Γενικά Σκοπεύω να αγοράσω lovebirds και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις

manolol21

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Κάρπαθος
Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ! Δεν εχω ακομα Lovebirds αλλα σκοπευω να αγορασω σε μερικες μερες που θα ανεβω Αθηνα. Ειμαι απο Καρπαθο.
Εχω μερικες ερωτησεις να κανω σε οποιους ξερουν κατι παραπανω.
1) Αν παρω δυο διαφορετικες ρατσες Lovebirds υπαρχει προβλημα;
2) Πως να ξεχωρισω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο; (μην μου δωσουν και οτι θελουν)
3) Να φτιαξω ενα δικο μου κλουβι μεγαλο με ολες τις ανεσεις (η θα κανω βλακεια και θα κανω κανενα πολυ μεγαλο 😉 μπορειτε να βαλετε φωτο απο τα κλουβακια σας να [παρω καμια ιδεα;
4) Και τελευταιο, υπαρχουν τα εξημερωμενα Lovebirds και τα μη εξημερωμενα στα καταστηματα πετ σοπ; Ή ειναι ολα μη εξημερωμενα και πρεπει να το κανω να με εμπιστευθει και να εξημερωθει μαζι μου;
5) Για οσους εχουν Lovebirds, τα αφηνετε στο δωματιο και παιζετε μαζι του (με διαφορες μπαλιτσες κτλ; η τα εχετε κλεισμενα μεσα;
Σας παρακαλω οποιος εχει την καλοσυνη να απαντησει. Ευχαριστω πολυ! :D
 
Φιλε μου ειμαι νεος κατοχος lovebiird,
1 o μυθος που λενε οτι πανε μαζι αλλιως το ενα μονο του πεθαινει απο μελανχολια η φευγει δεν ισχυει, αντιθετος μπορει να εξημερωθει πιο πολυ μαζι σου φυσικα με αρκετο ενδιαφερον δικο σου.
2 Επειχηρησα και εγω να φτιαξω κλουβι αλλα δεν βρηκα υλικα, στο τελος εκανα μια βολτα σε διαφορα μαγαζια και ειδα οτι πουλανε παραπολυ ομορφα κλουβια ιδιος σε πολυ δελεαστικες τιμες, και ετσι πηρα ετοιμο μπορεις να δεις και youtube που εχω βαλει του κλουβιου.
3 Αν ημουν νωριτερα καλυτερα ενημερωμενος θα επαιρνα σιγουρα ταισμενο στο χερι, πουλανε 2 εμποροι μεχρι στιγμης απο οτι εχω δει, και οι διαφορες στις τιμες ειναι αξημερωτο 40 ευρω, εξημερωμενο 100 ευρω, σχεδον 60% πανω, αλλα το παιρνεις και κατευθειαν την πρωτη μερα το εχεις και εξω..
4 δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις πουλι αξημερωτο μεσα στο δωματιο θα του δημιουργησεις τρελο στρες αν δεν ειναι ετοιμο μονο του.

- Post added at 20:59 PM - Previous post was at 20:58 PM -

α και 5 φαινετε μονο με εξεταση DNA. (για σιγουρα πραγματα)
 
αλλα το παιρνεις και κατευθειαν την πρωτη μερα το εχεις και εξω..
καλύτερα είναι να το αφήσεις 2-3 μέρες να συνηθίσει το περιβάλλον του και μετά να το αφήσεις να πετάξει στο δωμάτιο. Δεν έχει σημασία αν είναι εξημερωμένο, χρειάζεται το χρόνο του.
1)οχι, πρόβλημα δεν υπάρχει, απλά να τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους
2)το αρσενικό και το θυληκό μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο την απόσταση 2 κόκαλων κάτω απο την ουρά, αλλά θέλει να είσαι ειδικός και πάλι υπάρχουν πιθανότητες λάθους οπότε για κάτι σίγουρο επιλέγουμε τεστ dna
3)όσο πιο μεγάλο είναι το κλουβί τόσο καλύτερα για τα πουλάκια, απλά κοίτα να μην είναι φτιαγμένο απο κάτι που θα βλάψει την υγεία τους γιατί τα πουλιά σκαρφαλώνουν στο κλουβί και το "δαγκώνουν" καθώς το κάνουν αυτό, πράγμα που σημαίνει οτι οποιαδήποτε ουσία είναι πάνω στο κάγκελο μπορεί να μεταφερθεί αμέσως στον οργανισμό τους.
4)μπορείς να ζητήσεις σε ένα πετ σοπ να σου φέρει ένα εξημερωμένο, είναι αρκετά σπάνιο να βρείς εξημερωμένο Lovebird σε πετ σοπ.
5)δεν έχω λοβι αλλα ναι, οταν σε συνηθίσει μπορείς να το βγάζεις να παίζει[απαραίτητες προυποθέσεις : εξαφανίζεις οτιδήποτε μπορεί να τραυματίσει το πουλί με οποιονδήποτε τρόπο,τα τζάμια ερμητικά κλειστάκαι με κουρτίνα γιατι μπορεί να δει τα δέντρα έξω και να θελήσει να πετάξει προς αυτά χωρίς να καταλάβει οτι μεσολαβεί τζάμι και να πέσει πάνω με αποτέλεσμα να τραυματιστεί άσχημα
καλη επιτυχια με την επιλογη σου :)
 
