Γενικά Σκεφτομαι για αγορα 1 μηνου ringneck

Christos02

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2017
Μηνύματα
43
Πόλη
Λάρνακα
Γεια σας,
Ειμαι μαθητης (14 ετων) και θελω να αγορασω ενα ringneck, βρηκα τον παπαγαλο και ειμαι ετοιμος για την αγορα αλλα αντιμετωπιζω καποιες δυσκολιες και θα ηθελα βοηθεια:
1) τι διαστασεις πρεπει να εχει το κλουβι;
2) ποσων ετων πρεπει να γινει ο παπαγαλος για να ξεκινησω εκπαιδευση;
3) ακομη πως θα το απασχολω οταν δεν θα ειμαι σπιτι;
 
Τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις; Πες μας να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Πάντως αν θέλεις την γνώμη μου, μην πάρεις πουλί ενός μηνός, είναι πολύ μικρό και θα πρέπει να το ταΐζεις με κρέμα, κάτι που είναι δύσκολο κι επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία και δεν νομίζω να έχεις στην ηλικία σου.
 
Γεια σου Χρήστο.
Προφανώς με την έκφραση πιάσω ενα ringneck εννοείς να αγοράσεις και όχι να αιχμαλώτισεις απο τη φύση, έτσι δεν ειναι;
Εφόσον βρήκες τον παπαγάλο, ποια ειναι τα ερωτήματα που σε απασχολούν;
Έχεις διαβάσει για :
Το προσδόκιμο ζωής αυτών των παπαγάλων;
Το επίπεδο θορύβου - κραυγών που βγάζουν;
Τον συνολικό χρόνο που θα πρεπει εσυ ο ίδιος να διαθέτεις στον παπαγάλο κανοντάς του παρέα; Έχεις αυτόν τον χρόνο; Και... Επειδή εισαι 14, σε 4 χρόνια θα εξακολουθείς να έχεις τον ίδιο χρόνο για να αφιερώνεις στο πουλί; Υπάρχει περίπτωση να ζήσεις σε άλλη πόλη, χώρα κλπ, π.χ. ως φοιτητής; Σε μια τέτοια περίπτωση, τι θα απογίνει το πουλι;
Στα γράφω αυτά, όχι γιατι θέλω να σε αποθαρρύνω, απο την αγορά, αλλά επειδή θα ήθελα να σε ευαισθητοποιήσω / προειδοποιήσω σχετικά με την ευθύνη που θελεις να αναλάβεις σε τόσο νεαρή ηλικία.
 
Ναι, είναι κυπριακή διάλεκτος :)
Ναι το ξερω, αλλά έκανα το σχόλιο, ώστε να απαντήσει επ αυτού, και να μην μείνει καμία αμφιβολία στο μελλοντικό αναγνώστη, που μπορεί να παρεξηγήσει τη φραση.
 
Τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις; Πες μας να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Πάντως αν θέλεις την γνώμη μου, μην πάρεις πουλί ενός μηνός, είναι πολύ μικρό και θα πρέπει να το ταΐζεις με κρέμα, κάτι που είναι δύσκολο κι επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία και δεν νομίζω να έχεις στην ηλικία σου.
Μαρια συνφωνω σε αυτα που ειπες αλλα θελω να σε ενημερωσω πως η θεια μου που μενει στο διπλα σπιτι μου εχει αρκετη γνωση σε αυτο το θεμα και θα με βοηθησει
 
Γεια σου Χρήστο.
Προφανώς με την έκφραση πιάσω ενα ringneck εννοείς να αγοράσεις και όχι να αιχμαλώτισεις απο τη φύση, έτσι δεν ειναι;
Εφόσον βρήκες τον παπαγάλο, ποια ειναι τα ερωτήματα που σε απασχολούν;
Έχεις διαβάσει για :
Το προσδόκιμο ζωής αυτών των παπαγάλων;
Το επίπεδο θορύβου - κραυγών που βγάζουν;
Τον συνολικό χρόνο που θα πρεπει εσυ ο ίδιος να διαθέτεις στον παπαγάλο κανοντάς του παρέα; Έχεις αυτόν τον χρόνο; Και... Επειδή εισαι 14, σε 4 χρόνια θα εξακολουθείς να έχεις τον ίδιο χρόνο για να αφιερώνεις στο πουλί; Υπάρχει περίπτωση να ζήσεις σε άλλη πόλη, χώρα κλπ, π.χ. ως φοιτητής; Σε μια τέτοια περίπτωση, τι θα απογίνει το πουλι;
Στα γράφω αυτά, όχι γιατι θέλω να σε αποθαρρύνω, απο την αγορά, αλλά επειδή θα ήθελα να σε ευαισθητοποιήσω / προειδοποιήσω σχετικά με την ευθύνη που θελεις να αναλάβεις σε τόσο νεαρή ηλικία.
Εχεις μεγαλο δικαιο και το σκεφτηκα και αποδειχθηκε πως εχω τοπο να το αφησω
 
