Αναπαραγωγή Σκουφάτος αρσενικός με μη σκουφάτη θηλυκιά είναι εντάξει;

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Έχω βάλει ένα ζευγάρι προς αναπαραγωγή. Ο αρσενικός είναι Σκουφά τις και η θηλυκια όχι. Υπάρχει πρόβλημα; Έχει βγει φωλιά, ο αρσενικός την κυνηγάει όμως ακόμα δεν έχει κάτσει στη φωλιά ούτε αυγό. Τώρα τελευταία κάθεται αρκετά στον πάτο του κλουβιού και μόλις κοιτάξω πετάει και φωνάζει όπως τα θηλυκά. Να κάνω κάτι; Να την αλλάξω αρσενικό?
[automerge]1583655516[/automerge]
Ο αρσενικός είναι σκουφατος εννοώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν υπάρχει πρόβλημα, που ΈΝΑ από τα δύο πουλάκια είναι σκουφατο...
Θα υπήρχε βέβαια πρόβλημα αν είχαν και τα δύο σκουφι!
Εφόσον ο αρσενικός την κυνηγάει, σημαίνει ότι είναι πυρρωμενος...
Βάλτους αυγό, πλούσιο μίγμα σπόρων, καθημερινά φρέσκο νερό, και θα πυρρωσει και το θηλυκό...
Όσο για την συμπεριφορά του θηλυκού σου, υποπτεύομαι δυστοκία, αλλά δεν συμβαίνει πάντα αυτό...
Δεν θέλω να σε ανγχωσω, με μια απλη περιγραφή δεν είναι τίποτα σίγουρο!
Δώσε περισσότερες πληροφορίες και τα ποιό εμποιρα μέλη του φόρουμ, θα σε βοηθήσουν σίγουρα...
Σουπιοκοκαλο υπάρχει στο κλουβί;
Πόσο καιρό είναι μαζί το ζευγάρι;

Για εμένα μην αλλάξεις αρσενικό...
Αν δεις ότι συνεχίζουν να τσακώνονται, τότε το ξανασυζηταμε...

Καλή επιτυχία!
 
Και ναι επιτέλους μετά την επικοινωνία που είχαμε εχθές είχα το 1 και σήμερα το δεύτερο αυγό. Ερώτηση! Συνεχίζω να βάζω αυγό η το σταματώ και ξεκινάω πάλι μόλις με το καλό βγουν τα πουλάκια;
 
Συνεχίζω να βάζω αυγό η το σταματώ και ξεκινάω πάλι μόλις με το καλό βγουν τα πουλάκια;
Έγω συνεχίζω να δίνω αυγό και αυγοτροφή καθ όλη την διάρκεια της αναπαραγωγής.
 
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Οπότε ρωτάω κάτι με τις συμβουλές σας μέσα στην επόμενη βδομάδα γίνετε αυτό που ρωτάω!
[automerge]1583997112[/automerge]
Έτσι θα ήθελα τη συμβουλή σας και για το άλλο μου ζευγαράκι καναρίνια. Ενώ η θηλυκή έχει πυρωσει φουλ και ο αρσενικός την κυνηγάει για να την βατεψει, αυτή δεν κάθετε ούτε έχει κάνει φωλιά. Είναι μόνο η τσόχα που έχω βάλει. Τι να κάνω; Αυγό μέρα παρά μέρα. Μήλο το ίδιο. Να βάλω μέσα ακόμα ένα αρσενικό η θα γίνει χαμός; Να περιμένω μπας και πιο μετά;
 
Nα βγάλεις το αρσενικό και να περιμένεις να φτιάξει φωλιά. Όταν η φωλιά ετοιμαστεί ή κοντεύει, τότε είναι η ώρα του αρσενικού. Αν τον δεχτεί,όπως γίνεται στο 95% των περιπτώσεων έχει καλώς(αναμονή το πολύ δυο 24ωρα).Αν όχι, τότε το σκέπτεσαι για αντικατάσταση.
 
Back
Top