Γενικά Σκέψεις για απόκτηση κοκατίλ

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα. Εδώ και ένα μήνα σκέφτομαι να αποκτήσω ένα κοκατιλακι. Βέβαια έχω κάποιες αμφιβολίες και φόβους που ίσως να προκύψουν όταν έρθει ο παπαγάλος. Αρχικά θα έχω πρόβλημα από την πούδρα που βγάζει λόγω ότι θα είναι στο δωμάτιο μου που θα κοιμαμαι. Δεύτερον θέλω ένα κοκατιλ λόγω ότι είναι πολύ ήσυχα σύμφωνα με διάφορες πληροφορίες που έχω διαβάσει και σε συνδυασμό που θέλω ένα θυληκο πόσο υσηχο θα είναι? Καταλαβαίνω ότι διαφέρει από πουλί σε πουλι αλλά μια σύγκριση εάν γίνεται με τα μπατζι μιας και έχω και ξέρω πως κράζουν 😛. Όλες οι απόψεις είναι φυσικά δεχτες👍
 
@PanagiotisAgrinio εγώ πήρα κοκατιλ θυλικο για αυτόν ακριβώς τον λόγο διότι υποτίθεται δεν κράζουν... Αλλά εδώ και κάτι μήνες ειδικά όταν ξημερώνει αρχίζει και κράζει τόσο δυνατά που κουφενετε όλη η πολοικατοικια, πόσο μάλλον εγώ που κοιμαμε στο ίδιο δωμάτιο, γενικά ναι είναι πολύ ήσυχο πουλί και χαδιαρικο απλά θα έχεις τεραστειο πρόβλημα το πρωί με αυτό το δυνστο κράξιμο που κάνουν τα θυλικα
 
@PanagiotisAgrinio κοίτα να σου πω εμένα το κοκατιλ αποτι βλέπεις είναι άσπρο οπότε δεν βρίσκω ποτέ πούδρα ούτε είναι να πεις ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω μια χαρά είναι ξέρω εγώ περίπου 1.5 μέτρα απόσταση απτό κρεβάτι μου, δεν θα καταλάβεις καθόλου πούδρα...εξαρτατε όμως και το χρώμα... Αν πχ είναι γκρι το πουλί και άσπρο το πλακάκι τότε ναι θα καταλαβαινεις...τώρα όπως είπα από προβλήματα τύπου φτερνισματα και τα λοιπά δεν υπήρξαν ποτέ...εκτός αν κάποιος είναι αλεργικος
 
@PanagiotisAgrinio όχι δεν νομίζω εκτός μόνο αν έχεις κάποια αλεργια.μάλιστα μου έχει τύχει να βγάλει και πούδρα πάνω μου αρκετές φορές και απλά τη τίναξα δεν φτερνιστικα ούτε τπτ
 
Βρε δε με νοιάζει για το πατωμα😛Μην έχω δημιουργεί κάποιο αναπνευστικο και δεν το ξέρω αυτό ελεγα😉
Ενα πουλάκι δε νομίζω να είναι επικίνδυνο. Θα αερίζεις καλά και θα ξεσκονίζεις λίγο συχνότερα απ' ό,τι στο παρελθόν και όλα οκ.
 
Η γνώμη μου είναι πως όταν παίρνεις ενα ζωάκι οτιδήποτε είναι αυτό θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για όλα,φασαρία, γιατρό,φάρμακα,έξοδα τροφής, παιχνίδια κλπ.Εγώ εχω γκρι κοκατιλ εχω γενικά αλλεργίες διαφορες αλλά το πουλάκι δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα ξεσκόνισμα πιο συχνά απλά και τώρα που έχει αρχίσει να κάνει και μπανακι έχει ελαττωθεί η πούδρα του.Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 
Η πούδρα δεν είναι θέμα με νορμαλ αερισμό και καθάρισμα όπως προείπαν άλλοι.
Για τον θόρυβο, έχω αρσενικό μπάτζι και θηλυκό κοκατιλ, το κοκατιλ εχει σημαντικά δυνατότερη φωνή, απλά δεν την χρησιμοποιεί συνέχεια, εμενα απο οταν ξυπνήσει για 2-3 ώρες κανει φασαρία συνήθως και λιγο το απόγευμα. Δεν κάνουν τόσο θόρυβο που να σου φερουν αστυνομία (αντίθετα με αλλους παπαγάλους σε διαμέρισμα) αλλά εσύ θα τον/την ακούς, ιδιαίτερα την άνοιξη εμάς μας ξεκουφαινει ώρες ώρες. Εξαρταται απο το πουλί πάντα (και τις συνθήκες, εκπαίδευση, εποχή αναπαραγωγής κτλ) ποσο θα φωνάζει αλλά η φωνή εντοπισμού (contact call) τους είναι πιο διαπεραστική απο μπάτζι. Οι άλλες φωνούλες που κάνουν ειναι πολύ χαριτωμενες. Θα έλεγα να πάτε πχ σε ενα πετσοπ που έχει κοκατιλ, ώρα που φωνάζουν για να αποφασίσετε για τον θόρυβο. Κατά τα άλλα υπέροχα πουλιά, ευπροσάρμοστα μικρά κοκατού.
 
@myr Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύω και γω ότι δεν θα είναι τόσο φωνακλου αλλά και να είναι δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με τους γείτονες διότι δεν θα είναι στις άκρες του διαμερίσματος.
 
Back
Top