Ασθένειες Σκούρο χρώμα συκωτιού καρδερίνας μετά μετά από επιτυχημένη θεραπεία

Βλαδίμηρος

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2017
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έστω οτι ένα πουλακι εχει προσβληθει απο κοκκιδιακαι πλεον το συκωτι του φαινεται εντονα στη κοιλια του. Μετα απο μια επιτυχημενη θεραπεία το εντονο σκουρο χρωμα του συκωτιου θα επανελθει στο φυσιολογικο χρωμα ή θα παραμείνει σκουρο;

Το σκουρο χρώμα του συκωτιού δείχνει οτι το κομμάτι αυτό νέκρωσε;
 
Το συκώτι-ήπαρ, είναι το μόνο όργανο που έχει δυνατότητα ανάπλασης εφόσον εκλείψουν οι νοσογόνοι παράγοντες. Από την άλλη τα κοκκίδια ως συνήθως πρωτογενώς πλήττουν το γαστρεντερικό σύστημα. Δεν γνωρίζω αν μετά την ίαση παραμένει σκοτεινό κομμάτι στην εμφάνιση αλλά δεν το νομίζω με την λογική. Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει. Εν τω μεταξύ διάβασε τα σχετικά άρθρα.
https://community.petbirds.gr/threads/Η-κοκκιδίωση-των-πτηνών.25097/
https://community.petbirds.gr/threa...λες-ασθένειες-του-συκωτιού-των-πουλιών.19079/
 
Ας το πώ διαφορετικά.
Βλέπετε τιποτα ύποπτο στο σώμα αυτού του πουλιού;
Άν πριν την αγορά ενος πουλιου, σας δειχνανε το σώμα αυτο,θα θεωρούσατε οτι το πουλί είναι άρρωστο;
-Ο εκτροφέας που το δίνει λέει πως είναι μια χαρά,
-Η κτηνίατρος (πετσοπ) βλεπει τη φωτό και λέει πως το πουλί εχει ή είχε προβλημα με το συκώτι και το μαυρο χρώμα είναι νεκρο μέρος του συκωτιού το οποίο δε πρόκειτε να επανέλθει ποτέ.
-Και ένας φίλος που έχει καναρινια μου είπε οτι έχει κοκκιδια.

Μήπως να αγοράσω πρώτα την κουτσουλιά του και μετα τις εξετάσεις, το ίδιο το πουλί;
ή το μαύρο που είδα ειναι απλα το συκωτάκι του πουλιου, που έτσι φαίνεται σε όλα τα πουλάκια;
 
-Ο εκτροφέας
Η κτηνίατρος
Ας μη συζητούμε στον αέρα...
Αν υπάρχει γνώμη κτηνίατρου οι υπόλοιποι ας ψιλομαζευόμαστε...
-Η κτηνίατρος (πετσοπ) βλεπει τη φωτό
Είναι κτηνίατρος και έχει και petshop ή απλά έχει petshop και κάνει την κτηνίατρο;
-Η κτηνίατρος (πετσοπ) βλεπει τη φωτό και λέει πως το πουλί εχει ή είχε προβλημα με το συκώτι και το μαυρο χρώμα είναι νεκρο μέρος του συκωτιού το οποίο δε πρόκειτε να επανέλθει ποτέ.
Διάγνωση από φωτογραφία έκανε;
Και σου μίλησε για κύρωση του ήπατος; . Γιατί το "δε πρόκειται να επανέλθει ποτέ" εκεί παραπέμπει
Μήπως να αγοράσω πρώτα την κουτσουλιά του και μετα τις εξετάσεις, το ίδιο το πουλί;
Αν έχεις αμφιβολίες για την καλή υγεία του πτηνού που σκέφτεσαι να αγοράσεις θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις.
Γιατί οι ενδείξεις δείχνουν πως πιθανότατα θα το μετανοιώσεις.
 
Φυσικά να μην το αγοράσεις, ούτε με σφαίρες. Η κτηνίατρος είναι ειδικευμένη σε πουλιά;
Παλαιότερα είχα φίλους κτηνιάτρους. Όλοι (3) κορόιδευαν τον κτηνίατρο που εργαζόταν σε ένα συγκεκριμένο μεγάλο πετσοπ, ότι εκτός από άσχετος, λέει ό,τι του κατεβαίνει για να πουληθεί το κάθε ζωάκι, ανεξάρτητα από την κατάσταση του ζωντανού.
 
H κτηνίατρος ειναι μια νεαρή κοπελίτσα, που μολις πηρε το πτυχίο της απο το ΑΠΘ και για τα προς το ζην εργάζεται ως ταμείας σε μεγάλο πετσοπ στη θεσσαλονικη. Όλοι ξέρουμε που πέφτουν τα νέα παιδιά με πτυχία σήμερα.
Ήταν μετρημένη και επιφυλακτική. Το πιθανότερο ειναι να παρερμήνευσα εγώ τα λεγόμενα της.
Το θέμα είναι το εξής. Ο εκτροφέας έχει γιαβριά και έχει και πουλιά βαμμένα.
Είδα ένα που ήταν φαινομενικά οκ. Έτρωγε έπινε πετουσε πέρα δώθε και ήταν δάσκαλος για τα γιαβριά.
Όμως όταν τον φυσήξαμε είδα αυτή τη μαύρη κυλίδα στη κοιλιά του.
Δε ξέρω άν ειναι κοκκιδίωση ή κάτι άλλο. Δε ξερψ καν αν είναι φυσιολογική εικόνα ή όχι.
Εγω το μόνο που θέλω είναι απλά να μου δείξουν οι καρδερινάδες μια υγιή κοιλιά.Απλα για να συγκρίνω.
Άν βέβαια μου πούν οτι το πουλάκι έχει θέμα, πάω πάσο.
 
ΟΚ Βλαδιμηρε. Ας αναμείνουμε τα μέλη μας με καρδερίνες να απαντήσουν.
 
Back
Top