Σκέφτομαι να φτιάξω κλουβί για καναρίνια

Vladislaus

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Κοζάνη
Γεια σας παιδιά... είμαι νέος σε αυτό το αντικείμενο (με τα πουλιά) και επειδή σκέφτομαι να πάρω ζευγάρι καναρίνια θα ήθελα να φτιάξω μια ζευγαρόστρα μόνος μου.. έχω δει κάποιες κατασκευές κλουβιών που τα κάγκελα ήταν από ξύλο από σουβλάκι και μου φάνηκαν όμορφα... Τι πιστεύεται θα ήταν κάλο να φτιάξω και εγώ κάτι παρόμοιο η θα είναι επικίνδυνο (στο να σπάσει κάποιο ξύλινο κάγκελο );
 
Γεια σου καλώς ήρθες!
Ίσως αισθητικά να ήταν καλό και να σου άρεσε αλλά πολύ φοβάμαι ότι ένα τέτοιο κλουβάκι θα είναι σκοτεινό, όντως θα κινδυνεύει να σπάσει κάποιο καλαμάκι και επίσης θα είναι επικίνδυνα για ψείρα συνεχώς, ακόμα και πρακτικά πως θα κρεμάς κάθε μέρα τα νερά, ίσως σαπίζουν από τα μπάνια των πουλιών κτλ.
Κλουβάκι από ξύλινα πλαίσια από πηχάκια και πλέγμα από σύρμα είναι προτιμότερα.
Περίμενε βέβαια και άλλες γνώμες από κανένα μάστορα :)
Ό,τι χρειαστείς και ό,τι σκεφτείς μην διστάζεις να ρωτάς.
 
Μεταλλικό εξ ολοκλήρου. Είναι προτιμότερο από κάθε άποψη.
 
και κάτι ακόμα... 😛 σε τι διαστάσεις πρέπει να είναι η ζευγαροστρα;
 
Ναι είναι καλά για ένα ζευγάρι.
 
συνονοματε επειδη ειμαι παθων θα σ προτεινα να παρεις μια ζευγαρωστρα του εμποριου μεταλλικη γιατι και πιο οικονμικα θα σ ερθει και πιο λειτουργικη θα ειναι. Τωρα
αν σε εχει πιασει το μερακι παμε αλλου κατσε και ξεσαλωσε!😎
 
απο καποια λιγα πραγματα που διαβασα τα καναρινια ζευγαρωνουν απο μαιο ως ιουλιο και μαλλον θα αργησω να παρω καναρινια οποτε δεν ξερω εαν θα πρεπει να παρω ζευγαροστρα :/ εκτος εαν ζευγαρωνουν ευκολα και προλαβω και τον τελεφταιο καιρο (μην με περασετε για χαζο εαν ειπα καμια βλακεια, δν ξερω πολλα πραγματα αλλα θελω να μαθω και να ασχολιθω) 😛
 
αν δεν έχεις ήδη πουλάκια, θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από Σεπτέμβριο και μετά ( Ποια η καλύτερη εποχή για να αποκτήσεις ένα γερμανικό καναρίνι; ).
Αν θέλεις να πάρεις ζευγάρι θα πρέπει να έχεις κατ' αρχήν δύο δικά τους κλουβάκια και να υπάρχει διαθέσιμη ζευγαρώστρα κατά τον Φλεβάρη.
Κάπως έτσι είναι το χρονοδιάγραμμα απ' όσα διαβάζω κι εγώ. Οπότε έχεις χρόνο να οργανωθείς όπως το επιθυμείς :)
 
αν δεν έχεις ήδη πουλάκια, θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από Σεπτέμβριο και μετά ( Ποια η καλύτερη εποχή για να αποκτήσεις ένα γερμανικό καναρίνι; ).
Αν θέλεις να πάρεις ζευγάρι θα πρέπει να έχεις κατ' αρχήν δύο δικά τους κλουβάκια και να υπάρχει διαθέσιμη ζευγαρώστρα κατά τον Φλεβάρη.
Κάπως έτσι είναι το χρονοδιάγραμμα απ' όσα διαβάζω κι εγώ. Οπότε έχεις χρόνο να οργανωθείς όπως το επιθυμείς :)
ευχαριστω για τις πληροφοριες :) εαν ειναι θα κιταξω απο Σεπτεμβριο :)
 
Back
Top