Γενικά Σκέφτομαι να πάρω Ζακό ή Αμαζονίου

Giannis1975

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Χαλκίδα
Μεγάλο παπαγάλο δεν είχα ποτέ μου. Ψάχνω να βρω Αμαζονίου yellow crohn blue fronted και λοιπά. Έχω βρει ήδη ζακό. Έχω πάρει ήδη το κλουβί και τα παιχνίδια. Έχω πολλές απορίες Για το θόρυβο και τις ανάγκες του παπαγάλου. Ελπίζω να μην απογοητευτώ και απογοητεύσω και το καημένο το πουλί.
 
Να ξέρεις ότι τα πουλιά αυτά δημιουργούν δεσιμο με άτομο της οικογενειας που τα φροντίζει, οπότε σκέψου το καλά αν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις! Πες μας αν θέλεις πως φαντάζεσαι την διαβίωση σας
 
Εννοώ ο τρόπος ζωή σας, ωράριο εργασίας διακοπές, θα το παιρνετε μαζί σας; αν θα μένει μόνος κάποιες ώρες! Εφόσον θα είναι μόνο του χωρίς σύντροφο δηλαδή, θα πρέπει να ασχολείστε όσο το δυνατόν περισσότερο
 
Δουλεύω 8 ώρες. Θα είναι μόνος του. Μετά κάνα 2 ώρες θα μπορώ να του αφιερώσω. Διακοπές λιγες μέρες θα λέω να μου τον ταΐζουν. Πολλές θα τον παίρνω μαζί.. δεν μπορώ να τον παίρνω στην δουλειά. Θα του ανοίγω τηλεόραση
 
@Giannis1975 2 ωρες ειναι πολυ λίγες για εναν african grey ή εναν amazon. Θέλουν τουλάχιστον 3-4 ωρες ενασχόλησης την ημέρα. Καλο θα ηταν να παρεις ενα μικρότερο παπαγάλο γιατι οι ωρες που μπορεις να προσφέρεις ειναι λίγες. Εαν θέλεις εναν μεγαλύτερο παπαγάλο μπορεις να παρεις εναν Σενεγάλης ή ενα Jardine που ειναι ξαδελφια. Αλλιώς θα πρεπει να στραφεις σε κατι μικρότερο.
 
με βάζεις σε σκέψεις. δηλαδή όσοι έχουν ζακο άνεργοι είναι ?
[automerge]1659985778[/automerge]
Jardine και Σενεγαλης εψαχνα στην αρχη. Δεν βρηκα αλλα ηταν και ακριβοτεροι και απο Ζακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Giannis1975 άνεργοι δεν είναι απλά κάποια στιγμή έχουν θέματα με το πουλί (δυστροπία, κατάθλιψη, που σημαίνει βγάλσιμο φτερών και πουπουλων, αυτοτραυματισμος
Γενικά είναι ρίσκο.
Αν είναι να ασχολείσαι τόσο λίγο και θέλεις παπαγάλο, πάρε 2 μικρότερους με τα ίδια χρήματα να έχουν παρεα
Βέβαια μετά είναι ποιο δύσκολη η παρέα μαζί σου, αλλά και ποιο σωστή η διαβίωση τους
 
@Ledagcc Jardine που βρήκα είχε 700. Ζακο 3 μηνων 650
[automerge]1659990124[/automerge]
@HxC
[automerge]1659990308[/automerge]
Vortega 892g. Καθαρές εσωτερικές διαστάσεις περίπου 80x56x120. Έχει και μικρό πάρκο από πάνω ανοιγομενο. Πάω να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά λέει είναι πολύ μεγάλες
 
Για μεγιερ μήπως ξέρετε κάποιον εκτροφεα;
 
Back
Top