Γενικά Σκέφτομαι να πάρω εναν macaw που θα μου χαρίσουν

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2008
Μηνύματα
419
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Το παιδι που μου τον εφερε τον καημενο τον μικρουλι, σκεφτεται να μου δωσει εναν macaw δικο του. Τον εχει 10 χρονια και σε λιγο γενναει η γυναικα του και θελει το δωματιο. Και συντομα μαλιστα. Ειναι εντελωs ηρεμοs, φιλικοs, πανεξυπνοs, μιλαει(που δεν με καιει)και δεν ειναι και ΜΩΡΟ. ΟΧΙ ΞΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Και ελπιζω και κανεναs αλλοs να μην παρει τετοια ευθηνη. Αs μεγαλωσουν σωστα εκει που πρεπει και μετα σε μαs. Tεραστια λαθη αυτα! Τωσα εχουμε διαβασει μεσα σε 10 μερεs. Φτανει, ψυχουλεs ειναι και αυτεs. Τελοs παντον. Εγω τι να κανω τωρα; Σκεφτομαι συνεχεια τον μικρουλι. Σιγουρα θα τον αγαπησω και αυτον, αλλα εαν ξανασυμβει κατι; Και πωs θα φυγει απο ενα περιβαλλον που εχει ζησει 10 χρονια και θα ερθει σε μενα; Εαν χτυπησει η πορτα και τον δω μπροστα μου, σιγουρα θα λιωσω απο τη χαρα μου. Γιατι μου λειπει πολυ ο "μικρουληs μου"...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Το παιδι που μου τον εφερε τον καημενο τον μικρουλι, σκεφτεται να μου δωσει εναν macaw δικο του. Τον εχει 10 χρονια και σε λιγο γενναει η γυναικα του και θελει το δωματιο. Και συντομα μαλιστα. Ειναι εντελωs ηρεμοs, φιλικοs, πανεξυπνοs, μιλαει(που δεν με καιει)και δεν ειναι και ΜΩΡΟ. ΟΧΙ ΞΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Και ελπιζω και κανεναs αλλοs να μην παρει τετοια ευθηνη. Αs μεγαλωσουν σωστα εκει που πρεπει και μετα σε μαs. Tεραστια λαθη αυτα! Τωσα εχουμε διαβασει μεσα σε 10 μερεs. Φτανει, ψυχουλεs ειναι και αυτεs. Τελοs παντον. Εγω τι να κανω τωρα; Σκεφτομαι συνεχεια τον μικρουλι. Σιγουρα θα τον αγαπησω και αυτον, αλλα εαν ξανασυμβει κατι; Και πωs θα φυγει απο ενα περιβαλλον που εχει ζησει 10 χρονια και θα ερθει σε μενα; Εαν χτυπησει η πορτα και τον δω μπροστα μου, σιγουρα θα λιωσω απο τη χαρα μου. Γιατι μου λειπει πολυ ο "μικρουληs μου"...

Γιαννη η αποφαση ειναι δικη σου! Εαν μενεις σε διαμερισμα πρεπει να σκεφτεις πολλα πραγματα εαν το πουλι δεν εχει μαθει να ζει σε διαμερισμα.

Εγω θα σου προτεινα να πας και να "γνωρισεις" το πουλι μερικες φορες, να δεις πως τα πηγαινει μαζι σου, η και να ερθει στο σπιτι σου με τον ανθρωπο που το φροντιζει για βολτα εαν αυτο ειναι δυνατο. :)

Εαν αποφασεις να το παρεις να απολυμανεις πολυ καλα το κλουβι και τα αντικειμενα που χρησιμοποιησε το προηγουμενο πουλακι και να πεταξεις καλυτερα θα ελεγα τα πανινα η δερματινα η οσα δεν απολυμαινονται πολυ καλα λογω φυσεως του υλικου τους.

P.s. Βγηκαν οι εξετασεις απο το πουλακι που χαθηκε;
 
Βγηκανε Ανεστη. Τα εχω γραψει μεσα και εμεινα με την απορεια! Εαν μιλαs με τον Αχιλλεα,ρωτατον και συ μπαs...
 
Γιάννη οπωσδήποτε το να είναι κατοχος κάποιος ενός Μacaw είναι μια συγκλονιστική εμπειρία! Ομως πριν το αναλαβεις σκέψου αν εχεις την δυνατότητα όχι μονο απλά να το φιλοξενήσεις, κλλα και να ανταποκριθείς με επιτυχία στην ολόπλευρη ανάπτυξή του.

Δεν ξέρω την ηλικία σου και την οικογενειακή σου κατάσταση, αλλα ένα τέτοιο πουλί έιναι ένας σύντροφος για μια ζωή. Δεν θελω να σε απογοητεύσω, ουτε να σε αποτρέψω. Η φροντίδα ενός τετοιου πουλιου απαιτεί μεγάλες ευθύνες και υποχρέωσεις.

