Γενικά Σκέφτομαι να φτιάξω κλωσσομηχανή

Kostas tzk

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2020
Μηνύματα
346
Πόλη
Λιδορίκι
Αφου αποκτησα κοτες και αναζητω κοκορα και λογο του οτι δεν ειναι σιγουρο οτι οι κοτες μου θα κλωσσησουν ωστε να εχω τα δικα μου κοτοπουλακια, σκευτικα να φτιαξω μονος μου μια κλωσσομηχανη.
Και τωρα θα πειτε: "Ρε Κωστα γιατι δεν αγοραζεις μια ετοιμη". Δεν σκευτομαι την αγορα γιατι θα ηθελα να την φτιαξω μια στα μετρα μου και να γεμισω των ελευθερο μου χρονο!
Οποτε μπαινουμε στο παρασυνθημα... Τι υλικα θα χρειαστω και τι πρεπει να προσεξω; Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!
 
Πριν αρκετα χρονια ειχα ασχοληθει με περδικες ορτυκια και φασιανους και αρχικα ειχα φτιαξει μια κλωσσομηχανη απο χαρτοκουτι, λαμπα για θερμανση και θερμοστατη για δοκιμη... Ειχε μεγαλη επιτυχια (πανω απο 80%) το προβλημα ηταν οτι επρεπε να γυρισω τα αυγα με το χερι 3 φορες την ημερα και αλλαγη χαρτοκουτι καθε φορα... Οποτε αναγκαστικα να αγορασω μια ετοιμη για 2 λογους. 1ον ειναι απο πλαστικο αρα ευκολη στο καθαρισμα και 2ον καλυτερη θερμοκρασια( πιο ακριβης θερμοστατης) και ευκολο γυρισμα αυγων. Οι μεγαλες μηχανες των 100 αυγων περιπου ηταν οι καλυτερες σε σχεση με τις μικρες ( μεγαλητερο ποσοστο επιτυχιας)... Τωρα αν θες να φτιαξεις δικια σου να εχεις υπ οψιν οτι ο θερμοστασης σου πρεπει να ειναι πολυ καλος για να μην εχεις αυξομειωση στην θερμοκρασια και τροπο να γυριζεις τα αυγα χωρις να ανοιγεις συνεχεια την μηχανη...
 
Το κουβουκλιο σκευτομαι να το κανω με συνδιασμο πλεξιγκλας-ξυλου.
Για να χωραει 40 αυγα τι διαστασεις χρειαζομαι ή αρκει να χωρανε στον πατο;
το προβλημα ηταν οτι επρεπε να γυρισω τα αυγα με το χερι 3 φορες την ημερα
Για να γυριζω τα αυγα σκευτικα να βαλω timer και να χτυπαει ανα 8ωρο... Ειναι καλα ή πιο συχνα;
ο θερμοστασης σου πρεπει να ειναι πολυ καλος για να μην εχεις αυξομειωση στην θερμοκρασια και τροπο να γυριζεις τα αυγα χωρις να ανοιγεις συνεχεια την μηχανη...
Εχετε καποιο συγκεκριμενο να μου προτηνετε;
Κατι αλλο τι ειδους θερμανση να προτημησω... Αντιστατη ή λαμπα;
Αν βαλω λαμπα τι ισχη πρεπει να εχει;
Θα ταν καλυτερα να βαλω 2 λαμπες για ασφαλια;

Υ. Γ. Το ξερω πολλες ερωτησεις😅
 
Καθολου πολλες ερωτησεις και θα προσαθησω να τις απαντησω οσο μπορω γιατι πανε πολλα χρονια και η μνημη δεν ειναι συμμαχος... Οσο αφορα τη χρηση ξυλου δεν μπορω να σου πω με ασφαλεθα γιατι μετα απο καθε χρηση χρειαζεται σχολαστικο πλυσιμο λογω των μικροβιων που μπορουν να αναπτυχθουν... Ισως το πλεξιγκλας να ειναι καλυτερο υλικο στο πλυσιμο... Προσεχε ομως αν χρησιμοποιησεις κολλα γιατι θα υπαρχουν αναθυμιασεις απο την ζεστη και μπορει να ειναι επικινδυνη για τα πουλακια...
Επισης θα χρειαστεις δοχειο με νερο μονιμα μεσα στη μηχανη για υγρασια... Εγω ειχα διπλο πατο οπου εβαζα ενα πιατακι αο αυτο που βαζουν στις γλαστες και απο πανω τα αυγα... Το πιατακι να ειναι παντα γεματο...
Οσο αφορα το γυρισμα καθε 8 ωρες ειναι καλα αν μπορεις να το εφαρμοσεις... Εγω γυριζα πρωι μεσημερι και βραδυ λογω δουλειας...
Καλυτερα να χρησιμοποιησεις 2 λαμπες σε περιπτωση που καει η μια γιατι θα αναβοσβηνουν συνεχεια... Αν θυμαμαι καλα ειχα 2 40w λαμπες κανονικες οχι led..
Οσο αφορα για υλικα οπως θερμοστατη κλπ δεν εχω να σου προτεινω κατι... Τοτε δεν ηταν ευκολο να βρεθει κατι αξιοπιστο... Τωρα με το internet ισως βρεις κατι...
Οσο αφορα το μεγεθος δεν θυμαμαι για να σε βοηθησω.. Ισως πρεπει να κανεις καποιες μετρησεις...
Επισης προσοχη στην τοποθετηση των λαμπων ετσι ωστε να μην ειναι πολυ κοντα στα αυγα αλλα και η διασπορα της θερμοκρασιας να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη ετσι ωστε να μην εχεις πολυ ζεστη στη μεση και λιγοτερη στις ακρες... Ευχομαι να μην σε κουρασα με το κατεβατο αυτο... Οτι αλλο χρειαστεις και μπορω ρωτα...
 
