Γενικά Σκέψη για αγορά τροφής σε συσκευασία 20 κιλών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckdodis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Καλησπέρα σε όλους,
παρέχω χύμα τροφή στα 4 μπάτζι που έχω υιοθετήσει.
Σκέφτομαι να αγοράσω την:

Versele Laga Prestige Budgies Special 20KG ή κάποια αντίστοιχη.

Το ερώτημα μου είναι αξίζει να αποθηκεύσω και με ποιόν τρόπο την τροφή ώστε να μείνει κατά το δυνατόν φρέσκια;
Έτσι θα παρέχω συσκευασμένη τροφή ποιότητας στα παπαγαλάκια μου σε μία οικονομική τιμή.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας παρακαλώ! 😌
την
υ.γ.: διαθέτω συσκευή θερμοκόλησης σακούλας, οπότε με το που ανοίξω το σακί έχω δυνατότητα να 'σακουλιάσω' αεροστεγώς την τροφή σε μικρότερες συσκευασίες.
 
Καλησπέρα.
Θεωρώ ότι η αποθήκευση πάντοτε εμπεριέχει ρίσκο ως προς τη διατήρηση της τροφής σε επαρκή επίπεδα και ενίοτε και ως προς την επιμόλυνση με κάποιο βιολογικό παράγοντα. Επομένως νομίζω, χωρίς όμως και να έχω εμπεριστατωμένη άποψη, ότι καλύτερες θα ήταν οι συσκευασίες λιγότερων κιλών, που όπως και να έχει το ζήτημα θα χρειαστεί να διατηρηθούν και μικρότερο χρονικό διάστημα.
 
@ianos Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, για αυτό και ρωτάω τους πιο έμπειρους από εμένα.
Εκείνο που σκεφτόμουν είναι ότι το 'σακούλιασμα' θα γίνει αμέσως και θα κλείσει 'ερμητικά' και αμέσως. Θα χρησιμοποιήσω ανθεκτικές σακούλες, μια σέσουλα που θα έχω απολυμάνει και ουσιαστικά θα χωρίσω με αυτόν τον τρόπο το τσουβάλι σε μικρότερα αεροστεγώς κλεισμένα σακούλια.

Όσο για την αποθήκευση σκέφτομαι να γίνει σε ένα γίγας τάπερ - πλαστικό κουτί και αυτό θα μείνει ερμητικά κλειστό.
 
@ckdodis
Η γνώμη μου είναι ότι πρώτα θα πρέπει να βρεις το μείγμα με την καλύτερη αποδοχή από τα budgie σου, και την λιγότερη φύρα, και κατόπιν να προχωρήσεις σε αγορά μεγάλης ποσότητας.
Η αποθήκευση μπορεί να γίνει με τον τρόπο που αναφέρεις, και τα σακουλάκια να μπούνε είτε στην συντήρηση, είτε στην κατάψυξη.
 
@ckdodis

Στην επαρχία είναι η αλήθεια πως είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν πολλά άτομα με κοινό ενδιαφέρον αγοράς για το ίδιο προϊόν,δεν είναι και ακατόρθωτο όμως.
Μπορείς να δοκιμάσεις να ανοίξεις ένα θέμα με πρόταση για group buy και αν κάτσει έκατσε!

Αν όχι,με δεδομένο ότι έχεις τον εξοπλισμό για αεροστεγης συσκευασίες προχωράς σε δική σου αγορά.
 
καλημέρα σε όλους,

σε συνέχεια των προηγούμενων κατέληξα ότι θα δοκιμάσω την αγορά τσουβαλιού και θα 'σακουλιάσω' αεροστεγώς με συσκευή.

Είμαι ανάμεσα σε δύο τσουβάλια, την ποιότητα
  • Versele Laga Prestige Budgies περίπου στα 30 ευρώ & την ποιότητα
  • Versele Laga Prestige Premium Budgies περιπου στα 58 ευρώ.
Θα ήθελα την γνώμη σας για τις δύο παραπάνω ποιότητες.

Σας ευχαριστώ.
 
Η premium θεωρείται πιο πλήρης τροφή.
Η διαφορά με την απλή τροφή βρίσκεται στα pellets V.A.M.(βιταμίνες, αμινοξέα, μέταλλα) που υπάρχουν μόνο στην premium.
Εάν τα budgie σου τρώνε τα V.A.M τότε η premium είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή.
Εάν όχι τότε πας στην prestige budgies.
 
Back
Top