Φροντίδα Σκεφτόμαστε να διαμορφώσουμε ένα δωμάτιο για budgie

glikamatakia

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Ηρακλειο Κρητης
Καλησπέρα σκεφτόμαστε να φτιάξουμε ένα δωμάτιο όπως στην φωτο..περιπου 10 τμ. για τα δυο budgie μας... Έχει κανει κάποιος κάτι αντίστοιχο να παρουμε ιδέες...; τι έκανε τι να προσέξουμε κτλ.. e8fc30ba1fe9509b7865da27db032872.webp
 
Thread 'Το bird room μου!' https://community.petbirds.gr/threads/Το-bird-room-μου.46086/
[automerge]1667600351[/automerge]
@Ledagcc
[automerge]1667600457[/automerge]
Thread 'Χειροποίητο πάρκο για το πάροτλετ μου, τον Πίτερ' https://community.petbirds.gr/threads/Χειροποίητο-πάρκο-για-το-πάροτλετ-μου-τον-Πίτερ.46014/
@Anna Maria Mp
[automerge]1667600510[/automerge]
Thread 'Σας παρουσιάζω τα πάρκα των κοριτσιών μου' https://community.petbirds.gr/threads/Σας-παρουσιάζω-τα-πάρκα-των-κοριτσιών-μου.46178/
 
Πολύ καλή ιδέα!
Πρώτα από όλα θα πρέπει να φτιάξεις τον χώρο κατάλληλο για πουλιά. Βάλε στα παράθυρα κουρτίνες, τοποθέτησε τα Κλουβιά σε ένα ψηλό σημείο και ανοιχτά και φρόντισε να μην έχει μέσα κεριά, ανοιχτά καλοριφέρ, πρίζες και καλώδια, και εύθραυστα αντικείμενα.
Τώρα πάμε στο κομμάτι της τακτοποίησης των πραγμάτων τους...
Θα πρέπει να πάρεις μια ραφιερα τύπου DEXION για να έχεις πάνω τα παιχνίδια τα Μπολ και κάποια εργαλεία, άλλα αξεσουάρ, και σε κουτί πάντα ασφαλή καθαριστικά και είδη καθαρισμού του δωματίου
Για την διακόσμηση του δωματίου...
Πάρε σχοινιά, Σταντ, παιχνίδια και ότι άλλο θες και βάλε την φαντασία σου να δουλέψει!
Μπορείς να βάλεις μέσα κλαδιά κρεμασμένα από το ταβάνι, κούνιες, σταντ διάσπαρτα μέσα στο δωμάτιο.
Τέλος αυτό είναι το δικό μου Bird room
https://community.petbirds.gr/threads/Το-bird-room-μου.46086/
 
να παρουμε ιδέες...; τι έκανε τι να προσέξουμε κτλ..
Η σκέψη σου είναι πολύ καλή, όρεξη και μεράκι χρειάζονται και όλα μπορούν να γίνουν.
Σχετικά με τα ερωτήματα σου πιστεύω ότι θα πρέπει να διαβάσεις τον παρακάτω σύνδεσμο.
 
@Ledagcc καλημέρα. Πρώτο πρώτο το ανέφερα 😁 Όλες οι προσπάθειες είναι πολύ καλές.Προσεγμενες και δημιουργικές προσπάθειες. μήπως το δείτε πιο επαγγελματικά από κοινου? 😀
 
@Ledagcc
[automerge]1667635122[/automerge]
@Vada τέλεια... Θα τα έχω υπόψην μου όλα αυτά... Μεράκι έχουμε... Κ μονο που σκέφτομαι την χαρά που θα κάνουνε... Να ρωτήσω τι καθαριστικά χρησιμοποιείται εσείς αν επιτρέπεται;
 
@φιλομαθης τέλεια.... Εμάς το Δωματιο μας λείπει... Πάρκα έχουμε κάνει αλλά γιατί όχι κ αλλά... Το δωμάτιο θα θέλει παιχνιδια κ σχοινιά επιπλέον 😆
[automerge]1667635277[/automerge]
ΑΑ νόμιζα εννοείτε του χωρου...πατωμα..
 
ΑΑ νόμιζα εννοείτε του χωρου...πατωμα..
Νερόξιδο αρκεί όσο τα πουλιά είναι μέσα στο δωμάτιο (αρκεί βέβαια να μην έχεις μάρμαρο στο πάτωμα). Από καιρό εις καιρό θα μπορούσες να βγάζεις τα πουλιά για 1-2 ημέρες από το δωμάτιο και να σφουγγαρίζεις με 10 % χλωρίνη (1/10 δλδ : 1 μέρος χλωρίνη + 9 μέρη νερού) που είναι έντονα απολυμαντικό για πολλά παθογόνα, αλλά τότε θα αφήνεις παράθυρα ανοιχτά για να ξεμυρίσει κι έπειτα θα βάζεις τα πουλιά στο δωμάτιο.
 
