Γενικά Σκέφτομαι να πάρω ένα Lovebird

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλημερα, ειμαι αναμεσα σε budgie και lovebird, ειχα budgie παλια και ξερω οτι ειναι πολυ φιλικα αλλα τωρα σκεφτομαι για lovebird λογω της ομορφιας τους... Εχουν και αυτα φιλικο χαρακτηρα, και τι τιμες εχουν αγρια και ταισμενα στο χερι;
 
εχουν και αυτα φιλικο χαρακτηρα
Τα περισσότερα ναι.. Αλλά γενικά τα λοβάκια να ξέρεις ότι είναι λίγο kinder έκπληξη ο χαρακτήρας τους.. Είναι πιο ανεξάρτητα πουλιά, αυτόνομα και με έντονη προσωπικότητα. Μπορεί το ένα που έχεις να σου βγει καλό, και ήσυχο και το άλλο τσαμπουκάς και να δαγκώνει. Στο λέω γιατί έχω μιλήσει με πολλούς εκτροφείς και έχω συζητήσει πολλές φορές το θέμα αυτό για τον χαρακτήρα των πουλιών αυτών. Μπορούν να μείνουν αρκετές ώρες και μόνα τους αρκεί να έχουν με κάτι να ασχοληθούν. Είναι υπερκινητικά, δραστήρια και πανέξυπνα! Είναι όντως πανέμορφα αλλά συνήθως έχουν δυναμικό χαρακτήρα.. Αν νιώθεις πως θα ήθελες κάτι πιο ήσυχο, κάτι σε σκυλάκι σκέψου τα κοκατίλς! 😉

και τι τιμες εχουν αγρια και ταισμενα στο χερι;
Αναλόγως... Τι χρώμα θες, από ποιον θα το πάρεις, αν θες ένα ή δύο, αν σου αρέσει κάποια μετάλλαξη. Μπορεί ας πούμε να το αγοράσεις απ την κορυφαία εκτροφέα στην Ελλάδα, να είναι άγριο (εξημερώνονται αν ασχοληθείς και είναι μόνο του εύκολα) αλλά να είναι μετάλλαξη 80-100 ευρώ.. Μπορεί να το βρεις και από μια κυρία που απλά έχει ζευγάρια στο σπίτι της και τα ζευγαρώνει και ταίζει τα μικρά εκείνη στο χέρι 30-50 ευρώ..

Φιλική συμβουλή, προτίμησε να το έχουν μεγαλώσει οι γονείς του γιατί θα έχει πάρει τα απαραίτητο αντισώματα απ το τάισμα των γονιών του. Και αν το πάρεις 3 μηνών (μόλις απογαλακτιστεί δλδ) και ασχοληθείς σε λίγους μήνες θα έχει εξημερωθεί. Είναι έξυπνα και κοινωνικά ζωάκια!
 
Σ' όσα πολύ σωστά σου είπε η Αλίκη, να προσθέσω πως ζουν και παραπάνω τα lovebirds. Το θέμα είναι να διαλέξεις το κατάλληλο μέρος να προμηθευτείς το πουλάκι που θα πάρεις. Να είναι υγιές, να έχει ταϊστεί τουλάχιστον μέχρι 20-25 ημερών από τους γονείς του και να είναι ήμερο.
Γενικά θα έλεγα τα lovebirds είναι και πιο ισχυρής βιολογίας πουλιά.
Αν τελικά πάρεις, να ξέρεις πως επειδή είναι πανέξυπνα, είναι πολύ επιδέξιοι δραπέτες. Το κλουβί να είναι φρούριο σωστό.
Περιμένουμε την απόφασή σου :)
 
Στην περιοχη μου δεν εχω εκτροφεις, οτι παρω θα το παρω απο πετ σοτ, εχω 3 στην περιοχη μου και στο ενα γνωριζω οτι προσεχουν τα ζωα και φερονται ομορφα... Το χρωμα θα προτιμουσα να ειναι πρασσινο με πορτοκαλι κεφαλι οπως τα περισσοτερα

Ειτε budgie ειτε lovebird θα παρω ενα για ευκολοτερη εξοικιωση
 
οτι παρω θα το παρω απο πετ σοτ,
Δε θα στο συνιστούσα... Αυτά τα πουλιά έρχονται απέξω, ποιος ξέρει πόσο χρονών είναι, πως τους έχουν φερθεί, πως μεγάλωσαν, αν είχαν συγγένεια οι γονείς τους.. Συνήθως είναι άρρωστα και υπερβολικά φοβιτσιάρικα και επιθετικά.. Είναι μεγάλο ρίσκο... Εκτορφέας και πάλι εκτορφέας! Σε ποια πόλη βρίσκεσαι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Το να πας ένα κοντινό ταξιδάκι για την νέα φτερωτή σου παρέα το σκέφτεσαι; Εγώ για να πάρω την σκυλίτσα μου πήγα οδικών από Αθήνα - Θεσσαλονίκη! 😉
 
