Διατροφή Σκέφτομαι να πάρω grit για το καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σε τι βοηθάει;
Είναι πέτρες και σπασμένα όστρακα που έχουν υψηλό ποσοστό μετάλλων, ιχνοστοιχείων και επίσης βοηθούν στη χώνεψη της τροφής. Όσον αφορά την πέψη η άποψή μου είναι ότι τα καναρίνια δεν χρειάζονται πέτρες για να χωνέψουν την τροφή τους. Καθαρίζουν τους σπόρους πριν τους φάνε και δεν τους καταπίνουν ολόκληρους μαζί με ότι άλλο βρουν, όπως οι κότες.

χρειάζεται να έχω μόνιμα ή περιστασιακά στο κλουβι
Μόνιμα, εκτός από την περίοδο που ταΐζονται νεοσσοί, όπου και το αφαιρείς. Είναι ένα προϊόν που αν θες το βάζεις σε έξτρα σκεύος και αν θέλει το πουλί θα ασχοληθεί. Κάτι σαν το σουπιοκόκαλο, το οποίο όμως θεωρώ απαραίτητο.

 
Tα τελευταία 10 (τουλάχιστον) χρόνια έχω σε μόνιμη βάση στα κλουβιά το GRIT με το κάρβουνο.Το αφαιρώ μόνον το πρώτο 20ήμερο της ζωής των νεοσσών. Εχει μεγάλη κατανάλωση απο τα πουλιά. Το τρώνε ευχάριστα και θα έλεγα το ζητούν. Εύκολα το διακρίνει κανείς αυτό μόλις το αλλάζει (κάθε 15 μέρες περίπου) .
 
Tα τελευταία 10 (τουλάχιστον) χρόνια έχω σε μόνιμη βάση στα κλουβιά το GRIT με το κάρβουνο.Το αφαιρώ μόνον το πρώτο 20ήμερο της ζωής των νεοσσών. Εχει μεγάλη κατανάλωση απο τα πουλιά. Το τρώνε ευχάριστα και θα έλεγα το ζητούν. Εύκολα το διακρίνει κανείς αυτό μόλις το αλλάζει (κάθε 15 μέρες περίπου) .
Αυτή η δήλωσή σας (σε παλιότερο νήμα) ήταν που με έκανε να το εμπιστευτώ πριν 1 χρόνο περίπου και δεν το έχω μετανιώσει! Προτείνεται το συγκεκριμένο και από μένα, εξαιρετικό προϊόν!
 
Back
Top