Γενικά Σκέφτομαι να φτιάξω μια κλούβα με ορτύκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Τον τελευταίο καιρό με την οικογένεια μου σκεφτόμαστε να βάλουμε κανα δυο ορτύκια για κατανάλωση αυγών θα φτιάξουμε μια κλούβα στη βεράντα με μήκος γύρω στο 1,70 και πλάτος γύρω στα 60-70 εκατοστά. Τί προτεινόμενο ύψος θα ήταν καλύτερο,ώστε να μην χτυπάνε τα κεφάλια τους;(Διότι ακούω ότι τρομάζουν εύκολα και πετάνε κατακόρυφα)
 
Δεν τρομάζουν τα ορτύκια. Πηδάνε ψηλά όταν κινδυνεύουν για να γλυτώσουν. Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχουμε λάθος αναλογία αρσενικών - θηλυκών ή όταν δίνουμε λάθος - φθηνό φύραμα και εμφανίζεται το φαινόμενο κανιβαλισμός.

θα φτιάξουμε μια κλούβα στη βεράντα

Να χωρίσεις την κλούβα σε τρία μέρη για να εισάγεις οικογένειες. Καλό θα είναι να δεις και έτοιμους κλωβούς για ορτύκια που θα σου λύσουν πιθανά προβλήμα, φαγητό, νερό. Δηλαδή θα έχουν έτοιμες ταΐστρες καθώς και ποτίστρες. Πιθανή ξύλινη κατασκευή από εσάς θα υπάρχουν προβλήματα καθαριότητας με κουτσουλιές καθώς και ψείρες.

δυο ορτύκια για κατανάλωση αυγών

Αν θέλεις αυγά μόνο να ξεκινήσεις με θηλυκά αποκλειστικά. Τα ορτύκια ξεκινάνε να γεννάνε αυγά μετά τον 3ο μήνα ένα από την μέρα.
 
Δεν τρομάζουν τα ορτύκια. Πηδάνε ψηλά όταν κινδυνεύουν για να γλυτώσουν. Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχουμε λάθος αναλογία αρσενικών - θηλυκών ή όταν δίνουμε λάθος - φθηνό φύραμα και εμφανίζεται το φαινόμενο κανιβαλισμός.



Να χωρίσεις την κλούβα σε τρία μέρη για να εισάγεις οικογένειες. Καλό θα είναι να δεις και έτοιμους κλωβούς για ορτύκια που θα σου λύσουν πιθανά προβλήμα, φαγητό, νερό. Δηλαδή θα έχουν έτοιμες ταΐστρες καθώς και ποτίστρες. Πιθανή ξύλινη κατασκευή από εσάς θα υπάρχουν προβλήματα καθαριότητας με κουτσουλιές καθώς και ψείρες.



Αν θέλεις αυγά μόνο να ξεκινήσεις με θηλυκά αποκλειστικά. Τα ορτύκια ξεκινάνε να γεννάνε αυγά μετά τον 3ο μήνα ένα από την μέρα.
Δεν στοχεύουμε να πάρουμε οικογένειες πολλών πουλιών το πολύ μια με έναν αρσενικό και τρία θηλυκά, όπου θα τοποθετήσω ξερά χόρτα ώστε να μπορούν να κρύβονται μέσα. Και αν είμαι τυχερός μπορεί να γεννήσουν μέσα εκεί

Πιθανή ξύλινη κατασκευή από εσάς θα υπάρχουν προβλήματα καθαριότητας με κουτσουλιές καθώς και ψείρες.
Λογικά η κατασκευή θα είναι με πλέγμα
 
Και αν είμαι τυχερός μπορεί να γεννήσουν μέσα εκεί

Δυστυχώς τα ορτύκια που έχουν γεννηθεί σε μηχανή δεν έχουν την δυνατότητα να βγάλουν μικρά. Για να βγάλεις μικρά θα πρέπει να βάλεις τα αυγά σε μηχανή.

Δεν στοχεύουμε να πάρουμε οικογένειες πολλών πουλιών

Μπορείς να βάλεις 2 ράτσες. Τα άγρια ιταλικά και τα jumbo. Από τα ορτύκια jumbo θα έχεις μεγαλύτερα αυγά μιας και θέλετε να κάνετε κατανάλωση αυγών.

όπου θα τοποθετήσω ξερά χόρτα

Εφ όσον θέλεις να βάλεις ξερά χόρτα να υπολογίσεις και χώμα το οποίο αρέσει στα ορτύκια να το σκάβουν.
 
