Φροντίδα Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κλουβί για τα ζεμπράκια μου

Dimitris Part

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα όμορφη ομάδα... Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κλουβί για τα ζεμπρακια μου.. Οι διαστάσεις θα είναι 60χ30χ30 και σκέφτομαι να το κάνω γύρω γύρω με σιτα λεπτή γαλβανιζέ και την πρόσοψη να την κάνω με συρόμενο πλεξιγκλάς... Τι γνώμη έχετε;
 
@Dimitris Part Καλησπερα!Το κλουβι εννοεις να ντυσεις ετσι ή την προστασια του κλουβιου;Αν ειναι για το κλουβι, την σιτα δεν την εγκρινω να μπει κολλητα γιατι υπαρχει κινδυνος να κρεμαστει καποιο πουλακι ή καμια επιθεση απο αλλο πτηνο εφοσον ειναι εξω τα πουλακια!Οσο για το συρομενο πλεξιγκλας δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει! Αν απο μεσα τελικα τα βγαλεις εξω στο μπαλκονι πρεπει να υπαρχει προστασια και η σιτα να μπει πιο μακρια απο το κλουβι!Για ριξε μια ματια εδω:

Thread 'Η νέα μου κλούβα' https://community.petbirds.gr/threads/Η-νέα-μου-κλούβα.35887/

Υπαρχει και τιτλος στην αρχικη σελιδα που λεει: Ιδιοκατασκευες, Παρουσιασεις Εκτροφειων μηπως δεις και κατι αλλο που μπορει να σου αρεσει! 🙂
 
και την πρόσοψη να την κάνω με συρόμενο πλεξιγκλάς... Τι γνώμη έχετε;
Δεν θα προλάβεις να την ανοίξεις παραπάνω από μία δύο φορές.

Αν σκέφτεσαι να φτιάξεις κάτι για τη χαρά της δημιουργίας, προσπάθησε να είναι κάτι ποιοτικό και αισθητικά όμορφο. Έχοντας σαν βάση αυτή την επιδίωξη, ψάξε στο φόρουμ των ιδιοκατασκευών που σου πρότεινε και η Ελλη για να πάρεις μερικές ιδέες για μια κατασκευή που θα κάνει τη ζωή των πουλιών και τη δική σου καλύτερη. Διαφορετικά, οι τιμές των κλουβιών δεν είναι πια και τόσο εξωφρενικές. Με ένα σχετικά χαμηλό κόστος και λίγο ψάξιμο, μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές.
 
Καλησπέρα σας σήμερα έκανα τον σκελετό και είναι διαστάσεων 63χ34χ33
Και γύρω γύρω θα το βάλω γαλβανιζέ πλέγμα αλλά θέλω να κάνω την πρόσοψη με πλεξιγκλάς για να είναι αισθητικά όμορφο και να βλέπεις τα πουλάκια μέσα και να μην είναι σαν "φυλακή"
[automerge]1615232052[/automerge]
Δεν μου φορτώνει την φωτογραφια🤔
 
@Dimitris Part άμα βάλεις πλεξι γκλας θα είναι όλο συρόμενο; Γτ αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο κάθε φορά που θα ανοίγεις την πόρτα θα φεύγουν τα πουλιά
 
@meniam η πρόσοψη θα ειναι 63 το μισό θα το βάλω σταθερό και το άλλο μισό συρόμενο... Δεν θα το ανοίγω συχνά θα το έχω μόνο για να αλλάζω πατηθρεε η κάτι τέτοιο... Οι βασικές πόρτες θα είναι πλαϊνές που θα είναι το πλέγμα
 
Back
Top