οσο αφορα τη χρηση ξυλου δεν μπορω να σου πω με ασφαλεθα γιατι μετα απο καθε χρηση χρειαζεται σχολαστικο πλυσιμο λογω των μικροβιων που μπορουν να αναπτυχθουν... Ισως το πλεξιγκλας να ειναι καλυτερο υλικο στο πλυσιμο... Προσεχε ομως αν χρησιμοποιησεις κολλα γιατι θα υπαρχουν αναθυμιασεις απο την ζεστη και μπορει να ειναι επικινδυνη για τα πουλακια...
Για το ξυλο σκευτομουν ενα ασφαλες βερνικι για να 'ναι πιο ευκολος ο καθαρισμος... Υπαρχει κατι τετοιο;

Οσον αναφορα την κολλα... Υπαρχει καποια ακινδυνη;
ισως πρεπει να κανεις καποιες μετρησεις...
Τι ειδους μετρισεις;

ευχομαι να μην σε κουρασα με το κατεβατο αυτο...
Μονο κουραση δεν το λες... Διψαω για νεες γνωσεις... Εφηβια😅
 
Καλημερα Κωστα... Οσο αφορα τις μετρησεις εννοω να βαλεις 40 αυγα ( τοσα νομιζω προγραμματιζεις για την μηχανη) και να μετρησεις τον χωρο που χρειαζονται... Τοση θα ειναι η βαση της μηχανης... Εαν βγει και λιγο μεγαλυτερη δεν θα εχεις προβλημα... Οσο αφορα τα βερνικια και τις κολλες δεν μπορω να σε βοηθησω.. Θα πρεπει να ψαξεις να βρεις τι ειναι πιο καταλληλο...
Κατι αλλο που παντα σκεφτομουν για μια κλωσσομηχανη ειναι το εξης: οι αγοραστες εχουν ανεμιστηρακι για την καλυτερη κατανομη της θερμοκρασιας, σκεφτομαι εαν θα ηταν καλυτερα να τοποθετησεις ενα στην μηχανη σου... Ισως απο αυτα που χρησιμοποιουν στους υπολογιστες να ειναι καταλληλο... Παντως αν καταφερεις να βαλεις ενα θα το τοποθετησεις αναποδα ετσι ωστε ο αερας να μην κτυπαει στα αυγα αλλα στην οροφη της μηχανης...
 
Καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα κάτι ποιο extreme που κάναμε με ένα φίλο στο χωριό
Είχε και αυτός το ίδιο προβλήμα και αποφάσισε να κάνει το ίδιο
Ήταν και χειμώνας δουλειά δεν είχε και ξεκίνησε
Καταρχήν βρήκε ένα παλιό ψυγείο
Νέου τύπου 20€ το αγόρασε από μια μάντρα σκραπ θα μου πείτε γιατί ψυγείο " γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλες τις μηχανές ήταν η εξωτερική θερμοκρασία και η απουσία μόνωσης " στο ψυγείο όμως είχε την τέλεια
Και τεράστιο χώρο για όσα αυγά ήθελα
[automerge]1590004943[/automerge]
Μετά αγόρασε από την Αθήνα από ένα κατάστημα ηλεκτρικών αντιστάσεων ένα κορδόνι αντίσταση δεν θυμάμαι ακριβώς το κόστος αλλά όχι κάτι το φοβερό.
Για θερμοστάτη αγόρασε από το eBay μια κονσόλα ελενχου που ελενχε θερμοκρασία υγρασία και είχε και εντολές για την κίνηση των αυγών
Την πρώτη χρονιά αγόρασε μια κόκκινη βάση 56 αυγών με μοτέρ γύρω στα 50-60$ αλλά μου είπε ότι έβαλε άλλες 2
Η κατανάλωση σε ρεύμα σχεδόν μηδέν γιατί αφού δεν ανοίγει για γυρίσματα δεν χάνει θερμοκρασία
[automerge]1590005170[/automerge]
Και τώρα θέλει το καλοκαίρι να βάλει στην πόρτα τρεις κάμερες στις τρεις βάσεις των αυγών για να μπορεί να βλέπει συνέχεια τα αυγά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ εξυπνο, δεν ειχα σκευτει κατι τετοιο... ισως δικιμασω κατι τετοιο με ενα μικρων διαστασεων ψυγειο αφου δεν θα βαζω πανω απο καμια 40αρια αυγα... 😉😁