@ianos για το πατωμα ναι κ εμείς έτσι...στο κλουβί... Σκουπα Ηλεκτρική.. Ατμοκαθαριστη για απολυμανση κ μετα ζεστό νερό μηλοξυδο... Για ασφαλή καθαριστικά έχω ακουσει για κάποια απολυμαντικα αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να τα χρησιμοποιησω κάνω λάθος ;
 
@ianos για το πατωμα ναι κ εμείς έτσι...στο κλουβί... Σκουπα Ηλεκτρική.. Ατμοκαθαριστη για απολυμανση κ μετα ζεστό νερό μηλοξυδο... Για ασφαλή καθαριστικά έχω ακουσει για κάποια απολυμαντικα αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να τα χρησιμοποιησω κάνω λάθος ;
Πραγματικά συμμερίζομαι την ανησυχία σου. Κι εγώ τα ίδια με τα απολυμαντικά τουλάχιστον όσον αφορά σε πτηνά υπό κανονικές συνήθεις συνθήκες είμαι φοβερά επιφυλακτικός.
Ας πούμε γκουγκλάροντας πριν από λίγο τη σύνθεση του απολυμαντικού που χρησιμοποιεί η Λήδα, βάζοντας το πρώτο συστατικό που αναγράφεται σε εύρεση επιπτώσεών του σε άνθρωπο, αποφάσισα να μην δώσω συνέχεια στην αναζήτησή μου, σκεπτόμενος ότι μάλλον είμαι λίγο υπερβολικός, ότι προφανώς και η μικρή του περιεκτικότητα (το μικρή το υπέθεσα) στο υπάρχον προϊόν δεν έχει τοξικότητα και τέτοια. Τι να πω...σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης γνωστών μου τους λέω ότι δεν θα κάνουν αυτά που δεν έκανε και η γιαγιά τους, π.χ. δεν θα βάφουν μαλλιά, νύχια γιατί είχα διαβάσει ότι συστατικά βαφών έχουν βρεθεί σε μυελό οστών βρεφών, άλλα μπορεί να είναι ένοχα για την μη φυσιολογική ανάπτυξη ορμονικού συστήματος αρσενικών βρεφών κλπ, και με κοιτούν λες και το 'σκασα από κάπου. Αν όμως συγκρίνει κανείς τα Ε (πρόσθετα / συντηρητικά κλπ) σε τροφές και την εξέλιξή τους στον Ευρωπαϊκό Κατάλογο με τα χρόνια και πόσα από τα κάποτε αβλαβή έχουν μπει σε λίστα ως καρκινογόνα, βλαπτικά, τοξικά κλπ, καταλαβαίνεις ότι όσο προχωρά η επιστήμη τόσο αποκαλύπτονται στοιχεία που δεν γνωρίζαμε. Οπότε αν συνεχίσει και τα "ψιλογυρεύει" κανείς μάλλον καλύτερα να διαβάσει την Αποκάλυψη του Ιωάννη κι ό,τι καταλάβει - κατάλαβε.
 
@ianos Κι εγώ το γκουγκλαρα όταν το είχα πρωτοπάρει. Επειδή δεν έβγαλα νόημα επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπε πως το συστατικό είναι σε μικρή ποσότητα που το καθιστά ασφαλές.
Αλήθεια είναι κι εγώ είχα προβληματιστει αρκετά.
Τώρα αυτά με τις βαφές τα θεωρώ υπερβολή.
 
Να πω την αλήθεια όταν τον είχα πρωτοπαρει έψαξα πολυ .. Ότι κ να διάβασα στο τέλος κατέληξα ότι θα μείνω στο μηλόξυδο κ αυτο αφου στεγνώσει καλά κτλ... Μου είχαν πει κ για ένα άλλο... Δεν θυμάμαι όνομα αλλά κ αυτο επικίνδυνο κ με επιφυλάξη κ να πω την αλήθεια... Μιλάμε για μικρά πλασματακια...τι πνευμονια να έχουν κ ποσο να αντέξουν ένα... Λαθάκι... Γι'αυτό καθαρίζω μια με δυο φορες την ημέρα το σπιτάκι τους... Κ μια φορά ανά 15 περιπου ενα καλο καθαρισμό κ απολυμανση για όλα τα αλλά... Εχω ένα φόβο...θα έλεγα κ διστάζω να χρησιμοποιήσω χωρίς φόβο.. 🙄
 
@ianos
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα το εχω ακουσει σε αναφορες

(οταν ενα site εχει ολη την πληροφορια μαζεμενη ειναι respect 😃 . τα παντα ολα εχει σχετικα με το προιον)


αλλα απο σχεδιασμου ειναι για αυτη την χρηση ακριβως. αν τηρηθουν επ ακριβως οι οδηγιες αραιωσης της εταιρειας ανα χρηση . γιατι να δημιουργηθει προβλημα ? Εχει πολλες πιστοποιησεις το προιον και εψαξα βρηκα και την βασικη που αναφερει στην ετικετα του
απο
https://www3.epa.gov/


εκτροφεις εδω μπορει να το εχουν δει στην πραξη και πιθανοτατα μπορει και οι πτηνιατροι που επισκεφτομαστε να το χρησιμοποιουν ευρεως ..
 

Συνημμένα

Back
Top