Με τιποτα απο πετ...Αν σκεφτεσαι να το εξημερωσεις δηλαδη..
Οπως ειπαν και τα κοριτσια αντε να μαθεις την ηλικια απο κανα δαχτυλιδι, κατα τ αλλα δε θα ξερεις απο που "κραταει η σκουφια του"..
Προτιμησε ταισμενο στο χερι, απο εκτροφεα, θα σε διευκολυνει πολυ στην εκπαιδευση.
Περα απ το οτι τα πουλια στα πετ ειναι αγρια,ζουν σε τετοιες συνθηκες που δυσκολο να εμπιστευτουν ανθρωπο...
Αν σου ειναι δυσκολο να κοιταξεις για εκτροφεα σε καποια κοντινη πολη, υπαρχουν εκτροφεις που μπορουν να τα στειλουν στην πολη σου.
Αλλα και παλι να προτιμησεις απο θεσσαλονικη ή καπου κοντα, μην κανει μεγαλο ταξιδι το πουλακι και ταλαιπωρηθει, εχει και καυσωνα..
 
Βρηκα μια εκτροφεα απο θεσαλονικη αλλα δεν εμπιστευεται να στειλει τοσο μακρυα. Γνωριζεται μηπως εκτροφεις budgie και lovebird;

Τωρα το ειδα αυτο απο ορεστιαδα, ευχαριστω
 
Σταθηκα τυχερος, βρηκα ημερα lovebirds με 50€ σε 1-2 βδομαδες θα παω ο ιδιος στο εκτροφειο

Το κακο ειναι οτι μολις γεννηθουν τα βαζουν φωτο στο φεισμουκ και γινονται αμεσως κρατησεις, δεν θα πρεπει να το δω απο κοντα πρωτα;
 
Σταθηκα τυχερος, βρηκα ημερα lovebirds με 50€ σε 1-2 βδομαδες θα παω ο ιδιος στο εκτροφειο
Μπράβο, πολύ ευχάριστο που; Εκεί που σου είπα;

Το κακο ειναι οτι μολις γεννηθουν τα βαζουν φωτο στο φεισμουκ και γινονται αμεσως κρατησεις, δεν θα πρεπει να το δω απο κοντα πρωτα;
Γιατί; Τι σου είπε; Εσύ δεν θα το δεις;
 
Δεν επικοινωνησα ακομα, απο οτι βλεπω στην σελιδα μολις τα βαλουνε σε φωτογραφιες αμεσως γινονται κρατησεις μεσω facebook και φοβαμαι μηπως πρεπει να κανω κρατηση κι εγω χωρις να το δω... Ισως δεν προλαβω να παω αυτες τις βδιμαδες γιατι γραφω εξετασεις
 
Πάρε τηλέφωνο να μάθεις, μην βγάζεις συμπεράσματα από μόνο σου. Μπορεί να τα έχει πουλήσει όλα, μπορεί και να τα έχει όλα απούλητα. :) Αν μιλήσεις, μπορεί να σου κρατήσει κάποιο. Πολλά μπορεί.
 
Δεν επικοινωνησα ακομα, απο οτι βλεπω στην σελιδα μολις τα βαλουνε σε φωτογραφιες αμεσως γινονται κρατησεις μεσω facebook και φοβαμαι μηπως πρεπει να κανω κρατηση κι εγω χωρις να το δω... Ισως δεν προλαβω να παω αυτες τις βδιμαδες γιατι γραφω εξετασεις
Επισκέπτεσαι νωρίτερα το χώρο της εκτροφής, βλέπεις και κρίνεις όλα τα άλλα...
Παρατηρείς τους γεννήτορες και κλείνεις στους μικρούς νεοσσούς που θα κάνουν... όταν τους κάνουν.
 
Lovebird ταισμενο στο χερι και πλήρως εξοικιωμενο, μολις ερθει στο νέο σπίτι του μπορω να το εχω εκτός κλουβιου άμεσα η πρεπει να μείνει κάποιο διαστημα στο κλουβί όπως γίνεται με τα άγρια;
 
Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις και στον εκτροφέα, αν και προσωπικά νομίζω θα χρειαστούν κάποιες μέρες, προφανώς λιγότερες από τα άγρια, να εξοικειωθεί με τον νέο χώρο.
Βρήκες τελικά;
 
Ναι ο εκτροφέας μου είπε πως έχει και αν θέλω να του ζητησω να μου ταισει ενα... Θα μιλήσω μαζί του τηλεφωνικός αύριο η μεθαύριο και θα τον ρωτησω λεπτομερειες και αν μπορεί να διακρίνει τι χρωματισμούς θα έχουν οι νεοσσοί και να διαλέξει εναν υγιές νεοσσο να ταισει
 
Back
Top