Διατροφή Σκουλήκια στην τροφή τους θερινούς μήνες

κυργιδης

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2006
Μηνύματα
7
Πόλη
Ορεστιάδα
καλημερα σε ολους. Δεν ξερω αν εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα αλλα εγω σχεδον παντα τους θερινους μηνες αν και εχω την τροφη σε μερος ξηρο με θερμοκρασια περιπου στους 28 η τροφη γεμιζει το ασπρο το σκουληκι και γινετε για πεταμα. Δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα αν ειχα την τροφη αεροστεγος κλεισμενη μεσα σε ταπερ χωρις να παιρνει αερα.υποψην οτι την τροφη την εχω μεσα στο χαρτινο τσουβαλι ελαφρως κλεισμενη. Πεστε μου αν γινετε που διατηρητε ο καθενας σας την τροφη του
 
το ποστ που μου εδειξες λεει οτι πρεπει να βαλεις την τροφη σε ρηχο πιατο. Εμενα η τροφη ειναι 50 κιλα. Ενα 25κιλο για αγρια και ενα για τα καναρινια.σε τι ταψι να τα βαλω;δορυφορικο! Μαλλον θα υπαρχει αλλη λυση δεν μπορει.
 
το ποστ που μου εδειξες λεει οτι πρεπει να βαλεις την τροφη σε ρηχο πιατο. Εμενα η τροφη ειναι 50 κιλα. Ενα 25κιλο για αγρια και ενα για τα καναρινια.σε τι ταψι να τα βαλω;δορυφορικο! Μαλλον θα υπαρχει αλλη λυση δεν μπορει.

https://community.petbirds.gr/threads/Πως-μπορώ-να-απολυμάνω-την-τροφή-του-παπαγάλου.4964/ κοιτα και αυτό. Δεν χρειάζεται δορυφορικό πιάτο, βάλε λιγη λιγη ποσοτητα κάθε φορα. Που αποθηκεύεις την τροφή σου; Είναι σε σκιερό μέρος και δροσερό?
 
ειναι σε σκιερο μερος η τροφη με θερμοκρασια που δεν υπερβαινει τους 29 βαθμους κελσιου.σε πιο δροσερο δεν εχω να τη βαλω, μετα πρεπει να βαλω κλιματιστικο για την τροφη. Ακομη και μεσα στο σπιτι να την εχω η θερμοκρασια ειναι ορισμενες φορες αρκετα υψηλη
 
Ειναι αρκετη η ζεστη που λες (29 βαθμοι) και οι σποροι "αναβουν" και υποβαθμιζεται η ποιοτητα τους, η βιωσιμοτητα και η ικανοτητα βλαστησης τους. Ολα αυτα δημιουργουν ιδανικες συνθηκες για αναπτυξη μηκυτων, βακτηριων και εντομων.

Γιατι παιρνεις τσουβαλι, οπως λες, και οχι μικροτερες συσκευασμενες ποσοτητες;
 
Οι συνθήκες που αναφέρεις δεν είναι ακραίες.
Μάλλον θα πρέπει να προβληματιστείς με την ποιότητα της συγκεκριμένης τροφής.
Προφανώς δεν έχει γίνει καλή επεξεργασία εξ αρχής.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top