Σκέψεις για χειμερινή κατασκευή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rastaman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rastaman

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2018
Μηνύματα
288
Πόλη
Αθήνα
Εχω αυτην την ραφιερα στο μπαλκονι
B6AE66FB-E8E2-453B-A8C7-666D4D941E80.webp

και σκεφτομαι το εξης...
Στο πανω μερος να φτιαξω μια (ελαφριά) σιδηροκατασκευη για να τοποθετησω εκει μονιμα κατα τους δυσκολους κρυους μηνες το κλουβακι με τα budgie μου.
Οι διαστασεις τις ραφιερας ειναι 70x35 αλλα το σκεπτικο ειναι η κατασκευη να γινει 70x50 . Για το υψος δεν εχω καταληξει αλλα οπως το εχω στο μυαλο μου θα γινει γυρω στους 50 με 60 ποντους. Εσωτερικα/περιμετρικα και πανω θα ντυθει με dow 2-3 cm και στο μπροστινο μερος θα γινει πορτακι με πλεγμα με μικρη τρυπα για προστασια κυριως απο τα γατια. Εξωτερικα θα ντυθει με τεντοπανο. Επισης στο μπροστινο μερος σκεφτομαι να βαλω ενα κομματι plexi glass (αφαιρουμενο) για τους δυκολους μηνες του χειμωνα.Βεβαια για το τελευταιο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γιατι σκεφτομαι το ενδεχομενο να λειτουργει και σαν ψυγειο αν εχει μικρες διοδους αερισμου.

Πριν ξεκινησω λοιπον να ετοιμαζω οτιδηποτε θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας.
 
Για την υλοποίηση της κατασκευής μιας και εισαι καλλιτέχνης στο αντικείμενο δεν θα πω κατι :)

Πρεπει ομως να υπολογισεις την θερμοκρασία μιας και δεν ειναι τα budgie ανθεκτικά στο κρυο.
Δεν λεω οτι θα πεθανουν αλλα θα μειωθει το προσδόκιμο.

Οποτε θα πρεπει και την πολυ χαμηλη θερμοκρασια να μανατζαρεις αλλα και η διαφορα θερμοκρασιας η ανωτερη με την κατωτερη στο 24ωρο να μην ξεπερνα τους 10-12 βαθμούς.
 
Εσωτερικα/περιμετρικα και πανω θα ντυθει με dow
πάνω στο dow μπορείς να κολλήσεις χοντρό νάυλον, θα σε διευκολύνει στο καθαρισμό του χώρου.
Επισης στο μπροστινο μερος σκεφτομαι να βαλω ενα κομματι plexi glass
Θα μπορουσες να φτιάξεις ένα επιπλέον πορτάκι που θα κλείνει πάνω από το πορτάκι με το πλέγμα.
Να εχεις υπόψιν ότι η κατασκευή θα τα προφυλάξει από ρεύματα αέρα αλλά όσον αφορά την θερμοκρασία του χώρου θα είναι ίδια με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
 
Πρεπει ομως να υπολογισεις την θερμοκρασία μιας και δεν ειναι τα budgie ανθεκτικά στο κρυο.
Δεν λεω οτι θα πεθανουν αλλα θα μειωθει το προσδόκιμο.
Οποτε θα πρεπει και την πολυ χαμηλη θερμοκρασια να μανατζαρεις αλλα και η διαφορα θερμοκρασιας η ανωτερη με την κατωτερη στο 24ωρο να μην ξεπερνα τους 10-12 βαθμούς.

Απ οσο εχω διαβασει/καταλαβει εφοσον το ζωντανο θα ειναι μονιμα εξω θα προσαρμοστει στις συνθηκες.Αλλωστε το κλιμα μας της Αθηνας δεν ειναι ακραιο αλλα και στην εσχατη των περιστασεων τα μεταφερω στο κλιμακοστασιο για λιγες ημερες...

πάνω στο dow μπορείς να κολλήσεις χοντρό νάυλον, θα σε διευκολύνει στο καθαρισμό του χώρου.

Θα μπορουσες να φτιάξεις ένα επιπλέον πορτάκι που θα κλείνει πάνω από το πορτάκι με το πλέγμα.
Να εχεις υπόψιν ότι η κατασκευή θα τα προφυλάξει από ρεύματα αέρα αλλά όσον αφορά την θερμοκρασία του χώρου θα είναι ίδια με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Καλη η σκεψη για το ναυλον.
Για το εξτρα πορτακι δεν υπαρχει λογος καθως μπορω να το προσαρμοσω και να μπαινοβγαινει σε αυτο με το πλεγμα...

Απ οτι καταλαβαινω παντως οι απαντησεις και των δυο κλινουν προς το οχι.
Το "αρνητικο" ειναι οτι τα πουλακια σε καθε αλλη περιπτωση θα την βγαλουν μες το σπιτι...
 
