Γενικά Σκεφτόμαστε να αποκτήσουμε κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vangelism
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vangelism

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Κατερίνη
Καλημέρα σας και καλό μήνα
Αποφασίσαμε στην οικογένεια να πάρουμε παπαγαλάκια. Διάβασα αρκετες πληροφορίες στο φορουμ και καταλήξαμε στα κοκατιλ. Ως αρχάριοι όμως έχουμε τις απορίες μας. Καταρχήν στις τιμές. Στα εκτροφεία και στους ιδιώτες βρίσκουμε τιμές από 20 ευρώ μέχρι και 120! Σε τι οφείλεται η τόσο μεγάλη διακύμανση; Πρέπει να προσέξουμε κάτι; Μπορούμε να εμπιστευθούμε όλους όσους λένε ότι ταΐστηκαν με κρέμα στο χέρι;
Σε τι ηλικία είναι καλύτερο να τα πάρουμε; Να τα αγοράσουμε ενήλικα και εκπαιδευμένα; Θα εξοικειωθούν αυτά εύκολα μαζί μας;
Μήπως αν τα αγοράσουμε πιο μικρά, μετά τον απογαλακτισμό και τα εκπαιδεύσουμε εμείς δεθούν περισσότερο μαζί μας;
Μας άρεσε πολύ και η ιδέα να τα πάρουμε νεογέννητα και να τα ταΐσουμε και μεγαλώσουμε εμείς. Πόσο χρόνο διαρκεί αυτή η διαδικασία; Είναι εύκολο ή υπάρχει φόβος να θέσουμε σε κίνδυνο τη ζωή τους;

Συγγνώμη αν κουράσαμε κι
ευχαριστούμε εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας.
 
@vangelism
Καλησπέρα και καλό μήνα. Αρχικά θα έλεγα να μην πάρετε δυο μαζί γιατί είναι πιο δύσκολη η εκπαίδευση τους, καλύτερα ένα ένα. Καλύτερα θα ήταν να πάρετε ένα νεαρής ηλικίας( μπορεί βέβαια να εκπαιδευτεί και κάποιο ενήλικο) Επισης, πρέπει να ξέρετε ότι και αυτά που είναι ταϊσμένα στο χέρι δεν έρχονται αμέσως, δηλαδή χρειάζεται προσπάθεια ώστε να εξοικειωθούν μαζί σας. Να τα ταΐσετε εσείς οι ίδιοι δεν θα το πρότεινα ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ακόμη και αυτοί που έχουν την απαραίτητη γνώση και εμπειρία μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα και να θέσουν την υγεία του πουλιού σε κίνδυνο. Κατά μέσο όρο τα κοκατιλ ζουν περίπου 10-14 έτη όποτε και 2 χρόνων να είναι το πουλάκι δεν χάθηκαν και τα χρόνια 😂 θεωρείται μωράκι ακόμη. Απλά θα χρειαστεί λίγο περισσότερη προσπάθεια.
 
Οι τιμές οφείλονται σε πολλά πράγματα. 20 ευρώ δεν έχω ξανακούσει ούτε για τα εισαγωγής που τα εισάγουν και τα πουλάνε "με το κιλό". Ένα τέτοιο πουλί θα δυσκολέψει πολύ αρχάριους και η άποψή μου είναι ότι δεν θα γίνει εύκολα καλό κατοικίδιο όπως το έχετε ονειρευτεί. Σε ανθρώπους που θέλουν πουλιά ως πετ εγώ προσωπικά πάντα προτείνω τα ταισμένα στο χέρι απο εκτροφείς που τα μεγαλώνουν με αγάπη κι όχι για τα 70-80 ευρώ που θα πάρουν. Αν αναλογιστείς το κόστος της κρέμας και τον προσωπικό χρόνο πραγματικά το καθαρό κέρδος απο ένα τέτοιο πουλί είναι αστείο για να το ονομάσουμε "κέρδος".

Το τάισμα στο χέρι πρέπει να γίνεται απο ανθρώπους με εμπειρία διότι ενέχει σοβαρούς κινδύνους και εύκολα πουλάκια πάνε αδικοχαμένα (έχουμε τέτοια θέματα στο φόρουμ) λόγω άγνοιας αυτών που θεωρούν ότι επιτυγχάνουν μεγαλύτερο δέσιμο με το πουλί. Σαφώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Να προτιμήσετε ένα απογαλακτισμένο πουλάκι που θα έχει ξεκινήσει να τρώει μόνο του. Εαν τα πουλάκια είναι μεγαλωμένα στο χέρι τα δύο δεν θα σας δυσκολέψουν, ίσα ίσα θα έχουν και παρέα και θα απαιτούν λιγότερη προσοχή ειδικά τις ώρες που θα λείπετε. Τα θηλυκά πουλιά θέλουν λίγο διαφορετική διαχείριση και μεγαλύτερη προσοχή στα αγγίγματα διότι εύκολα μπαίνουν σε αναπαραγωγική κατάσταση με ενδεχόμενο κίνδυνο δυστοκίας. Επίσης 2 πουλιά του ίδιου φύλου μπορούν να ζήσουν αρμονικά μαζί, να κάνουν καλή παρέα ακόμη και ζευγάρι.

Έχουμε άτομα που εκτρέφουν κοκατίλ στο φόρουμ, μια αναζήτηση σε προηγούμενες συζητήσεις θα σου δώσει αποτελέσματα. Δες κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-Παπαγάλων-Μέλη-του-petbirds.24825/
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας @christina07 και @Φοίβος

@Φοίβος ήδη ψάχνω για εκτροφέα μέσα από την ομάδα. Σίγουρα υπάρχει περισσότερη εμπιστοσύνη. Όποιος έχει να προτείνει κάποιον άλλον, ή και τον εαυτό του, εκτός από όσους καταχωρήθηκαν στο σχετικό θέμα, παρακαλώ να μου γράψουν. Νομίζω είναι και κατάλληλη η περίοδος για πουλάκια 3-4-5 μηνών.
 
Καλησπερα και καλο μηνα!

Μιλα με τον Ζαχαρια @zack27 , αν βρειτε τροπο να σου ερθει απο Κρητη το πουλακι δεν θα το μετανιωσεις.
Ήδη έχω γράψει στο Ζαχαρία. Ελπίζω να μου απαντήσει.
 
Back
Top