Ασθένειες Σκεύασμα για τους ψύλλους στο σπίτι

Eleni pepper

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2016
Μηνύματα
901
Πόλη
Εύβοια
Γειά σας παιδάκια μου.. έχω καιρό να μπω δν προλαβαίνω κ τώρα στο τσακ σας γράφω κ φεύγω για δουλειά.όπως ξέρετε μένω στην εξοχή όταν λέμε εξοχή εντελώς το μικρό σπίτι στο λιβάδι που λένε.. Πέρυσι είχαμε θέμα με ψύλλους στο σπίτι είχε γενικά όλο το χωριό λες κ είχε πέσει επιδημία οι γονείς ραντισαν γενική κ σωθήκαμε δν είχα τον μικρο πεπερ κ ψέκασαν άφοβα.λοιπόν φέτος πριν 2 μέρες η μαμά βρήκε ψύλλους πάλι μέσα στο σπίτι έχω τραλαθειιι έχω αγχώνει για τον πεπερ τον έχω πασπαλισα με πίνεξ πούδρα προληπτικά στο δωματιο μου δν εχω δει μάλλον λόγω του ότι καθαρίζω συνέχεια με detol . Αργά ή γρήγορα όμως θα χω θέμα. Παράγγειλα σεβιτρεν από το petsamolis.gr ακόμη δν μου χουν πει ότι δν είναι διαθέσιμο. Διστυχως έξω υπάρχουν αδεσποτε γάτες κ σπουργίτια συν τους κάμπους κ τα βουνά λογικό οι ψύλλοι. Κ κάπου εδώ ζητάω τα φώτα σας. Ποιο σκεύασμα να πάρω για όλο το σπίτι; Το σεβιτρεν λέει σε 10 μέρες θα το χω κ πάλι είναι αν το στείλουν είναι μεγάλο διάστημα οι ψύλλοι πηδάνε κ εξαπλώνονται. Αν μου πάθει κάτι ο μικρός θα τρελαθώ. Είμαι σε πλήρη πανικ 😱
 
Και μόλις με πήραν να μου πουν ότι δν είναι διαθέσιμο. Αλλά το ξανά παράγγειλαΝ κ θα ξέρουν την άλλη βδομάδα.. Πφφφ ☹
 
@maria p , απωθητικά φυσικά για ψύλλους; Βότανα κλπ; do u know?
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Πρέπει να ψάξω. Είναι άτιμο πράγμα οι ψύλλοι, κι εγώ από διηγήσεις της μάνας μου για την κατοχή έχω ακούσματα και κάτι κουταβάκια που είχα βρει μικρή στον δρόμο, τα είχα ψεκάσει ως άσχετη με baygon, δεν το συστήνω φυσικά.
 
Μα τόσα χρόνια εδώ τώρα έχουμε θέμα πολύ περίεργο. Τι να πω. Οι κτηνίατροι έχουν πολλά σκευάσματα αλλά δν ξερω αν θα είναι ασφαλές για τον παπαγάλο.
 
Παραθέτω ένα σύνδεσμο με κάποιες πιθανές, οικολογικές εναλλακτικές: angel.aenaon.info/blog/2010/06/20/ikologiki-antimetopisi-psillon/

Ορισμένες από τις προτεινόμενες λύσεις μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρουσες, ειδικά αυτή με τη λεβάντα.
''... Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε βάζοντας 3-4 σταγόνες από teatree αιθέριο έλαιο, ευκαλυπτέλαιο, citronella, αιθέριο έλαιο λεβάντας ή γερανιού σε πιατάκια σε διάφορα σημεία του σπιτιού... Με αυτόν τον τρόπο έχουμε ένα φυσικό, βιολογικό και καθόλα υγιεινό απωθητικό για τους ψύλλους...''

Επιπρόσθετα:
''Πολύ καλή λύση είναι να βάλουμε σε πιατάκια λίγη σαπουνάδα αφήνοντας δίπλα ένα κάποια μικρή λάμπα αναμμένη. Οι ψύλλοι έλκονται από το φως και πηδούνε μέσα.''
 
