Φροντίδα Σκυλια και παπαγαλοι στον ιδιο χωρο

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
τι πρεπει να προσεχουν αυτοι που εχουν σκυλο-σκυλια και αφινουν και το παπαγαλακι-α ή το παπαγαλο-ους τους εξω απο το κλουβι;υπαρχει καποιος τροπος γνωριμιας μεταξυ τους ή απλα οταν ειναι το πουλι στο ενα δωματιο ο σκυλος παει στο αλλο;
 
Αγγελε καλο θα ηταν να μην βαζεις τους παπαγαλους κ τα σκυλια στον ιδιο χωρο. Οσο εξημερωμενα κ να ειναι τα δευτερα, υπαρχει το ενστικτο κ δεν ξερεις τι καταληξη θα εχει.
 
Θεωρώ ότι με δική μας επίβλεψη πάντα, δεν είναι απαγορευμένο.. Αλλά η εκτροφέας μου εμένα μου ανέφερε περιστατικό που ο σκύλος έκανε το κακό στο πουλάκι.. Έχει να κάνει και με το σκυλί πάντα.. Θέλω να πω, ένα κυνηγόσκυλο, να τα αφήνεις μαζί και να παίζουν ή το πουλί θα πετάει και αυτά να το βλέπουν, είναι μια πρόκληση.. Πάντως, δεν είναι λίγα τα βιντεάκια στο you-tube που βλέπουμε ακόμη και ο παπαγάλος να κυνηγάει κάτι μικροσκοπικά τεριέ! Εγώ νομίζω ότι αν ήμουν σε αυτή τη θέση, θα έιχα το πουλί κοντά μου και πάντα με επίβλεψη. Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας του σκύλου. Αν έχετε παρατηρήσει και έξω, υπάρχουν σκυλιά που αποκλείεται να μη κυνηγήσουν ένα σμήνος περιστεριών και άλλα που απλά δεν τους καίγεται καρφί. Επίσης υπάρχουν και σκυλιά που προσέχουν κότες από επιθέσεις αλεπούς και ποτέ τα ίδια δεν έχουν επιτεθεί σε αυτές. Όλα είναι σχετικά, αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα αφήνουμε μόνα τους.
 
Εφη μου, ο σκυλος μου ειναι το πιο καλο σκυλακι του κοσμου. Μεχρι κ οι γατες του τρωνε το φαγητο κ γενικα δεν πειραζει τιποτα. Μια μερα μπηκε στο σπιτι μας μια κοτουλα απο το διπλανο σπιτι κ την τραυματισε ευτυχως οχι θανασιμα. Γενικα νομιζω δεν μπορει ποτε κανεις να ειναι σιγουρος.
 
ενοϊτε πως παντα με επιβλεψη, απλα ηθελα να ξερω αν γινετε και με ποιον τροπο πρεπει να γινετε μια γνωριμια σκυλου παπαγαλου. Για το parrotlet δεν θα το επιχειρουσα να το γνωρισω στη joyce λογου του μικρου μεγεθους του, αλλα αν κρατισω και ενα κοκατιλ ισως θα ηθελα να τα γνωρισω...η joyce ειναι στον ιδιο χωρο με τα κλουβια των πουλιων, δεν ειναι επιθετικη αμζι του(με κανενα ζωο δεν ειναι), απλα πηγενει και τα μοιριζει...
 
Γενικά δεν είμαι σίγουρη για τόσο μικρά πουλιά. Για ένα ζακό ας πούμε τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Στο προηγούμενο σκυλάκι που είχα ήταν εντελώς άκακο και μπορεί να το επιχειρούσα ας πούμε. Αυτός που έχω τώρα δεν είμαι σίγουρη, όχι γιατί είναι κακός, αλλά γιατί έχει την "διαολιά" μέσα του. Αλλιώς είναι να έχουμε ένα σκύλο και να έχουν μεγαλώσει όλα μαζί, και αλλιώς να έρχεται κάποιος ''ξένος'' στο χώρο πάντως.. Κάποιοι εδώ σίγουρα έχουν περισσότερες εμπειρίες οπότε ας πουν τη γνώμη τους.. Σοφίααα.. 😉
 
καλα σιγουρα ειναι και ο χαρακτηρας του σκυλου, ας πουμε με την ζηνα δεν θα το επιχειρουσα ουτε με μακαο... Με την joyce θα το δοκιμαζα...🙄, αλλα και παλι με λουρι και οτι αλλο χρηαστει...
 
