Αναπαραγωγή Σκονη για ψειρες σε φωλια με αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jalisrep
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jalisrep

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα,
θελω να ρωτησω αν σε μια φωλια με αυγα κανει να ριξουμε μεσα σκονη για ψειρες
 
Εγω βάζω αρκει να μην έρχεται σε επαφη με τα πουλια δηλαδη κάτω απο το νήμα η ενδοιάμεσα χωρις να χαλάσω την φωλια
 
Εγω βαζω χωρις προβλημα. Πριν μια βδομαδα αναγκαστικα να βαλω και σε φωλια με πουλακια 7 ημερων γιατι ειχα κρουσματα σε κοντινο κλουβι. Φυσικα τα εβγαλα για να βαλω την σκονη και υστερα εβαλα τα μικρα ξανα στην φωλια τους.
 
Εγω χρησιμοποιω αφοβα σε φωλιες την tabernil σκονη, με το που κανει αυγα ριχνω σκονη και η καναρα οπως στρωνεται μεσα στη φωλια τη σκορπιζει παντου! Δεν ειχα ποτε προβλημα και περυσι με τα καρτδερινακια συγκεκριμενα ειχε πιασει ολο το κλουβι ψειρες(απο τα ψευτικα φυτα μαλλον) εκτος απο τη φωλια οπου ειχα ριξει μπολικη!
 
και η RAFF σκονη παιδια εινια καλη και οικολογικη
αλλα και η Κατερινα ειναι irresistible

ξερω ξερω εκτος θεματος

ΜΦΧ
Πανος
 
Εγώ κάνω το εξής συνήθως σε πολυμελείς φωλιές ξηλώνω ολόκληρη την φωλιά όταν τα μικρά είναι 6-7 ημερών, όταν δηλαδή σταματούν οι μητέρες να καταπίνουν τις βρομιές. Γύρω γύρω βάζω με τα χέρια νήμα καρύδας και μέσα γεμίζω με νήμα βαμβακιού. Απολυμαίνω εννοείται με την ευκαιρία με ζεστό νερό τη φωλιά. Ψεκάζω σεβιτρέν ταυτόχρονα κάθε 30 ημέρες από την εποχή που η θερμοκρασία ανεβαίνει την διάρκεια της ημέρας πάνω από δεκαεπτά βαθμούς. Δεν ξέρω τι είναι οι ψείρες!
 
Εγώ ακολουθό τον κομπογιανήτη φίλο μου.Βάζω πευκοβελόνες ανάμεσα στο νίμα(ανοοιτε κάτω κάτω) και στο πάτωμα του κλουβιού. Προσπαθώ να αποφεύγω τις σκόνες και τα φάρμακα.
 
Πάντα υπάρχει σεβασμός για την γνώση των παππούδων μας.
Καλό είναι να μεταφέρεται και να μη χάνεται με την πάροδο του χρόνου.
Αλλά κάπως επικύνδινο ακούγεται να βάζεις εσύ (οχι να τις πλέκει η κανάρα)
μέσα στις κλωστές της φωλιάς πευκοβελώνες. Περισσότερο μήπως τρυπήσει
κάποιο αυγό.
 
Back
Top