Απ οτι καταλαβαινω παντως οι απαντησεις και των δυο κλινουν προς το οχι
Η δική μου πρόταση είναι ''ΝΑΙ'' να προχωρήσεις στην κατασκευή, όπως έγραψες και εσύ τα πουλιά που είναι συνέχεια σε εξωτερικό χώρο προσαρμόζονται ανάλογα.
Όσον αφορά το κρύο ενισχύοντας την διατροφή τους τα καλύπτεις.
 
Βασίλη, δεν ξέρω να σου πω εάν τα συγκεκριμένα πουλάκια θα είναι εντάξει με το κρύο ή όχι. Το παιδιά που ξέρουν σου είπαν την άποψη τους την οποία και σέβομαι απόλυτα!

Θα περιοριστώ σε μια πρόταση στο κατασκευαστικό κομμάτι γνωρίζοντας ότι είσαι στον χώρο:

Δεν μπορείς να βρεις πάνελ πολυουρεθάνης πλάγιας κάλυψης στα 3mm για να έχεις τον κλωβό σου έτοιμο με 4-5 κοψίματα και αντίστοιχα δεσίματα; (εκτός της πρόσοψης προφανώς)
Θα έχεις στιβαρότητα, προστασία και απλότητα στην κατασκευή χωρίς να μπλέκεις με DOW, με νάιλον, τεντόπανα κλπ.

π.χ. -> http://www.spiridakis-domika.gr/index.php?route=product/product&path=17&product_id=667
[automerge]1568727810[/automerge]
[automerge]1568729243[/automerge]
πλάγιας κάλυψης στα 3mm

30mm εννοώ.. 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το πανελ πλαγιοκαλυψης παλι θα χρειαστει σιδηροκατασκευη( την ιδια με την αρχικη σκεψη)για να δεσουν σωστα τα πανελ μεταξυ τους αλλα και με την ραφιερα. Επισης θα χρειαστει γωνιες για να καλυψω τα σοκορα γιατι η λαμαρινα θα σφαζει...
Στα μειον ειναι επισης το βαρος και το κοστολογιο... ☹
 
Με το πανελ πλαγιοκαλυψης παλι θα χρειαστει σιδηροκατασκευη
Δεν θα έκανα σιδηροκατασκευή.
Θα έδενα τα πανελς με πιρτσίνια ή βίδες και γωνιά αλουμινίου που θα "έκρυβε" και τις αιχμές του πάνελ.
Όμως εσύ ξέρεις καλύτερα Βασίλη. 👍
το κοστολόγιο
Αυτό είναι ένα θέμα.. 🙄
 
Απ οσο εχω διαβασει/καταλαβει εφοσον το ζωντανο θα ειναι μονιμα εξω θα προσαρμοστει στις συνθηκες.Αλλωστε το κλιμα μας της Αθηνας δεν ειναι ακραιο αλλα και στην εσχατη των περιστασεων τα μεταφερω στο κλιμακοστασιο για λιγες ημερες..

Αν μιλαγαμε για καναρινια Βασιλη αυτο θα σου ελεγα κι εγω αλλα τα budgie ειναι αλλη περίπτωση, δεν ειναι φτιαγμενα εκ γενετής να αντεχουν το κρυο. Δεν ειναι θεμα προσαρμογης.

Αν αφησουμε εκτος την παραπανω παραμετρο ομως, οσο αναφορά την προσαρμογη στις νεες θερμοκρασίες αυτη επιτυγχάνεται με το να περασουν τα πουλιά πτερορροια στον εξωτερικο χωρο ωστε να "φτιαξουν" και φτερωμα αναλογων συνθηκών.
 
Παιδιά απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Κρατάω στο μπαλκονι, στις κατασκευές που έχω, καναρινια, παραδείσια και το μπατζι μου μόνιμα. Έχω προφυλαγμένες τις τρεις πλευρές και ανοιχτές τις δυο. Όταν κάνει πολύ κρύο, καλύπτω με νάιλον μέρος και των εκτεθειμένων πλευρών. Τα πουλάκια προσαρμόζονται μια χαρα. Το δε μπατζι μου οδεύει αισίως στα εννιά έτη και είναι υγιέστατη, δεν έχει χρειαστεί να πάει καν σε πτηνιατρο. Θεωρώ πως τα πουλια είναι προσαρμοστικά, άλλωστε και οι παπαγάλοι που ζουν ελεύθεροι εδώ και έχουν κάνει αποικίες από τροπικά κλίματα έρχονται. Προσοχή στα ρεύματα και καλή διατροφή.
 