Εγω πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Συμβιώνουν μια χαρά. Προσπάθησα όμως απο την αρχή μπροστά στον Μισσα (σκύλος μου) γιατί προυπήρχε της Κούκυ ( ζακό) να μην της κάνω πολλές αγάπες και νταντέματα και τον κάνω και ζηλέψει. Εχουμε φτάσει στο σημείο μετα 7 χρόνια σχεδόν που συμβιώνουν και οι δυο μαζί η Κούκυ να μιλάει στον Μίσσα. Τι εννοω. Η Κούκυ του δίνει εντολές οπως εγω. Π.χ. Πάμε βόλτα,όταν τον βλέπει στην πόρτα, φύγε απο τα σκουπίδια, όταν τον βλέπει στην κουζίνα, μέ ζάλισες όταν γαυγίζει και όλα πολλά. Και ο Μίσσας την ακούει.:D Οταν είμαι σπίτι και η Κούκυ είναι έξω απο το κλουβί της ο ένας δεν ενοχλεί τον άλλον. Μέχρι που η Κούκυ πάει και τρώει απο το πιάτο του τις κροκέτες του:)
 
Εχω ξεκινησει ηδη την διαδικασια γνωριμιας του Μαριου, με τα σκυλια μου. Δεν σκοπευω να τους αφηνω μονους στο μελλον ομως, διοτι δεν εχω καμια 'εμπιστοσυνη' για το πως θ'αντιδρασουν καποια δεδομενη στιγμη, τα συγκεκριμενα :Dσκυλακια🙄
 
Εγω εχω 3 σκυλους στο σπιτι που ειναι κυνηγετικα και στο βουνο κυνηγουν. Κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι, εχουν συνηθησει την Σεβαχ και δεν της δινουν καμια σημασια. Πολλες φορες τα φωναζει με το ονομα τους και πανε στο κλουβι τους, κι αυτη παει στα καγκελα, βγαζει την γλωσσα της και τα φιλα στην μουσουδα. Και οταν ειναι εξω-πανω στο κλουβι της, παντα υπο την επιβλεψη μου δεν την πειραζουν καθολου.
 
Γενικά δεν είμαι σίγουρη για τόσο μικρά πουλιά. Για ένα ζακό ας πούμε τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Στο προηγούμενο σκυλάκι που είχα ήταν εντελώς άκακο και μπορεί να το επιχειρούσα ας πούμε. Αυτός που έχω τώρα δεν είμαι σίγουρη, όχι γιατί είναι κακός, αλλά γιατί έχει την "διαολιά" μέσα του. Αλλιώς είναι να έχουμε ένα σκύλο και να έχουν μεγαλώσει όλα μαζί, και αλλιώς να έρχεται κάποιος ''ξένος'' στο χώρο πάντως.. Κάποιοι εδώ σίγουρα έχουν περισσότερες εμπειρίες οπότε ας πουν τη γνώμη τους.. Σοφίααα.. 😉
δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατι απλούστατα, προσέχω πολύ!
δεν έρχονται σε "στενή επαφή"και αν συμβεί αυτό είμαι πάντα στο δωμάτιο!Βέβαια έχω γίνει θεατής να κοιμάται σκύλος στον καναπέκαι ο Charlie να περπατάει επάνω του... (μη φωνάζετε, δεν πρόλαβα να τα φωτογραφήσω:D)
σε γενικές γραμμές, χρειάζεται μεθοδικότητα!
Εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι, έχω δεί πως τον γλυκοκοιτάζουν...😱,όταν κάνω την αδιάφορη...
 
Σ'αυτο το θεμα τα παντα ειναι σχετικα. Ειχα ενα σκυλο την Ιρμα, ημιαιμο κοκερ. Μονο που δε μιλαγε αυτο το σκυλι. Ειχε γινει φιλη με τις κοτες και ενα ζευγαρι παπιες που ειχα. Τα πετουμενα ενιωθαν ασφαλεια και εμπαιναν το βραδυ μεσα στο σπιτι της και κοιμοταν! Ειδικα με τις παπιες ηταν αχωριστοι, παιζανε για ωρες.Βαζανε οι παπιες την Ιρμα κατω και την χτενιζανε κλπ! Καποια στιγμη η Ιρμα γεννησε δυο σκυλακια. Οι παπιες συνεχιζαν να κοιμουνται μαζι με τα νεογεννητα και την Ιρμα και η σχεση τους δεν αλλαξε καθολου. Τα κουταβια μεγαλωσαν με τρεις μανες! Τις παπιες και την Ιρμα. Μια μερα, δεν ξερω πως εγινε γιατι δεν ημουν εκει, πηγα και βρηκα τη μια παπια μισοφαγωμενη!😕😡 Δηλαδη οχι απλα τη σκοτωσαν την εφαγαν και απο πανω! Το ειχαν κανει τα μικρα βεβαια, οχι η Ιρμα γιατι αυτα ειχαν αιμα πανω τους, ομως αυτη η ιστορια μου δειξε οτι μπορει φαινομενικα να ηταν φιλοι ομως τα ενστικτα οποιαδηποτε στιγμη μπορουν να βγουν εις βαρος του ασθενεστερου ειδους! Οποτε προσεχετε πολυ εσεις που αφηνετε αταιριαστα ειδη χωρις επιτηρηση μην την παθετε οπως εγω!
 
Back
Top