Βασιάννα αν το πουλι ειναι αξημερωτο ο βασικος κανονας λεει : ενα πουλι ευκολα βγαινει απο το κλουβι αλλα δυσκολα μπαινει, και σε ρωτω : οταν ερθει η στιγμη να το πιασει δεν θα στρεσαριστη; Εγω νομιζω πως ναι και σε μεγαλο βαθμο.. Πιστευω αν το βγαζει απο τωρα εξω να την ξεχασει την εξημερωση.. Θα αργησει πολυ.
φιλικα
 
Βασιάννα αν το πουλι ειναι αξημερωτο ο βασικος κανονας λεει : ενα πουλι ευκολα βγαινει απο το κλουβι αλλα δυσκολα μπαινει, και σε ρωτω : οταν ερθει η στιγμη να το πιασει δεν θα στρεσαριστη; Εγω νομιζω πως ναι και σε μεγαλο βαθμο.. Πιστευω αν το βγαζει απο τωρα εξω να την ξεχασει την εξημερωση.. Θα αργησει πολυ.
φιλικα
οχι δεν εννοούσα πως είτε είναι εξημερωμένο είτε όχι μπορεί να το βγάλει, αυτο που ήθελα να πω είναι πως ακόμα και αν το πουλί είναι εξημερωμένο θα πρέπει να του δώσει λίγο χρόνο να γνωριστεί με το καινουριο του περιβάλλον και μετά να το αφήσει έξω.
 
1) Αν παρω δυο διαφορετικες ρατσες Lovebirds υπαρχει προβλημα;
2) Πως να ξεχωρισω αν ειναι αρσενικο η θηλυκο; (μην μου δωσουν και οτι θελουν)
3) Να φτιαξω ενα δικο μου κλουβι μεγαλο με ολες τις ανεσεις (η θα κανω βλακεια και θα κανω κανενα πολυ μεγαλο 😉 μπορειτε να βαλετε φωτο απο τα κλουβακια σας να [παρω καμια ιδεα;
4) Και τελευταιο, υπαρχουν τα εξημερωμενα Lovebirds και τα μη εξημερωμενα στα καταστηματα πετ σοπ; Ή ειναι ολα μη εξημερωμενα και πρεπει να το κανω να με εμπιστευθει και να εξημερωθει μαζι μου;
5) Για οσους εχουν Lovebirds, τα αφηνετε στο δωματιο και παιζετε μαζι του (με διαφορες μπαλιτσες κτλ;

Καλως ορισες και απο μενα! Ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη! Θα σου απαντησω σε αυτα που γνωριζω. Εχω και εγω 2 Lovebirds.
Αν παρεις 2 διαφορετικα ειδη Lovebirds και ζευγαρωσουν(αν ειναι ζευγαρι)τοτε στο μελλον τα μικρα που θα βγουν θα ειναι υβριδια.Αρσενικο και θηλυκο δεν ξεχωριζονται. Μονο με εξεταση dna για σιγουρα πραγματα. Κλουβι θα βρεις στο εμποριο. Υπαρχουν πολλα ειδη.Αλλα να μην παρεις στρογγυλο. Τετραγωνο ή ορθογωνιο. Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο; Στα πετ σοπ κυριως υπαρχουν μη εξημερωμενα Lovebirds. Τα εξημερωμενα μονο σε εκτροφειο.Αν θελεις να το εξημερωσεις καλυτερα να παρεις ενα και σε μικρη ηλικια. Εγω τα δικα μου δεν τα εχω καταφερει να τα εξημερωσω παρολο που τα εχω και 10 μηνες και δεν τα βγαζω εξω. Επισης στο κλουβακι να του βαλεις παιχνιδακια(θα βρεις σε πετ σοπ)για να ασχολειται τις ωρες που θα ειναι μονο του.
Οποιαδηποτε αλλη απορια εχεις μπορεις να ρωτησεις!
 
Φυσικα και παιζει ρολο! Οταν ειναι μαζι ζευγαρακι κανουν παρεα το ενα στο αλλο δεν εχουν τοσο αναγκη την παρεα σου!
 
Σιγουρα παιζει ρολο το αν ειναι ζευγαρι ή οχι. Παντως και 2 να ειναι, την αναγκη για τη δικη μας παρεα την εχουν. Τουλαχιστον τα δικα μου αυτο δειχνουν. Οταν πλησιαζω το κλουβι και τους μιλαω τσακωνονται ποιο θα ειναι πιο κοντα μου!
 
Κωνσταντινα μου δεν ειπα οτι δε μας εχουν καθολου αναγκη και να τα παρατησουμε, σιγουρα εχουν την αναγκη μας και για αυτο τα εχουμε κοντα μας και τα αγαπαμε. Εννοω οτι δενονται πιο πολυ μεταξυ τους επειδη ειναι ζευγαρακι. Και επισης αν τα εχουμε απο μωρα ειναι ακομα ευκολοτερο. Και να μην ξεχναμε οτι το καθε πουλι εχει την δικια του προσωπικοτητα!
 
Back
Top