@Elenie
Ως γενική κατεύθυνση η τοποθέτησή σου είναι σωστη, απο κει και περα η προσαρμοστικότητα κινειται σε καποια ορια σε ολα τα ειδη.
Πχ ενα χασκι δεν θα προσαρμοστει ποτε στο κλιμα της Κρητης,το οτι επιζει δεν σημαινει οτι προσαρμοζεται.

Επισης διαφορα υπαρχει και στις ειδικες συνθηκες του χωρου.Αλλο τα νοτια, αλλο τα βορεια και αλλον τα δυτικα κοκ.

Επισης η συγκριση των ελευθερων παπαγαλων δεν μπορει να δωσει ασφαλη συμπερασματα.
Τα πουλια της φυσης εχουν στην καθημερινότητα τους την επιβιωση και αν κατι δεν τα ικανοποιει απο αποψη συνθηκων εχουν την ελευθερια να πανε 100 μετρα πιο κατω, στα 60 εκατοστα δεν συμβαινει αυτο.
[automerge]1568748403[/automerge]
Ενα χρησιμο αρθρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σίγουρα, όμως όταν μιλάμε για χειμώνα δεν αποδημούν. Το να πάνε 100 μέτρα παραπέρα σημαίνει ότι απλά θα κοιτάξουν να καβατζωθουν, κοινώς να αποφύγουν τυχόν βροχη, ρεύματα κτλ.
Επίσης για τα χάσκι θεωρώ πως είναι ζώα φτιαγμένα για πολύ ακραία παγωμένα κλίματα. Οι παπαγαλοι της Αυστραλίας, όπως τα μπατζι, δε ζουν σε ένα σταθερό μόνο κλίμα. Η Αυστραλία εχει εναλλαγές στις εποχες και κρύο χειμώνα και ζεστο (υπερβολικά θα έλεγα) καλοκαιρι. Θεωρώ πως ο χειμώνας στην Ελλάδα, και ειδικότερα στην Αθήνα είναι ήπιος ώστε να επιτρέπει ανετα μια τέτοια διαβίωση.
Άλλωστε κι εγώ το καλοκαιρι στην Αθήνα απλά επιβιώνω και υπομένω, όμως δε θα μου κόψει χρόνια από τη ζωή μου. 😜

Οπώς και να έχει εγώ την εμπειρία μου κατέθεσα και τον τρόπο που σκέφτηκα για να το κάνω. Σε εμένα λειτούργησε και λειτουργεί μια χαρα γι αυτό και είμαι υπέρ της ιδέας. Κατά τη γνώμη μου, τίποτα δε συγκρίνεται με το να μπορούν τα πουλια να ζουν έξω, να ξυπνάνε με την Ανατολή, να κοιμούνται με τη Δύση, να καταλαβαινουν τις εναλλαγές των εποχών και φυσικά να μην επιρεάζονται από τους ρυθμούς ζωής μέσα στο διαμέρισμα οι οποίοι είναι πιθανότερο να τους κόψουν χρόνια από τη ζωή τους.

Επισης διαφορα υπαρχει και στις ειδικες συνθηκες του χωρου.Αλλο τα νοτια, αλλο τα βορεια και αλλον τα δυτικα κοκ.

Εδώ συμφωνώ. Ιδανικά είναι ένα νοτιοανατολικό μπαλκονι, χωρίς φυσικά να είναι και το μόνο κριτήριο.
 
Κατά τη γνώμη μου, τίποτα δε συγκρίνεται με το να μπορούν τα πουλια να ζουν έξω, να ξυπνάνε με την Ανατολή, να κοιμούνται με τη Δύση, να καταλαβαινουν τις εναλλαγές των εποχών

Αν παμε σε αυτο το πεδιο τιποτα δεν συγκρινεται με την ελευθερια, ολα τα αλλα ειναι placebo για τις δικες μας τυψεις :)
 
Αν παμε σε αυτο το πεδιο τιποτα δεν συγκρινεται με την ελευθερια, ολα τα αλλα ειναι placebo για τις δικες μας τυψεις :)

Αυτό είναι μεγάλη φιλοσοφική κουβέντα που αρμόζει σε δικό του ξεχωριστό θέμα.
Προσωπικά από τη στιγμή που δεν μπορώ να προσφέρω ακριβώς το ιδανικο, προσπαθώ όσο περισσότερο να το πλησιάσω, με όσα μέσα διαθέτω, όπως όλοι μας θέλω να ελπίζω. Τώρα αν είναι προϊόν τύψεων ή ευσυνειδησίας δεν ξέρω. 🙂
 
Αυτό είναι μεγάλη φιλοσοφική κουβέντα που αρμόζει σε δικό του ξεχωριστό θέμα.

Θα ελεγα να το κρατήσουμε απο κοντα γιαντην συναντηση αλλα δεν μας φτανει ο χρόνος για ολα ποτέ! 😛
 
Back
Top