Ωραία ας προχωρήσουμε στα ερωτήματα που σε απασχολούν τότε :)
Εδω ειναι σου τα ξαναγραφω:
1) τι διαστασεις πρεπει να εχει το κλουβι;
2) ποσων ετων πρεπει να γινει ο παπαγαλος για να ξεκινησω εκπαιδευση;
3) ακομη πως θα το απασχολω οταν δεν θα ειμαι σπιτι;
 
1) τι διαστασεις πρεπει να εχει το κλουβι;
Μετά τους 4-5 μήνες και για όλη την ζωή του, θα χρειαστείς ένα μεγάλο κλουβί, σαν αυτό που αναφέρεται για μεσαίους παπαγάλους εδώ στο άρθρο, λόγω της μακριάς ουράς του https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-παπαγάλους.29086/.
Αν το πάρεις όμως τόσο μικρό όσο σκοπεύεις, πρέπει για τους δυο-τρεις πρώτους μήνες να έχεις ένα πιο μικρό κλουβί, γιατί το μεγάλο θα είναι επικίνδυνο. Στην αρχή-αρχή που δεν θα πετάει και θα πρέπει να του κρατάς και ζέστη με λάμπα, θα χρειαστείς ένα ευρύχωρο πλαστικό κουτί, όπου θα στρώσεις πριονίδι στον πάτο. Για να μην γλιστράει το πουλί και για να απορροφούνται οι κουτσουλιές.
Ωστόσο εγώ επιμένω να το πάρετε μεγαλύτερο, να έχει αποκτήσει ανοσία από τους γονείς του.
2) ποσων ετων πρεπει να γινει ο παπαγαλος για να ξεκινησω εκπαιδευση;
Δεν υπάρχει εκπαίδευση έτσι όπως το εννοείς. Εφόσον ξεκινάς μια σχέση με ένα πουλάκι από μικρή ηλικία, θα έχετε μια σχέση συνεχή για πάντα.
Διάβασε κάποια άρθρα
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διακήρυξη-των-δικαιωμάτων-ενός-παπαγάλου.17678/
3) ακομη πως θα το απασχολω οταν δεν θα ειμαι σπιτι;
Με φθηνά αυτοσχέδια ασφαλή παιχνίδια, με ραδιόφωνο και τηλεόραση.
https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/

Γενικά για την διατροφή και την φροντίδα του παπαγάλου σου, όταν θα έχεις χρόνο, διάβασε όλα τα άρθρα που περιλαμβάνονται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
Για ότι χρειαστείς να μας ρωτάς :)
 
Ο ρινγκνεκ δενεται πολύ με το αφεντικό του που θα είσαι εσύ αυτός και αν σκέφτεσαι από τώρα ότι θα χρειαστεί να τον αφήσεις κάπου τότε θα σου έλεγα να δεις κάτι άλλο αν θες πουλί και όχι παπαγαλο και ειδικά ρινγκνεκ.
θέλει μεγάλο κλουβι που το κόστος δεν είναι και μικρό εκτός αν κάνεις τπτ diy και σου βγει πιο φθηνά.
Η ηλικία τώρα καλό θα ήταν να απογαλακτιστει και μετά να το πάρεις γιατί αν χρειαστεί να το ταιζεις με κρέμα δεν είναι εύκολο και αν είσαι προτάρης μπορεί να χάσεις και το πουλί.
Η εκπεδευση ξεκινάει με το που το πάρεις στα χέρια σου και για όλη του την ζωή.
χρειάζεται χρόνο να έχεις αλλά αν ξεκινήσει το διάβασμα σου για εξετάσεις φοιτητής κτλ δεν νομίζω να προλαβαίνεις.
κάποιο καναρίνι δεν σου αρέσει η άλλο πουλακι που δεν αποτυπωνονται στο αφεντικό τους;
 
απλά σου λέω για μελλοντικά αυτό ακριβώς που είπε ο Ιανός.
αν χρειαστεί να φύγεις για φοιτητής ποιος θα το κρατήσει και αν το πάρεις μαζί τοτε κοίτα και το επίπεδο θορύβου του ρινκνεκ. Είναι λίγο φωνακλάς.
 
σου το λέω γιατί αν δεις σε αγγελίες έχει πολα ρινκνεκ που δεν είχαν χρόνο οι ιδιοκτήτες τους και αυτά αγριέψαν πολύ.
αν μπορείς να τα καλύψεις τα παραπάνω πάρε ρινκνεκ και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και αν δεις σε ποστ μου για ρινκνεκ πήγαινα και γω αλλά κατέληξα σε σενεγαλης γιατί τα έβαλα κάτω ΌΛΑ και είδα ότι αυτός είναι ο παπαγάλος που πραγματικά μας ταιριάζει.
Ελπίζω να καταλήξεις σύντομα σ αυτό που θες και να είναι αυτό που σου ταιριάζει.
καλη συνέχεια και καλό διαβασμα Χρήστο.
 
Μπράβο, να σου ζήσει!
Περιμένουμε φωτογραφίες όταν με το καλό το πάρεις :)
 
Back
Top