Γενικά Σκηνές ζηλοτυπίας - όταν στο σπίτι έρχεται δεύτερο πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ladonna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ladonna

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
293
Πόλη
Πειραιάς
Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς αντιμετωπίσει επιτυχώς τη ζήλια ενός παπαγάλου όταν έρχεται δεύτερο πουλί στο σπίτι και με ποιές μεθόδους.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα πρέπει το 'παλιότερο' πουλί να τα κάνει όλα πρώτο (να του βάζουμε φρέσκια τροφή πρώτο, να το ξεσκεπάζουμε πρώτο το πρωί κλπ), αλλά πολλές φορές είναι δύσκολο να προβλέψεις τι μπορεί να ζηλέψει ένας παπαγάλος και πως θα αντιδράσει.
 
Λοιπον η δικια μου εμπειρια ειναι με τα κοκατιλ μου την Ριτσα και τον Ρουλη!

Ο Ρουλης 1 χρονου και 2 μηνων πλεον και η Ριτσα 3 μηνων στις 14 Σεμπτεμβρη θα γινει 4!

Την πηρα στα μεσα Ιουλιου περιπου και οταν την ειδε ο Ρουλης ειδα στην ματια του την αλλαγη!

Την πλησιαζε αυτη του εσκυβε το κεφαλι και ξαφνικά πεταγε απο πανω της να της κανει επιθεση!
Εμεις παντα παρων την προστατευαμε με τα χερια μας τρωγοντας τις αδεσποτες τσιμπιες!
Οποτε το μικρο ηταν στα χερια μας ο Ρουλης ερχοταν να την διωξει και να την τσιμπησει! Οταν το εκανε αυτο τα βαζαμε και τα 2 μεσα στο κλουβι τους!

Η συμπεριφορα μας δεν αλλαξε στον Ρουλη αλλα δεν παραμελουσαμε και το αλλο!
Το μονο που εκανε ο Ρουλης ηταν πριν 2 βδομαδες καθως κραταγα την μικρη μολις την αφησα ανεβηκε απανω μου και ηρθε κι αντι για φιλακι που μου δινει μου εκατσε μια τσιμπια που την ακουσα!
Για 2 μερες τον αγνοουσα ωσπου στο τελος ηρθε απο μονος του και σχεδον κοιμηθηκε στην αγκαλια μου μετα απο πολυωρο χαδι! Ειναι αυτος ενας μαλαγανας! Σαν να μου ζητουσε συγνωμη το ατιμο!
Πλεον τα πανε καλα και δεν εχει ξανασημειωθει κανας καυγας!
Ηταν οι πρωτες εντυπωσεις μαλλον! Χεχε
 
Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς αντιμετωπίσει επιτυχώς τη ζήλια ενός παπαγάλου όταν έρχεται δεύτερο πουλί στο σπίτι και με ποιές μεθόδους.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα πρέπει το 'παλιότερο' πουλί να τα κάνει όλα πρώτο (να του βάζουμε φρέσκια τροφή πρώτο, να το ξεσκεπάζουμε πρώτο το πρωί κλπ), αλλά πολλές φορές είναι δύσκολο να προβλέψεις τι μπορεί να ζηλέψει ένας παπαγάλος και πως θα αντιδράσει.

Η αντιμετώπιση και των δυο πουλιών θα πρέπει να είναι ακριβώς η ίδια, ίδιες ώρες ασχολίας, ίδια επιβραβευση, κτλ. Αν βγάζεις πιο νωρίς το ''παλαιότερο'' τότε θα ζηλεύει το νεότερο, και το αντίθετο. Φυσικά θα πρέπει να έχει προηγηθεί μια καραντίνα για το νέο πουλί, καθώς και μια γνωριμία φέρνοντας τον παλιό πουλί κοντά στο νέο και όχι αντίθετα (διεκδίκιση χώρου και κυριαρχείας).
Η κυριαρχεία στο χώρο μπορεί να αλλάξει ανα πάσα ώρα και στιγμή. Εξαρτάται απο το δεύτερο ή τρίτο πουλί που θα μπεί στο χώρο του άλλου, οπότε αν μιλάμε για κάποιο κυριαρχικό είδος τότε το ''παλαιότερο'' μπορεί να χάσει την κυριαρχεία, ή και να την ξανακερδίσει στο μέλλον. Στις αγέλες πάντα υπάρχει το κυρίαρχο πουλί και τα υπόλοιπα προσπαθούνε να πάρουν την κυριαρχεία του.
 
Τι πιστεύεις ότι θα συμβεί αν χρησιμοποιήσω το παλιό κλουβί για να βάλω το νέο πουλι, κι ένα νέο κλουβί για το παλιό πουλί, αλλά βάλω το νέο κλουβί (με το παλιό πουλί) στο σημείο του σπιτιού που το είχα και πριν (και βέβαια το νέο πουλί με το παλιό κλουβί σε άλλο σημείο)...

το είπα μπερδεμένα;

Εννοώ, φαντάζομαι ότι θα ζηλέψει που ο νέος θα του πάρει το σπίτι, όμως αν παραμείνει στο χώρο του σπιτιού που ήταν και πριν;
 
το εχω κανει εγω αυτο με το κοκατιλ και τα μπατζι μου και το κοκατιλ η αληθεια ειναι πως ηταν καπως ενω τα μπατζι δεν τουσ εδιεφερε καθολου που αλλαξαν κλουβι... Και ενα αλλο οταν πρωτοπειγα το μπατζι στο κοκατιλ μου το μπατζι φοβοταν αλλα το κοκατιλ μου του χαιδευε το φτερο οπως κανει τα δυκα του φτερα του αλλα το μπατζι δεν ηθελε δεν ξερω αμα λεει κατι οτι το κοκατιλ μου ειναι θυληκο και το μπατζι αρσενικο για αυτο μηπωσ το κοκατιλ το χαιδευε και δεν του επιτεθηκε ενω στο θυληκο μπατζι επιτεθηκε
 
Back
Top