Ασθένειες Σκουλήκι σε περιττώματα budgie

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
.. Μόλις παρατήρησα 2 άσπρα μακριά σκουληκάκια σε δυο διαφορετικά σημεία στον πάτο του κλουβιού του Budgie μου. Τί να κάνω; Μπορώ να του δώσω κάτι μέχρι να έρθει η Δευτέρα; Πέφτει και τριήμερο.. Πείτε μου please.. Τί χορηγούν σ'αυτήν την περίπτωση;Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει και η θυληκιά; (μόλις σήμερα το πρωί τους έβαλα στο ίδιο κλουβί)
 
Τι σκουληκακια; Απο αυτα που υπαρχουν στα περιττωματα 😕 η απο αυτα που βγαινουν απο φρουτα και λαχανικα; Τα ταισες κατι τετοιο σημερα; Καταρχην εχω την εντυπωση πως τα εντερικα παρασιτα δεν ειναι τοσο ευδιακριτα και δεν περαπατανε μεσα στο κλουβι...
 
Όχι, είναι απο αυτά που υπάρχουν στα περιττώματα. Περίπου ενάμισι εκατοστό μακρύ και πολύ λεπτό μπεζ προς άσπρο. Και δεν έιναι σίγουρα από κάποιο φρούτο γιατί το ένα περίττωμα έχει κολλήσει στη σίτα στον πάτο του κλουβιού και εκεί το είδα καθαρά. Το συγκεκριμένο έχει κολλήσει πάνω στο περίττωμα και δεν κινείται ενώ το δεύτερο κινείται.Α.. Από την ανησυχία μου ξέχασα να αναφέρω οτι τα περιττώματά του σήμερα είναι πρασινωπά ανοιχτά και υδαρά(χτες και προχτές ήταν εντάξει)Μου έχει χαλάσει και η ψηφιακή και δε μπορώ να ανεβάσω φωτό.
 
Αν κι δε φαίνεται καθαρά η φωτο, ναι είναι κάπως έτσι όμως πιο λεπτά και πιο μακριά.
 
Δημητρα ξεχωρισε τα πουλια καλυτερα και την Τριτη να το πας στον πτηνιατρο. Νομιζω πως ειναι απο τις καταστασεις που με μια θεραπεια αντιμετωπιζονται σχετικα ευκολα.
 
δημητρα αυτο που περιγραφεις ειναι αυτο που βρισκεται στη φωτο. Ειναι σκουληκια αποσυνθεσης, μυγοσκουληκα. Εκει πηγε και το μυαλο του ανεστη. Ειναι μεγαλο μεγεθος ααυτο που λες για εσωτερικα σκουληκια που παρασιτουν😕
 
Τα σκουλήκια είναι νεκρά ή κινούντε; Τα νηματόζωα με το που έρθουν σε επαφή με το περιβάλλον κινούντε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πεθαίνουν. Αν όντως είναι εσωτερικά νηματόζωα τότε διάβασε τα παρακάτω
Wormmiddel - Ascapinal
Εντερικά Νηματόζωα (ασκαρίδες)
 
Το ένα είναι νεκρό και το άλλο κινείται. Προληπτικά μέχρι την Τρίτη δε μπορώ να του δώσω κάτι;
 
τελικα εχετε δικιο τα ενηλικα αν και σπανια ειναι μεγαλα




ασκαριδες
 

Συνημμένα

  • Ascaridia Galli (Schrank).webp
    Ascaridia Galli (Schrank).webp
    10,4 KB · Προβολές: 84
  • RoundwormFig1.webp
    RoundwormFig1.webp
    2,7 KB · Προβολές: 58

Συνημμένα

  • hookworm-larvae.webp
    hookworm-larvae.webp
    18,3 KB · Προβολές: 57
  • roundworm.webp
    roundworm.webp
    12,7 KB · Προβολές: 62
Το ένα είναι νεκρό και το άλλο κινείται. Προληπτικά μέχρι την Τρίτη δε μπορώ να του δώσω κάτι;

Έχεις δώσει το τελευταίο τρίμηνο θεραπεία για εσωπαράσιτα; Αν όχι τότε μπορείς να κάνεις αποπαρασίτωση χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσεως του σκευάσματος πιστά.
 
Έχεις δώσει το τελευταίο τρίμηνο θεραπεία για εσωπαράσιτα; Αν όχι τότε μπορείς να κάνεις αποπαρασίτωση χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσεως του σκευάσματος πιστά.

Όχι δεν έχω δώσει. Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος βρε Γρηγόρη (οσον αφορά στην αποπαρασίτωση)γιατί έχω πανικοβληθεί και κόλλησε το μυαλό μου..
 
Δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Το ότι έχει βγάλει τα σκουλήκια στα περιτώματα είναι το θετικό της υπόθεσης. (αν μιλάμε πάντα για εσωπαράσιτα). Αν έχεις κάποιο σκεύασμα για τα σκουλήκια χορήγησε το βάση των οδηγιών χρήσεων που αναγράφοντε πάνω στο σκεύσμα. Έχεις κάποιο σκεύασμα για σκουλήκια (νηματόζωα);
 
Όχι δεν έχω.Από κάποιο διανυκτερεύον φαρμακείο μήπως μπορώ να πάρω κάτι;
 
Πάντως τα δυο τελευταία περιττώματά του πριν απο λίγο είναι πιο φυσιολογικά από τα προηγούμενα
 
Όχι δεν έχω.Από κάποιο διανυκτερεύον φαρμακείο μήπως μπορώ να πάρω κάτι;


Δεν γνωρίζω αν τα χάπια που κυκλοφορούν για τους ανθρώπους (για εσωπαράσιτα) κάνουν για τα πουλιά και δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να χορηγήσεις. Κάποιο μέλος απο την Αθήνα που να έχει και να μπορεί να σε καλύψει; Αν δεν βρείς και σε αυτή την περίπτωση τότε Τρίτη πρωί πας σε κάποιον κτηνίατρο να σου κάνει αποπαρασίτωση ή αγοράζεις το προιόν και την κάνεις εσύ. Διέκρινες κάποια νοχελικότικα, κάποιο πρήξιμο στην κοιλιά του;
 
Κάποια νωχελικότητα ναι αν και τρώει κανονικά. Πρήξιμο στην κοιλιά του δε νομίζω αλλά δε μπορώ να πω και 100% όχι γιατί είναι εγγλεζάκι και είναι πιο "φουσκωτό" από το κοινό παπαγαλάκι. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο για την αποπαρασίτωση; Τη θυληκιά τελικά να τη βάλω σε άλλο κλουβί πρσωρινά;
 
Back
Top