Τον τελευταίο καιρό με την οικογένεια μου σκεφτόμαστε να βάλουμε κανα δυο ορτύκια για κατανάλωση αυγών θα φτιάξουμε μια κλούβα στη βεράντα με μήκος γύρω στο 1,70 και πλάτος γύρω στα 60-70 εκατοστά. Τί προτεινόμενο ύψος θα ήταν καλύτερο,ώστε να μην χτυπάνε τα κεφάλια τους;(Διότι ακούω ότι τρομάζουν εύκολα και πετάνε κατακόρυφα)
Τα δικά μου τα έχω σε κλωβοστοιχεία με τέσσερις κλωβούς. Ο κάθε κλωβός διαστάσεων Π 0,40 Χ Β 0,50 Χ Υ 0,35 προορίζεται για τρείς οικογένειες 3Θ 1Α ανα οικογένεια. Έχω 2 οικογένειες ανα κλωβό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις μόνο αυγά δεν χρειάζεται αρσενικό, απο μόνα τους γεννούν σχεδόν κάθε ημέρα. Αν θέλεις να παράγεις πουλιά τότε θα χρηαστείς αρσενικό 3 προς 1 και οπωσδήποτε επωαστική μηχανή.
 
Δυστυχώς τα ορτύκια που έχουν γεννηθεί σε μηχανή δεν έχουν την δυνατότητα να βγάλουν μικρά. Για να βγάλεις μικρά θα πρέπει να βάλεις τα αυγά σε μηχανή.
οπωσδήποτε επωαστική μηχανή
Το έχω ψάξει το θέμα και μπορεί να το σκεφτώ αλλά επίσης έχω διαβάσει και δει ορτύκια μηχανής να κλωσσούν αυγά και να μεγαλώνουν μωρά, εφόσον κρύβονται μέσα σε ψηλά χόρτα και δεν φαίνονται. Επιπλέον, έψαξα για εκτροφείακαι το πιο κοντινό είναι στην Αθήνα. @ros επειδή βλέπω ότι αφού είσαι Αθήνα λογικά τα πήρες από 'κεί εκτρέφουν μια ή πολλές ράτσες;
 
Το έχω ψάξει το θέμα και μπορεί να το σκεφτώ αλλά επίσης έχω διαβάσει και δει ορτύκια μηχανής να κλωσσούν αυγά και να μεγαλώνουν μωρά, εφόσον κρύβονται μέσα σε ψηλά χόρτα και δεν φαίνονται. Επιπλέον, έψαξα για εκτροφείακαι το πιο κοντινό είναι στην Αθήνα. @ros επειδή βλέπω ότι αφού είσαι Αθήνα λογικά τα πήρες από 'κεί εκτρέφουν μια ή πολλές ράτσες;
Συνηθως τα φερνουν απο τα Μεγαρα τα λεγομενα Ελληνικά coturnix coturnix και τα Ιταλικά για την εκπαίδευση κυνηγόσκυλων. Εγω τα πρώτα τα αγόρασα 3€ το ένα σε αναλογία 3Θ-1Α μετά τα ζητούσαν 3€ τα αρσενικά 4€ τα θυλικά και κατόπιν υποχρεωτικά πρέπει να αγοράζεις 2Θ-1Α. Υπάρχουν και στο παζάρι στο Σχιστο καθε Κυριακή αλλα εκεί πρεπει να πας με κάποιον που γνωρίζει γιατί ακούγονται διάφορα και οχι χωρίς λόγο. Οσο για άλλες ράτσες μόνο κατόπιν παραγγελίας και με οτι αυτό σημαίνει. Μπορείς ακόμη στο site ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΧΆΪ́ΑΣ σου τα στέλνει αν θυμάμαι καλά σε όλη την Ελλάδα.
 
Μπορείς ακόμη στο site ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΧΆΪ́ΑΣ

Nα μιλήσεις με τον Γιώργο και να αποφύγεις αγορά απο τον δρόμο. Είναι άριστος γνώστης και θα σε βοηθήσει σε ότι χρειαστείς.

έχω διαβάσει και δει ορτύκια μηχανής να κλωσσούν αυγά και να μεγαλώνουν μωρά, εφόσον κρύβονται μέσα σε ψηλά χόρτα

θα μπορούσε να συμβεί σε μεγάλη κλούβα με πολύ καλά διαμορφωμένο φυσικό περιβάλλον. Αξίζει αν το προσπαθήσεις να μας κρατάς ενήμερους.
 
Back
Top