Εισαι σίγουρος πως εκτός απο εναν χωρο φιλοξενίας θα μπορείς να του προσφέρεις τον απαιτούμενο ποιοτικό χρόνο για την εκπαιδευσή του; Θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στα έξοδα, αν χρειαστεί καποια ιατρική βοήθεια; Ποιος θα αναλάβει την φροντίδα του οταν θα θες να πας διακοπές ή χρειαστει να λειψεις για λίγες μερες; Αν εισαι ελεύθερος, είσαι σίγουρος οτι η μελλοντική σύντροφός σου θα λατρευει τα πουλιά;

Ολα αυτα στα λέω με φιλική διαθεση. Σκεψου καλά γιατι αν πεις το ναι, θα είναι μια ισοβια δέσμευση.

Θα χαρούμε να μας πείς τί αποφάσισες τελικά και αν εισαι θετικός, να μας γνωρισεις τον νεο σου φιλαράκι!
 
Πράγματι είναι μεγάλη ευθύνη! Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο Φοίβος να έχεις συναντήσεις στο χώρο του και στο δικό σου, να δεις πως θα πάει η επαφή! Σίγουρα είσαι πολύ υπεύθυνος ιδιοκτήτης αλλά δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο macaw, σε τι χώρο ζούσε, αν μπορεί εύκολα να αποχωριστεί το φίλο σου, αν μελαγχολήσει, αν θα κραυγάζει διαμαρτυρόμενος, πόσες ώρες θα μένει μόνος του, πόσες ώρες είχε μέχρι τώρα παρέα κ.ά. Μακάρι να σου απαντήσουν και άλλοι φίλοι και να πάρεις τη σωστή απόφαση!
 
Τζωρτζινα ολα αυτα που μου γραφειs τα ειχα σκεφτει πριν παρω τον "Ζακ" μου. Πιστευα οτι θα γερναγα μαζι του. Διακοπεs παω σχεδον παντα στα Κυθηρα σε σπιτι φιλου μου(που μου εφερα τον μικρουλι)και φυσικα θα ερχοτανε μαζι! Τα εξοδα δεν με ενδιαφερουν καθολου σε συναρτηση με αυτη τη ψυχουλα. Αλλα ολα αυτα χαθηκαν πια. Οσο για την Αθηνα, μενω Ν. Σμυρνη σε διωροφο πανω πανω και το κλουβι του ζακουλι μου ειναι τεραστιο. Τωρα απλα ειναι απεναντι μου και αδειο... (Οσο για ηλικια,13/11/1968. Και η κοπελια μου ακομα να συνελθει με τον χαμο...)
Απλα δεν ξερω τι αποφαση να παρω οταν θα ερθει η στιγμη και θα αποφασισει να μου τον δωσει. Ανεστη εχειs δικιο. Πρεπει να παω να τον δω... Και θα δω... Εαν μου κλεισει το ματι... ΟΚ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σε ότι και αν κάνεις να ξέρεις πως εμείς θα είμαστε εδώ σε ότι μπορούμε και αν μπορούμε να κάνουμε για να είμαστε όλοι μαζί στο petbirds μια ευτυχισμένη οικογένεια που θα απολαμβάνει τα πτηνά συντροφιάς.
 
Γιάννη σίγουρα οι μακάο είναι φανταστικά πουλιά και αφού έχεις όλη την καλή διάθεση να τον φροντίσεις όπως πρέπει, οκ. Εγώ στη θέση σου όμως θα είχα μεγάλο άγχος όσον αφορά στο θέμα του θορύβου. Έχω ακούσει μακάο να κράζει γι' αυτό το λέω. Δε θα υπάρξει πρόβλημα από τους γείτονες σου ίσως;Ψαξτο το θέμα αυτό. Κατα τα άλλα, όση φροντίδα κι αν θέλει, είναι υπέροχο πουλί, δεν το συζητάμε!
 
Γιαννη σου ευχομαι να κανεις τη σωστη κινηση με το macaw-αληθεια πως τον λενε;-
Απο τη στιγμη που δεν θα εχεις προβλημα με την γειτονια (απεναντι μας εχουμε εναν αλλα να πω την αληθεια δεν εχει τρομερο προβλημα φασαριας,τον εχουν φερει μαλιστα απο το εξωτερικο)αλλα και γενικα με τις ωρες που θα λειπεις τοτε καλως να τον δεχτεις!
Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα με την αποφαση σου και αν αυτη ειναι θετικη τοτε περιμενουμε τις πρωτες φωτογραφιες σας!
 
Δεν νομιζω οτι ειμαι σε θεση τελικα να κανω ακομα αυτο το βημα. Το σκεφτηκα και το ξανασκεφτηκα και μαλλον θα αφησω να περασει καποιο διαστημα. Ειναι πολυ νωπεs ακομα οι μνημεs. Ισωs αργοτερα θα προτιμησω παλι εναν ζακουλι και οχι macaw που θα ειναι τουλαχιστον εναμιση χρονων.
 
Ο,τι πιστευεις πως ειναι για σενα το καλυτερο!
Τουλαχιστον το σκεφτηκες καλα και δεν εκανες καποιο απεγνωσμενο η επιπολαιο βημα!
 
Back
Top