Αν προσπαθείτε με φυσικά απωθητικά να κρατήσετε έξω από το χώρο σας τέτοια επιδρομή ψύλλων τότε θα παλεύεται για χρόνια και ίσως χωρίς αποτέλεσμα.
Δυστυχώς μόνο τα"ισχυρά" φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν... κι αυτά συνήθως είναι δηλητήρια σε διάφορες αραιώσεις.
Θα πρότεινα να ψεκάσεις τους χώρους με κάποιο από αυτά (π.χ. sebacil) με αραίωση 3% για το χώρο και 1% για πάνω στα ζώα της αυλής σας (γάτες, σκύλους κλπ οικόσιτα...
Καλύτερα μάλιστα να το συστήσετε και στους γείτονες που έχουν ζωντανά κοντά σας. Γιατί μόνοι σας, δεν πιστεύω να καταφέρετε.
Αν περνά κοντά σας κάποιο κοπάδι πρόβατα... Να συστήσετε στο βοσκό τους για μερικές μέρες να αλλάξει τη διαδρομή τους, με κάποια πιο μακρινή.
Αν δεν υπάρχουν γείτονες και είστε απομακρυσμένοι στην εξοχή... ψάξτε κοντά σας για φωλιά από αλεπού ή τέλος πάντων κάποιου ζώου... και ψεκάστε κι εκεί.
Οι ψύλλοι δεν ζουν χωρίς ξενιστές... Ούτε αλλάζουν περιοχές χωρίς αυτούς.
 
διστυχως έξω υπάρχουν αδεσποτε γάτες κ σπουργίτια συν τους κάμπους κ τα βουνά λογικό οι ψύλλοι. Κ κάπου εδώ ζητάω τα φώτα σας. Ποιο σκεύασμα να πάρω για όλο το σπίτι;
δν είχα τον μικρο πεπερ κ ψέκασαν άφοβα. .
Δυστυχώς μόνο τα"ισχυρά" φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν
Τα ισχυρά φάρμακα κατ' εμέ πρέπει να αποτελούν τη τελευταία επιλογή δεδομένου ότι όλες οι προηγούμενες οικολογικές προσπάθειες έχουν αποτύχει.
Τα σκευάσματα αυτά δεν σκοτώνουν μόνο τους ψύλλους αλλά φθείρουν σταδιακά τον ανθρώπινο οργανισμό και το περιβάλλον γενικότερα.
Συνεπώς-αφού αναφερόμαστε σε τέτοιο πρόβλημα μέσα στο σπίτι- θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν το πόσο θα επιβαρυνθεί η υγεία του πτηνού.
Επιπρόσθετα, τα έντομα/παράσιτα αυτά αναπτύσσουν συνεχώς μηχανισμούς οι οποίοι τα κάνουν πιο ανθεκτικά.
Μεταλλάσσονται και γίνονται όλο και δριμύτερα.
Αυτό σημαίνει ότι τα εντομοκτόνα θα πρέπει να είναι όλο και ισχυρότερα με συνέπεια στο τέλος να εξολοθρέφονται οι άνθρωποι και όχι οι ψύλλοι στη προκειμένη περίπτωση.
 
Αυτό σημαίνει ότι τα εντομοκτόνα θα πρέπει να είναι όλο και ισχυρότερα με συνέπεια στο τέλος να εξολοθρέφονται οι άνθρωποι και όχι οι ψύλλοι στη προκειμένη περίπτωση.
Δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό και στα περισσότερα απ' όσα λες.
Έχω ζήσει όμως το πρόβλημα με τους ψύλλους στο χωριό... μωρά τα παιδιά μου... και μόνο έτσι κατάφερα να ησυχάσω...
Αν μάλιστα έχεις κάποια εμπειρία με ολοκληρωμένη και άμεση την "οικολογική" αντιμετώπιση των ψύλλων... Θα ήθελα να την ακούσω... με ενδιαφέρει πάρα πολύ... Ακόμη και να διορθώσω την "κακή" σκέψη μου... αρκεί να δίνει λύσεις άμεσα...
Καλό είναι να μην είμαστε χαλαροί από τον ήσυχο χώρο μας και συμβουλεύουμε εκ του ασφαλούς... Την κατάσταση συναγερμού για να μην πω πανικού, μιας ολόκληρης οικογένειας.
 
Σας ευχαριστώ πολυυυ σκέφτομαι πολύ την πυρά των χημικών κ του περιβάλλοντο γιατί κ γενικά είμαι κατά. Πχ στα κουνούπια η αντιμετώπιση μας είναι έλαιο σιτρονελας στα παράθυρα κ είδαμε αποτέλεσμα. Αλλά με τους ψύλλους ανησυχώ. Κύριε @misalouris το σεμπασιλ το είχα παλεοτερα για τις έξω γάτες λέτε να το ξανά πάρω; Είναι πολύ ισχυρό μπορείς να ψεκασεις πέρα από τον εξωτερικό χώρο κ τον εσωτερικό του σπιτιού; Βασικά ψάχνω λύση και για μέσα. Εννοείτε θα βγάλω το πουλί από τους χώρους όταν θα ψεκάζω αυτό με την σαπούναδα κάπου το διάβασα κ εγω λέω να το επιχειρισω. @Εκηβόλος
 
