Γενικά Σκέφτομαι να πάρω έναν macaw στο κοντινό μέλλον

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zelda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Zelda

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2009
Μηνύματα
188
Εχω καποιες σκεψεις στο μυαλο μου εδω και χρονια, για αγορα μακαο, ειναι ο αγαπημενος μου παπαγαλος μαζι με τα κοκατου απο μικρο κοριτσακι...
εχω διαβασει πολλα γι αυτους τους παπαγαλους, για τις απαιτησεις τους,τον χρονο τους,την διατροφη τους, κ πολλα αλλα...
εκανα αυτες τις μερες μια ερευνα σε καποια ειδη τους,τιμες τους κτλπ...
στο κοντινο μελλον(οχι αμεσα)σκεφτομαι να προχωρησω για πρωτη φορα στην αγορα ενος τετοιου πουλιου,ξερω οτι ειναι δυσκολοι αρκετα σαν χαρακτηρες, κ πολυ ακριβα ζωα, οσο αφορα τα ζωα καθαυτα.
Παντα λατρευα τον κοκκινο αλλα 3000 ειναι πολλα για μενα που προς το παρον ειμαι ανεργη...
εψαξα ομως κ βρηκα διαφορες πληροφοριες κ για εναν αλλον μακαο που τον θεωρω πιο καταλληλο για μενα ως πρωτο μακαο... Τον greenwing macaw, νανο οπως τον λεω.
Ειναι φτηνος και νορμαλ μεγεθους, βεβαια χωρος υπαρχει πολυς δε ειναι αυτο το προβλημα μουκαι τον βρηκα ημερο ταισμενο στο χερι στα 450-460 ευρωπουλα..
το σκεφτομαι θα δω, διαβασα οτι σε σχεση με τους μεγαλυτερους μακαο ειναι με πιο ηπιο χαρακτηρα αυτοι οι μικροσωμοι.
Μαριλενα μου εσυ που εχεις μακαο κ οπιος αλλος εχει πως ειναι;
Διοτι εναν που βλεπω σε ενα συγκεκριμενο πετ σοπ ειναι τοσο γλυκος που τρελενεται καθε φορα που με βλεπει.Αυτα. Τι λετε εσεις;Γνωμες;
 

Συνημμένα

  • Hahns-Macaw.webp
    Hahns-Macaw.webp
    22,2 KB · Προβολές: 128
nikol οταν θα παρω συνταξη την αλλη μερα θα παρω και γω ενα μακαο. απωθημενο πολλων χρονων. εκτος αν βαλω στην μπριζα κανενα πιτσιρικι και ακολουθησει την λοξα του πατερα του. τοτε σε καμμια δεκαρια χρονια θα ειμαι ετοιμος να τον παρω
 
Οι ατιμοι ειναι πολυ ακριβοι, οι μεγαλοι, οι μπλε/κιτρινο οχι τοσο πολυ πλεον, αλλα οι κοκκινοι και οι στρατιωτικοι πολυ ομως, αλλα μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του μικρου που ειναι γυρω στα 40 εκατοστα, κ δεν ειναι ακριβος καθολου,460 ευρω;
 
Εγω Νικολ το μονο που εχω να σου πω ειναι και το πιθο σιγουρο!

Η φωνη που εχει ο οποιοσδηποτε μακαο και γενικα ο οποιοσδηποτε μεγαλος παπαγαλος δεν συγκρινεται με τα μπατζι!

ξανασκεψου το και συζητησε το με τα υπολοιπα μελη της οικογενειας(αν δεν μενεις μονη σου)
 
Ναι το ξερω, η φωνη τους ακουγεται τετραγωνα μακρυα, ειχε παλια κιολας ενας στην πολυκατοικια μας και θυμαμαι.. Τωρα μενω με τους δικους μου αλλα οχι για παρα πολυ καιρο ακομα.
Το σκεφτομαι χρονια και δε βιαζομαι να κανω μια αγορα που ισως δε ειναι σωστη πρωτα θελω να ειμαι 100% σιγουρη και μετα εκει ειναι οι μακαο, δε φευγουνε.
 
Παντα λατρευα τον κοκκινο αλλα...
τον greenwing macaw, νανο οπως τον λεω...
Τα λατρεύεις απο μικρή και δεν έχεις μάθει ακόμα της ονομασίες τους;
Διάβασε κι εδώ λίγο... https://community.petbirds.gr/threads/red-shouldered-ή-hahns-macaw-diopsittaca-nobilis.3623/

Στη Φοτο:
1. Green winged macaw (Ara chloroptera)
2. Hahns macaw ή Red-shouldered Macaw (Diopsittaca nobilis)
 

Συνημμένα

  • ruby_macaw.webp
    ruby_macaw.webp
    10,6 KB · Προβολές: 75
  • hahn's macaw2.gif
    hahn's macaw2.gif
    60,4 KB · Προβολές: 79
Ναι ξερω πιες ειναι οι ονομασιες τους πολυ καλα, απλα δε ηθελα να τις γραψω κατεβατα εδω, αλλα ακομα κ αν δε τις ηξερα, δε εξαρταται απο αυτο η αγαπη μου γι αυτους.
 
ο green winged φτανει τα 90 εκατοστα (και πανω απο 2000 ευρω!). μηπως εννοεις severe,hahns,illiger?
 
Νικόλ δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι ή αν είναι αυτό που ψάχνεις, απλά επειδή το θυμήθηκα, ρίξε μια ματιά σε αυτό... https://community.petbirds.gr/threads/Βρέθηκε-παπαγάλος-στην-περιοχή-των-Μελισσίων.16376/ Τουλάχιστον αν είναι τυχερό το πουλάκι, να πάει σε κάποιον μέσα στο φόρουμ. Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων, αν τελικά το πουλί δόθηκε σε κάποιον άλλον... ΜΑΡΙΑ
 
, δε εξαρταται απο αυτο η αγαπη μου γι αυτους.
h αγάπη- oxi.
η γνώση σου - ναι..
φιλικά τα λέω, απλά μη σταματάς να διαβάζεις.. Έχεις χρόνο.. Οποσ τα λες...
 
Τεσπα της γνωριζω τις ονομασιες των μακαο... Κ ναι δε βιαζομαι καθολου,θα το ψαξω και αλλο και μετα εδω ειμαστε.
 
Back
Top