ενοχλητική μπορεί να είναι η φωνή τους στα αυτιά σας, αυτά είναι πολύ προσωπικές επιλογές του καθενός και θα τα σκεφτείς μόνη σου με την οικογένειά σου.
Προσωπικά δεν θα το έκανα αλλά λέμε "προσωπικά".
Να σε "συμφέρει" από ποια άποψη; Στο οικονομικό πάρε δώσε;
 
οκ ευχαριστώ πολύ...
αν και απ'ότι μου είπε ο εκτροφέας είναι απογαλακτισμένο

ευχαριστώ..`
 
απο θεμα θοριβου ειναι συγουρα λιγοτερη αν οχι καθολου τα lovebird ειναι πολυ φασαριοζικα αλλα και αξιαγαπητα αλλα και τα parratlet δεν πανε πισω απο ομορφια. Οσο για το οικονομικο κομματι δεν νομιζω να σε ριχνει αφου σου δινει μωρο και εξημερωμενο. η αποφαση δικη σου:)
 
για να πω το οικονομικο δεν με ενδιαφερει καθόλου...
απλά: 1 δεν ξέρω τιποτα για τα παροτλετς
2. ψάχνω για ένα πουλί να μου κάνει συντροφια, είναι οκ το παροτλετ?
3. Θέλω βοήθεια γιατί δεν ξέρω πώς μπορώ να το εξημερώσω, τι παιχνιδια να παρω κτλ.

ευχαριστώ πολύ...

Α! Επίσης έχω παραγγείλει από την Αμερική ένα bird Aviator Harness size Petite ειναι οκ για το parrotlet;
 
ευχαριστώ πολύ γισ τις συμβουλες σας... ειναι πολύτιμες.
αλλα να κάνω και μια τελευταία ερώτηση;
την κανω...
πώς μπορω να το εξημερωσω;
 
Μυρσινη επειδη εχω παρροτλετ κ ειμαι πολυ οικανοπιοιμενος κ μαλιστα εχω ανοιξη κ θεμα σχετικα με το παρροτλετ, δεν κανει φασαρια οσο τα υπολοιπα δεν κραζει περισοτερο κελαιδαι, σιγα-σιγα αν μαθη το χερι σου θα ερχετε απο μονο του μετα εμενα ετσι εκανα αν και ο ισμαηλος ηταν ταισμενος στο χερι, γενικα ομως κελαιδανε ολοι μερα, αλλα δεν φοναζουν. Εμενα ο μικρος αν με δει κ δεν του μιλαο τον ακουο μεχρι εξω αλλα μονο ετσι κ με αυτον τον τροπο αλλιος δεν φοναζει, εγω ειχα θεματα με μπατζι στο σπιτι δεν τα ειθελε κανενας αλλα τομικρο τον προσεχει μεχρι κ η μανα μου ειναι το στερνοπουλι του σπιτιου, κ τα παρροτλετ αντιγραφουν ηχους οτι κ να ειναι
 
ναι βασικα θελω να τα ανταλλαξω γιατι κάνουν ΤΡΟΜΕΡΗ φασαρια...
από το πρωί ακούν άλλα πουλιά έξω και τσιτσιρίζουν και αυτα...
για να πω την αλήθεια ώρες ώρες μου σπαν τα νευρα...
 
Back
Top