Γενικά Σκέφτομαι να φτιάξω κλουβιά για καναρίνια και να τα πουλάω

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ. Ελπίζω να είστε όλοι καλά με αυτά που περνάει η χώρα μας. Σήμερα καθόμουν και σκεφτόμουν τρόπους να περάσω παραγωγήκα την ώρα μου.. Και σκέφτηκα μια ιδέα. Σκέφτηκα να προσπαθήσω να φτιάξω τα δικά μου κλουβιά για καναρίνια και να τα πουλάω για περισσότερο κέρδος. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου μπορώ να πω. Απλά θα ήθελα να με ενημερώσετε για κάποια πράγματα όπως.. Τι εργαλεία θα χρειαστώ, τι θα πρέπει να αγοράσω και τρίτον πως θα τα προμηθευσω ώστε να τα πουλήσω. Επισηεςαν κάποιος έχει καμία ιδέα για κάποιο κλουβάκι να με ενημερώσει 😊.
Ευχαριστώ πολύ
 
Καλη επιτυχια στο νεο σου εγχειριμα! Το τι υλικα θα χρειαατεις θα εξαρτιθει απο το ειδος των κλουβιων που θες να φτιαξεις.
Αλλα να ξερεις οτι και μενα πιανουν τα χερια μου οποτε δεν θα ειμαι ο καλυτερος σου πελατης... Τωρα αν ενδιαφερεσε για καμια συνεργασια αλλαζει το πραγμα! 😁
 
Καλη επιτυχια στο νεο σου εγχειριμα! Το τι υλικα θα χρειαατεις θα εξαρτιθει απο το ειδος των κλουβιων που θες να φτιαξεις.
Αλλα να ξερεις οτι και μενα πιανουν τα χερια μου οποτε δεν θα ειμαι ο καλυτερος σου πελατης... Τωρα αν ενδιαφερεσε για καμια συνεργασια αλλαζει το πραγμα! 😁
χαχα εντάξει ευχαριστώ 🤣. Π.χ.σανωτα κλουβάκια που πουλάνε συνήθως στα πετ σοπ τι χρειάζομαι.. Ή γενικά τα κλουβάκια ασπουμε που φτιάχνετε εσείς; Αν έχετε καμία φωτογραφία θα ειμουν ευγνώμων
 
Κ. Κώστα καλησπέρα. Εγώ θα σας πρότεινα, αν θέλετε να φτιάξετε κάτι για να περάσει ποιοτικά ο χρόνος σας, να μην επεκταθήτε εμπορικά, μιας και για να γίνει αυτό χρειάζετε οργάνωση. Το ζευγάρι που διαθέτετε βρίσκετε σε εσωτερικό χώρο, σωστά; Μόλις τελειώσετε με τις αναπαραγωγες, θα πρέπει να βγάλετε τα πουλάκια έξω. Γιατί λοιπόν, δεν φτιάχνετε ένα προστατευτικό για την ζευγαρωστρα σας, ώστε να είναι προστατευμένα από τα γεράκια, τις γάτες και γενικά απ'όλους τους εχθρούς των φτερωτών σας φίλων; Επίσης όταν με το καλό βγουν οι νεοσσοί και γίνουν 30 ημερών πρέπει κάπου να στεγαστούν. Γιατί δεν φτιάχνετε μια μικρή κλούβα με κουνελοσυρμα σαν την δικιά μου, ώστε να βάλετε μέσα τους απογόνους;

20200410_164036__1586526220_22724.jpg

Πιστεύστε με τα μικρά κλουβιά, δεν είναι τόσο εύκολα στην κατασκευή τους, όσο τα βλέπουμε στο YouTube. Θελουν πολύ υπομονή! Όπως και να'χει, σας εύχομαι καλή επιτυχία, και ότι κι αν αποφασίσετε να φτιάξετε, να θυμάστε πως πρέπει να τηρεί τις "προδιαγραφές", δηλαδή να είναι βολικό για τα πουλάκια, να μην ξεπεχουν συρματακια που μπορούν να τα τραυματίσουν κτλ...
 
