Φροντίδα Σκέφτομαι να φτιάξω μια κλούβα (δωμάτιο) σε εξωτερικό χώρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paris27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paris27

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
283
Πόλη
Ιωάννινα
Καλημερα σε ολους! Σκεφτομαι να φτιαξω μια κλουβα(δωματιο)σε εξωτερικο χωρο για να βαζω μεσα ζευγαρωστρες και κλουβες πτησης! Οι διαστασεις θα ειναι 3μ μηκος-3μ υψος και 2 μετρα πλατος! Με προβληματιζει οσο αναφορα την κλουβα να τη κλεισω με κουνελοσυρμα το τετραγωνακι και μετα με ψιλη σιτα για να μην μπαινουν ποντικια και κουνουπια;Εχει χρισημοποιηση κανεις ψιλη σιτα;Να ξερετε οτι θα πεσει τσιμεντο σε ολο το χωρο της κλουβας! Και οσον αφορα το κλεισιμο της κλουβας το χειμωνα για κρυο κανενα προβλημα θα την ντεισω καταλληλα! Περιμενω να μου πειτε και εσεις τις γνωμες σας που ειναι πολυτιμη βοηθεια!
 
- Εδώ μπορεί να "χαζεύει" κανείς με τις ώρες. Ρήξε μια ματιά και κάπου θα καταλήξεις.
volierebouwvanmierlo.nl/vogelvolieres.htm
 
Σ'ευχαριστω Μακη αλλα αυτα τα κλουβια τα εχω δει σε αλλα μηνυματα σου! Αυτο που ρωταω ειναι... Θα βαλω στη κλουβα κουνελοσυρμα το τετραγωνακι... Θα πρεπει να βαλω και την σιτα την ψιλη για κουνουπια και ποντικους;Η να βαλω μονο το κουνελοσυρμα; Το ποντικι περναει απ'αυτο το τετραγωνακι; Αν περναει τι αλλο μπορω να βαλω γυρω-γυρω στο μισο μετρο απ'το εδαφος να μην σκαρφαλωνει;
 
-Για μένα το κουνελόσυρμα αν είναι μάλιστα 30 πόντους μπετοναρισμένο στο κάτω μέρος είναι αρκετό. Για τα ποντίκια, εξ άλλου υπάρχουν πολλά χημικά και άλλα παρασκευάσματα για γύρο απο την κλούβα. Τα κουνούπια βέβαια είναι άλλη ιστορία.Αλλά προσωπικά δεν θα καθόμουνα να ντύσω μια τέτοια κλούβα με σίτα.
 
καλησπερα Παρη εγω που εφτιαξα 1 δωματιο για τα καναρια μου στην πορτα και στα παραθυρα εχω βαλει το κουνελοσυρμα που λες και για μυγες και κουνουπια εβαλα πλαστικη σητα πολυ φτηνη και ευκολη στην τοποθετηση
 
Καλημερα! Ευχαριστω Αντωνη για την απαντηση! Στις 2 πλευρες θα βαλω σιτα! Στις αλλες 2 θα το κλεισω καλα με ενα διαφανες υλικο οπως και την οροφη! Θα στειλω φωτο οταν την τελειωσω!
 
Καλησπερα σε ολους! Με την κλουβα(δωματιο) ειμαι στο τελευταιο σταδιο!Γυρω-γυρω στην κλουβα εχω βαλει κουνελοσυρμα το οποιο ειναι μπετοναρισμενο! Θελω να μου πειτε αν απ'το κουνελοσυρμα περναει ποντικι; Αν περναει πρεπει να ντυσω ολη την κλουβα με ψιλη σιτα; 😕
 
Καλησπερα σε ολους! Με την κλουβα(δωματιο) ειμαι στο τελευταιο σταδιο!Γυρω-γυρω στην κλουβα εχω βαλει κουνελοσυρμα το οποιο ειναι μπετοναρισμενο! Θελω να μου πειτε αν απ'το κουνελοσυρμα περναει ποντικι; Αν περναει πρεπει να ντυσω ολη την κλουβα με ψιλη σιτα; 😕

Αμα περνάει το κεφάλι περνάει και το σώμα 😉 Βάλε σίτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Θα την ντυσω τελικα ολη την κλουβα για να ειμαι ησυχος! Εχω αγορασει μεταλικη σιτα και πλαστικη! Να βαλω στο κατω μερος την μεταλικη και πανω πλαστικη η θα εχω προβλημα με την πλαστικη;
 
Back
Top