Καλό είναι να μην είμαστε χαλαροί από τον ήσυχο χώρο μας και συμβουλεύουμε εκ του ασφαλούς... Την κατάσταση συναγερμού για να μην πω πανικού, μιας ολόκληρης οικογένειας.
Δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία σε εσωτερικό χώρο και ούτε έχω ή είχα πρόθεση να φανεί ότι
Καλό είναι να μην είμαστε/είμαι χαλαροί/χαλαρός από τον ήσυχο χώρο μας/μου και συμβουλεύουμε/συμβουλεύω εκ του ασφαλούς
Ποια είναι όμως τότε η αιτία ύπαρξης των ιστοσελίδων με τις προτεινόμενες οικολογικές λύσεις;
Προφανώς και κάποιες από αυτές είναι πορίσματα προσωπικών εμπειριών και όχι απλά αερολογίες.
Και να μη ξεχνάμε,όμως, ότι ο θεματοδέτης ανησυχεί για την υγεία του παπαγάλου του.
Διαφορετικά
, απλά με διάφορα χημικά θα προσπαθούσε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα το οποίο επανήλθε στο προσκήνιο.
 
Είναι πολύ ισχυρό μπορείς να ψεκασεις πέρα από τον εξωτερικό χώρο κ τον εσωτερικό του σπιτιού;
Αν ψεκαστούν τα ανοίγματα από την εξωτερική μεριά σε απόσταση 40-50 εκατοστά... καλύπτεις όλη την περίμετρο και δε χρειάζεται να "δηλητηριαστείτε" μέσα στο σπίτι.
Η αραίωση που έγραψα μου είχε προταθεί από κτηνίατρο και την ξαναγράφω... Τρία γραμμάρια στο λίτρο για το χώρο και 1 γραμμάριο ανά λίτρο για να ψεκάσεις τα ζώα της αυλής σας... Οπωσδήποτε και τις γάτες σας.
Αν υπάρχει στέγη (παλιά με κενά στο ταβάνι των δωματίων) θα πρέπει να ψεκαστεί κι αυτή από την πάνω μεριά. Εγώ σήκωσα τμήμα της σκεπής.
 
Πχ στα κουνούπια η αντιμετώπιση μας είναι έλαιο σιτρονελας στα παράθυρα κ είδαμε αποτέλεσμα. Αλλά με τους ψύλλους ανησυχώ.
Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό με το αιθέριο έλαιο λεβάντας προτού προβείς σε οποιαδήποτε άλλη λύση σε περίπτωση που δεν μείνεις ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 
Έγραψα τη γνώμη μου και την προσωπική κακή εμπειρία μου @Εκηβόλος... μπορεί άνετα να αγνοηθεί...
Ποια είναι όμως τότε η αιτία ύπαρξης των ιστοσελίδων με τις προτεινόμενες οικολογικές λύσεις;
Καλό είναι να προτείνουμε κάτι που το έχουμε δοκιμάσει Αλέξανδρε κι όχι απλά γιατί το διαβάσαμε.
 
Καλό είναι να προτείνουμε κάτι που το έχουμε δοκιμάσει Αλέξανδρε κι όχι απλά γιατί το διαβάσαμε.
Ότι παρέθεσα δεν το έβγαλα από τη σφαίρα της φαντασίας μου.
Όλες οι ''συμβουλές'' στηρίζονται σε μαρτυρίες και εμπειρίες άλλων ανθρώπων.
Άλλωστε, δεν ανέφερα κάτι το παράλογο.
Πρότεινα απλά μια δοκιμή με το αιθέριο έλαιο λεβάντας & το σαπούνι με το νερό και τη λάμπα-πράγματα άμεσα υλοποιήσιμα και όχι παράλογα.
 
Αν περνά κοντά σας κάποιο κοπάδι πρόβατα... Να συστήσετε στο βοσκό τους για μερικές μέρες να αλλάξει τη διαδρομή τους, με κάποια πιο μακρινή.
Για ποιο λόγο; Επειδή θα έχουν ψεκάσει ή διότι τα πρόβατα φέρουν ψύλλους και μπορεί να επιμολύνουν την περιοχή;
 
Για ποιο λόγο; Επειδή θα έχουν ψεκάσει ή διότι τα πρόβατα φέρουν ψύλλους και μπορεί να επιμολύνουν την περιοχή;
Ακριβώς Γιάννη...
Μάλιστα αφού περάσει το κοπάδι μπορεί όποιος θέλει με προσοχή να το ακολουθήσει για να δει τους ψύλλους και τα "ώριμα" τσιμπούρια να ανεβαίνουν πάνω στα κλαδιά ή στα χόρτα και να περιμένουν.
Οι μεν πρώτοι θα περιμένουν τα επόμενα θύματά τους... Τα δε δεύτερα για να γεννήσουν... και τα μικρά με τη σειρά τους θα περιμένουν τα επόμενα ζωντανά που θα περάσουν για να ανέβουν πάνω τους και να παρασιτήσουν.
Αυτός είναι ο κύκλος της ζωής τους.
 
Back
Top