@Liakos18, Ναι κατάλαβα.. Δεν μου φαίνεται κάτι δύσκολο. Αυτό για το προτατευτικο είναι κάτι που θα κάνω.. Εμενα σκοπός μου ήταν να τα πουλήσω οπότε σκεφτόμουν να ανεβάσω ένα ποστ εδώ ότι όποιος θέλει κλουβί κτλπ να μου στείλει της διαστάσεις που θέλει και να του φτιάξω.. Πιστεύετε θα πιάσει;
Επίσης δεν ξέρω μήπως αυτό θεωρηθεί ως χορηγία οπότε θα με ενημερώσει καλύτερα ο κύριος @Stavros
 
Πιστεύετε θα πιάσει;
Μάλλον όχι, τα κλουβιά που πουλάνε τα pet shop έχουν χαμηλές τιμές, ειδικά τα on line pet shop έχουν ακόμα καλύτερες τιμές και η ποιότητά τους είναι πολύ καλή από άποψη βάρους, κατασκευής, βαψίματος.
Είναι πολύ δύσκολο σαν ερασιτέχνης να ανταγωνιστείς και να καταφέρεις να κατασκευάσεις ένα κλουβί τέτοιας ποιότητας ειδικά όσο αφορά το βάψιμο.
Στο Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις εκτροφείων θα δεις διάφορες κατασκευές που έχουν φτιάξει φίλοι του forum.
 
Μάλλον όχι, τα κλουβιά που πουλάνε τα pet shop έχουν χαμηλές τιμές, ειδικά τα on line pet shop έχουν ακόμα καλύτερες τιμές και η ποιότητά τους είναι πολύ καλή από άποψη βάρους, κατασκευής, βαψίματος.
Εγω διαφωνω. Το χειροποιητο εχει γενικως περασηκαι το κλουβι κατα παραγγελια νομιζω οτι θα το προτημισουν οι "γνωστες". Τωρα για μερακληδες σαν και μενα το πιο ωραιο ειναι να κανουν μονοι τους τις κατασκευες τους. Οπως και να εχει καλη επιτυχια σε οτι και αν κανετε Κ. Κωστα!😉
 
Εγω διαφωνω. Το χειροποιητο εχει γενικως περασηκαι το κλουβι κατα παραγγελια νομιζω οτι θα το προτημισουν οι "γνωστες". Τωρα για μερακληδες σαν και μενα το πιο ωραιο ειναι να κανουν μονοι τους τις κατασκευες τους. Οπως και να εχει καλη επιτυχια σε οτι και αν κανετε Κ. Κωστα!😉
Ένα κλουβί πρέπει να έχει και τον απαραίτητο σχεδιασμό για να είναι βολικό στο πουλί. Εμείς δεν πρέπει να κοιτάμε το τι είναι όμορφο στο δικό μας μάτι (χειροποίητο κλουβί) αλλά το τι θα βολέψει το πουλί. Τα χειροποίητα όπως και να τα φτιάξεις πάντα υστερούν σε μερικούς τομείς. Οπότε μερακλήδες σαν και εσένα πρέπει να κοιτάνε και αυτό πρώτα.
 
Ένα κλουβί πρέπει να έχει και τον απαραίτητο σχεδιασμό για να είναι βολικό στο πουλί. Εμείς δεν πρέπει να κοιτάμε το τι είναι όμορφο στο δικό μας μάτι (χειροποίητο κλουβί) αλλά το τι θα βολέψει το πουλί. Τα χειροποίητα όπως και να τα φτιάξεις πάντα υστερούν σε μερικούς τομείς. Οπότε μερακλήδες σαν και εσένα πρέπει να κοιτάνε και αυτό πρώτα.
Αυτο ηταν παντα η πρωτερεοτητα μου... απλα δεν το ανεφερα γιατι το θεωρισα δεδεμενο!
 
Back
Top