Γενικά Σκεφτομαι να αποκτησω ενα Blue pacific parrotlet

kdionisios

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπερα.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και σκεφτομαι να αποκτησω ενα Blue pacific parrotlet.
Αν καποιος απο το φορουμ εχει τετοιο παπαγαλο θα ηθελα να μου πει καποια πραγματα με βαση την εμπειρια του.
Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα πολλες φορες η πραξη ειναι τελειως διαφορετικη απο τη θεωρια.
Επισης μ' ενδιαφερει το επιπεδο της φασαριας να ειναι χαμηλο. Ισχυει αυτο για το συγκεκριμενο ειδος;
Θελω να ειναι ταισμενο στο χερι και θα προτιμουσα να το παρω απο εκτροφειο και οχι απο πετ σοπ.
Ξερετε αν υπαρχει καποιο εκτροφειο που να εκτρεφει το συγκεκριμενο ειδος και ποια ειναι η τιμη του;

Ευχαριστω εκ των προτερων
Διονυσης
 
Καλως ηρθες Δυονυση. Εγω εχω Blue pacific διαβασε εδω: Το μικρο μου Parrotlet forpus pacific Εχουμε φταξει ομαδα που εκει μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα γι' αυτα τα πουλια. Ειχες αλλη φορα μικρο η' μεγαλο παπαγαλο, εχεις καποια εμπειρια; Μπορει να ειναι μικρα σε μεγεθος αυτα τα πουλακια, αλλα εχουν χαρακτηρα και αναγκες (σχεδον) μεγαλου παπαγαλου. Το επιπεδο φασαριας τους ειναι χαμηλο.
Θελω να ειναι ταισμενο στο χερι και θα προτιμουσα να το παρω απο εκτροφειο και οχι απο πετ σοπ. Ξερετε αν υπαρχει καποιο εκτροφειο που να εκτρεφει το συγκεκριμενο ειδος και ποια ειναι η τιμη του;
Δεν θα βρεις αυτα τα πουλακια ευκολα ουτε σε εκτροφεα οχι σε πετ σοπ, υπαρχουν ελαχιστα και θα εισαι τυχερος αν δεν περιμενεις για μηνες εως οτου βρεις ενα. Εγω το αγορασα 200 ευρω και ειναι ταισμενο στο χερι.
 
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Ειχα πριν πολλα χρονια μια blue fronted amazon αλλα λογω των περιστασεων εμεινε με τους γονεις μου και δεθηκε ιδιαιτερα με την μητερα μου, οποτε εμεινε και μαζι τους.

Ειμαι μεγαλος φαν των parrotlets (ιδιαιτερα των blue) και αποφασησα να αποκτησω ενα, αλλα δεν ηξερα οτι τοσο δυσκολο να βρω!

Δηλαδη δεν γνωριζει να μου πει καποιος που ν'απευθυνθω;
Εστω κι αν χρειαστει να μπω σε λιστα αναμονης...
 
γεια σου!
εχω και εγω ενα!(αλλα πρασινο.. Και οχι ταϊσμενο στο χερι)

ειναι υπεροχα, γλυκα μικροσκοπικα τερατακια... Που ολη μερα παιζουν, κανουν ακροβατικα και τραγουδανε(δεν φωναζουν δυνατα, αλλα ο δικος μου τουλαχιστον τραγουδαει ολη μερα!)
 
γεια σου!
εχω και εγω ενα!(αλλα πρασινο.. Και οχι ταϊσμενο στο χερι)

ειναι υπεροχα, γλυκα μικροσκοπικα τερατακια... Που ολη μερα παιζουν, κανουν ακροβατικα και τραγουδανε(δεν φωναζουν δυνατα, αλλα ο δικος μου τουλαχιστον τραγουδαει ολη μερα!)


Αγγελε ειναι εξημερωμενος ο δικος σου;



Ο δικος μου τραγουδαει και μιλαει ολη μερα!


Ειναι απιστευτος.
Εχω δει ολα τα youtube του! 🙂
 
οχι δεν ειναι εξημερωμενος...
σκοπεβω να τον κανω ζευγαρακι.. Οποτε δεν χρειαζετε την δικη μου συντροφια...
 
Back
Top