Ακομα, στο eBay χω βρει παρα πολους θερμοστατες αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω... Τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα για τον θερμοστάτη καλό είναι να έχει μικρή απόκλιση θερμοκρασίας κατω του 1βαθμου
Αν εχει και μετρητή υγρασίας ακόμα καλύτερα
Αλλά αυτό που πρέπει πάντα για την δική άποψη είναι ο ελενχος του μοτέρ κίνηση ς των αυγών
Θα προσπαθήσω να σου δείξω κάποιο μοντέλα έτσι ώστε να τα ψάξεις και εσύ
Ξεκινά με το ψυγείο για να έχεις τις εσωτερικές διαστάσεις μετά την βάση των αυγών
Και τελευταία τον θερμοστάτη
Η βάση θα πρέπει να μπορεί να μπει μέσα και ρόλο παίζει η τάση λειτουργίας του μοτέρ
[automerge]1590088974[/automerge]
Για καλάθι αυγών γράψε στο ebay
Egg turner
Για κοντρολε θα σου πω σε λίγο
Υπάρχουν και οι αντιστάσεις που φυσικά θα πρέπει να μπουν στον πάτο του ψυγείου όπου και υπάρχει η ποιο χαμηλή θερμοκρασία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για θερμοστάτη δες πάλι στο ebay to egg incubator control και σημαντικό που πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου όλα μα όλα να έχουν την ίδια τάση λειτουργίας όχι ότι άμα καταλάθος πάρεις κάτι διαφορετικό απλά θα ξοδέψει ς ακόμα λίγο χρήμα και φυσικά πολύτιμο χρόνο
Ο ανεμιστήρας πάντα βοηθάει και φυσικά όλες οι συνδέσεις να γίνουν από κάποιων με πήρα στο ρεύμα
Εγώ πάντα προσπαθώ να βάζω 12v που δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος
Αλλά όχι στην αντίσταση λόγω μεγάλη ς κατανάλωση στα 12
[automerge]1590090392[/automerge]
Μια σύνοψη
Για αρχή το ψυγείο
Εγώ θα προτιμούσα μεγάλο γιατί βολεύει στην συναρμολόγηση και δεν σε περιορίζει κάποια επέκταση
Έπειτα η βάση των αυγών οποίου μεγέθους θέλουμε
Μετά οι αντιστάσεις
Και τέλος ο controller με τον ανεμιστήρα
Συνδέσεις δοκιμές και και έτοιμο
[automerge]1590091148[/automerge]
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις αλλά με μια πρώτη ματιά στο car .gr canty ψυγείο 2 πόρτες τέλειο
30€ στην Παλλήνη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης εκτός του ebay μπορείς να δεις και το bang good πο Κίνα εγώ το τελευταίο διάστημα παίρνω μόνο από εκεί για στο ebay έχουν ένα κάρο απατεώνες σου περνούν τα χρήματα εσύ περιμένει ς 2-3 μήνες για παραλαβή το eBay κάνει τον Κινέζο και μόνο όταν τους πεις ότι θα πας στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τρέχουν σαν τρελοί να σου πιστωσουν τα λεφτά
Στο bang good εκτός του ότι μπορείς και με κάποια έξτρα χρέωση να πάρεις τα πράγματα σχεδόν σε 5-10 μέρες
Τέλος πάντων
Βρήκα αυτό το μοντέλο θερμοστάτη υγρόμετρο κίνηση αυγών καταμέτρηση χρόνου εκβλαστήσεις και με ψηφιακή οθόνη περίπου 60$
ZL-7901A
 
Ευχαριστω πολυ! Μου δωσατε πολλες ιδεες και χρησιμες πληροφοριες.
Τωρα για το τι θα φτιαξω ακριβως... Δεν ξερω... Μαλλον θα κανω διαφορες δοκιμες για να βρω την ιδανικη κατασκευη για μενα...
Οπως και να εχει μολις τελιωσω με την κατασκευη θα σας την παρουσιασω😁
 
Back
Top