Γενικά Σκουλήκια στην τροφή

vivi2505

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2023
Μηνύματα
19
Καλησπέρα.πήγα να αλλάξω το νερό και το φαγητό από τα μπατζι μου και παρατήρησα μέσα στις τροφές (χύμα και συσκευασμένη) ότι είχαν πιάσει σκουλίκια..πως έγινε αυτό?ενταξει για την χύμα μπορεί αλλά στην συσκευασμένη?τις είχα χωριστά σε διαφορετικές σακούλες.επισης παρατήρησα ότι ξυνονται αρκετα μπορώ να τους βάλω κάτι προληπτικά για τις ψείρες?
[automerge]1690544900[/automerge]
Δεν ανέφερα ότι τα είχα μέσα στο σπίτι 2-3 μέρες λόγο υπερβολικής ζέστης και στο πάτωμα είδα κάτι κόκκινο σαν αράχνη πολύ μικρό ίσα που φαινόταν να περπατάει στο πλακάκι.και από ότι διάβασα τώρα ίσως είναι ψείρα.
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    566 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 το είδα πριν 4 μέρες νομίζω αλλά δεν έβγαλα φωτογραφία. Στο μπαλκόνι έχω γλάστρες αλλά τα πουλιά τα είχα μέσα στο σπίτι και το ζωύφιο το είδα και αυτό μέσα στο σπίτι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Συνημμένα

  • ψείρα.webp
    ψείρα.webp
    8,7 KB · Προβολές: 5
@MARY58 δεν θα έλεγα ότι είναι το ίδιο. Αυτό που είδα ήταν κάπως σαν φωσφοριζέ κόκκινο και έμοιαζε σαν αραχνουλα μικρό σχεδόν σαν Ψυχουλο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα έλεγα λοιπόν να:
πετάξεις τις τροφές και να αγοράσεις άλλη με εμπορική ονομασία, μεγάλη ημερομηνία λήξης, συσκευασμένη φυσικά την οποία να ανοίξεις εσύ και να τη διατηρείς στο εφεξής μέσα στη συσκευασία της (κλειστή φυσικά) και μέσα σε μια σακούλα στο ψυγείο σου.
Όσο για το ζωύφιο, είτε κάνεις το τεστ της χαρτοπετσέτας (βρεγμένη τσαλακωμένη χαρτοπετσέτα αποβραδίς σφηνωμένη στα κάγκελα του κλουβιού και το πρωί την ελέγχεις για μαύρα ή κόκκινα στίγματα είτε να πιάσεις τα πουλιά και με φακό να κοιτάξεις πολύ προσεκτικά στα πούπουλά τους για παράσιτα, το ίδιο και σε διάφορα σημεία και εσοχές του κλουβιού είτε να πάρεις το elector και να το χρησιμοποιήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες.
 
Δεν χρειαζεται πανικος στη θεαση ενος και μονο ζωυφιου,ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν διαφορα στο περιβαλλον.
Πρωτα βλεπουμε αν υπαρχει πανω απο ενα και εφοσον συμβαινει κατι τετοιο τοτε αναζηταμε τι ειδος ζωυφιο ειναι πριν κανουμε οτιδηποτε αλλο
 
Back
Top