Σκέφτομαι να φτιάξω κλούβα για τα πουλάκια μου.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
καλησπερα!
Σκεφτομαι να φτιαξω μια κλουβα.
Για 10 με 15 πουλακια.
Διαστασεις σκεφτομαι 50 στο πλατος, υψος 60 και 1μετρο στο μηκος
τα υλικα θα ειναι αρχικα μια βαση απο στρατζαριστο σιδερο και απο συρμα κουνελοσυρμα
 
Το μέγεθος είναι καλό αν εννοείς αυτό... 1 ΜΕΤΡΟ ΠΛΑΤΟΣ ,ΦΑΤΣΑ - 60Π. ΥΨΟΣ - 50 Π ΒΑΘΟΣ.
Το στρατζαριστό σαν σκελετός είναι επίσης πολύ καλό, ιδιαίτερα αν είναι καλα κολημένο και όμορφα τετραγωνισμένο.
Το κοτετσόσυρμα, απολύτως ακατάλληλο για πουλιά που πετάνε και πιάνονται πάνω σ' αυτό. Καλύτερα το κουνελόσυρμα. Μάλιστα αυτό που έχει μάτι 1cm x 10 cm είναι πολύ χρηστικό και διευκολύνει στην τοποθέτηση σκευών. Αν βάλεις και ρόδες θα είσαι άρχοντας 😉
 
Το μέγεθος είναι καλό αν εννοείς αυτό... 1 ΜΕΤΡΟ ΠΛΑΤΟΣ ,ΦΑΤΣΑ - 60Π. ΥΨΟΣ - 50 Π ΒΑΘΟΣ.
Το στρατζαριστό σαν σκελετός είναι επίσης πολύ καλό, ιδιαίτερα αν είναι καλα κολημένο και όμορφα τετραγωνισμένο.
Το κοτετσόσυρμα, απολύτως ακατάλληλο για πουλιά που πετάνε και πιάνονται πάνω σ' αυτό. Καλύτερα το κουνελόσυρμα. Μάλιστα αυτό που έχει μάτι 1cm x 10 cm είναι πολύ χρηστικό και διευκολύνει στην τοποθέτηση σκευών. Αν βάλεις και ρόδες θα είσαι άρχοντας 😉
Ροδακια θα εχει σιγουρα
Κουνελοσυρμα ειπα κ εγω
 
Συγγνώμη 😕 . Σωστός :)
δεν πειραζει
το μονο που πρεπει ειναι να βρω κοφτακι που να ειναι σε παγκο γιατι με τον κοφτη χεριου σιγουρα θα κοπουν στραβα.. Και δεν εχω ρυθμιζομενο κοφτη.. Εχω επαγγελματικο
 
Το κουνελόσυρμα σε αυτές τις διαστάσεις έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα σκελετό. Λόγω ακαμψίας μπορεί να στηριχτεί μόνο του αν δεθούν οι πλευρές σωστά. Βέβαια με σκελετό φαίνεται πιο ωραίο.
Εναλλακτικά του στρατζαριστού υπάρχει και το ξύλο που δουλεύεται πιο εύκολα.
 
Το κουνελόσυρμα σε αυτές τις διαστάσεις έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα σκελετό. Λόγω ακαμψίας μπορεί να στηριχτεί μόνο του αν δεθούν οι πλευρές σωστά. Βέβαια με σκελετό φαίνεται πιο ωραίο.
Εναλλακτικά του στρατζαριστού υπάρχει και το ξύλο που δουλεύεται πιο εύκολα.
εχω κανει κλουβα με κουνελοσυρμα και εχω ραψει συρμα γυρω γυρω και δεν ειναι τοσο σταθερο το συνολο της κλουβας
και για ξυλο που ειπες αν και ειμαι λατρης του ξυλου δεν θα την φτιαξω με ηυλα, γιατι θελω να την πλενω την κλουβα.
καλυτερα να ειναι ο σκελετος σιδερενιος με σιδερο και κουνελοσυρμα.. Θα ειναι και για μια ζωη 😛
οριστε και η κλουβα που σου ελεγα, αν και ειναι για τον παναγιιωτη το κουνελι αλλα νταξει 😛
δες το ραψιμο που σου ελεγα στις γωνιες του κλουβιου

[x]
 
Back
Top