Γενικά Σκόνη από τα πτηνά και αλεργία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα παιδια! Εχω εναν φιλο ο οποιος προσφατα επρεπε να δωσει το πολυαγαπημενο του κοκατιλακι☹. Η αιτια ηταν οτι εχει αλεργεια οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο στην σκονη που εκπεμπουν τα κοκατιλ. Μετα απο καιρο εμαθε απο καποιον οτι τα Budgies εκπεμπουν λιγο λιγοτερη σκονη απο τα κοκατιλ και οτι υπαρχει ενα σπρει που το ριχνεις στα Budgie και δεν εκπεμπουν την σκονη.Βεβαια δεν θα τον πειραζε αν ανεπνεε λιγο σκονη αλλα λενε να παρουν μπατζι. Εσεις τι λετε;
 
αφου εχει προβλημα να μην παρει τιποτα!
αυτη η δουλια θα γινεται δηλ?μετα θα δωσει και το bungie?
ας παρει κανα ψαρι, ας τα αφησει τα πουλια!
 
Aκου ο φιλος μου πηγε στον πνευμονολο και του σηνηστησε το σπρει εγω τωρα θα πρωτημουσα να μου λεγατε αν υπαρχει στην αγορα το σπρει. Και καλυτερα ας μην απανταμε τοσο αποκρουστηκα γιατι ο φιλος μου τα αγαπαει τα πουλια μην νομιζετε οτι ειναι κανενα τετραχρονο που τα θελει για παιχνιδι...
 
ναι ρε στεφανε την πρωτη φορα οκ δεν ηξερε, μα τωρα που ξερει το προβλημα θα ξανακανει το ιδιο πραμα;
δεν υπαρχει τετοιο πραμακαι αν υπαρχει ειναι κοροιδια! Δεν μπορει να σταματησει μια φυσιολογικη λειτουργια του πουλιου!βγαζει σκονη,τερμα θα βγαζει γιατι ετσι ειναι ο οργανισμός του.

μπορει να ατα αγαπαει πολυ αλλα με το να τα δινει απο δω και απο κει δεν ταγαπαει;

τα bungies παντος δεν ειναι και απο τα πουλια που βγάζουν πολυ σκονη.
αλλα αφου εχει αυτο το προβλημα ουτε καναρινι δεν θα ελεγα εγω να παρει.
 
Κοιταξε ο παππους του εχει αυτο το σπρει που το κανει για το καναρινι γιατι βλεπεις ειναι οικογενειακη αλεργεια. Το σπρει δειχνει πανω και εναν παπαγαλο δεν ξερω αν κανει τα πουλια να μην βγαζουν σκονη μπορει να την ελατωνει η να την κανει οχι αποκρουστηκη για τον οργανησμο του.Αυτο το σπρει το ειπαν στον πευνομονολογο και τους ειπε οτι το γνωριζει και οτι ειναι αποτελεσματηκο.Φυσηκα θα το ψαξει παρα πολυ οσπου να παρει παπαγαλακι που αν παρει...🙄Ειχε στεναχωρηθει πολυ που εχασε το κοκατιλακι του και για αυτο δεν θελει να παθει παλι τα ιδια μου ειπε οτι θα το ψαξουν αρκετους μηνες και το πιο σιγουρο ειναι οτι μαλλον δεν θα παρει.
 
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που είναι αλλεργικοί στη λεγόμενη πούδρα (σκόνη όπως τι λες εσυ) που βγάζουν οι παπαγάλοι. Αφού ο φίλος σου έχει ένα τέτοιο πρόβλημα υγείας για να μην ταλαιπωρείται και αυτός και το παπαγαλάκι με τα σπρέι που θα του ρίχνει καλύτερα να επιλέξει κάποιο άλλο ζωάκι για κατοικίδιο.:) Οι αλλεργίες είναι ύπουλες και ορισμένες φορές μπορεί να αποβούν και μοιραίες...
 
Κοιταξε ο παππους του εχει αυτο το σπρει που το κανει για το καναρινι γιατι βλεπεις ειναι οικογενειακη αλεργεια. Το σπρει δειχνει πανω και εναν παπαγαλο δεν ξερω αν κανει τα πουλια να μην βγαζουν σκονη μπορει να την ελατωνει η να την κανει οχι αποκρουστηκη για τον οργανησμο του.Αυτο το σπρει το ειπαν στον πευνομονολογο και τους ειπε οτι το γνωριζει και οτι ειναι αποτελεσματηκο.Φυσηκα θα το ψαξει παρα πολυ οσπου να παρει παπαγαλακι που αν παρει...🙄Ειχε στεναχωρηθει πολυ που εχασε το κοκατιλακι του και για αυτο δεν θελει να παθει παλι τα ιδια μου ειπε οτι θα το ψαξουν αρκετους μηνες και το πιο σιγουρο ειναι οτι μαλλον δεν θα παρει.


Μάλλον εννοείς το παρακάτω. Καταλαγιάζει λίγο την σκόνη αλλά δεν κάνει θαύματα. Στην περίπτωση του φίλου σου όμως δεν ξέρω αν θα του κάνει καλό (όπως προαναφέρθηκε) να πάρει ένα πουλάκι και να διατρέξει κίνδυνο η υγεία του ιδίου.
 

Συνημμένα

  • 08092008720.webp
    08092008720.webp
    16,4 KB · Προβολές: 65
Μια άλλη εναλλακτική λύση για τον ψεκασμό είναι να αγοράσει φίλτρο αέρα. Μπορείτε να τοποθετήσετε τη συσκευή κοντά στο κλουβί και να έλκει ένα μεγάλο μέρος της σκόνης στο φίλτρο. Είμαι σίγουρος ότι κάποιος με το φόρουμ μπορεί να εισηγηθεί μια θέση στην Ελλάδα για να αγοράσουν έναν.

I χρήση τους στο σπίτι μου και τα φίλτρα αυτά βοηθούν στον καθαρισμό του αέρα από τη σκόνη και άλλες αλλεργιογόνες ουσίες.

 
  • Like
Αντιδράσεις: Stefan
Η γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο για τον φιλο σου θα ηταν να μην αγορασει αλλον παπαγαλο εστω και αν προκειται για ενα Budgie. Ξερω απο γιατρο αλλεργιολογο οτι δεν πρεπει να 'προκαλουμε' τον οργανισμο μας, ειδικα οταν ξερουμε το ειδος των αλλεργιογονων που μας ενοχλουν 😉
 
Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας! Ο φιλος μου τελικα δεν θα επερνε παπαγαλο επειδει αυτο το σπρει τελικα του παππου του ηταν για ψειρες.Jamieo ευχαριστω πολυ για τα φιλτρα αερα αλλα δεν ειναι τοσο εξηκηομενος με τους υπολογιστες και δεν μπορει να παραγγειλει παντως πολυ χρησημο! Αποφασησαν τελικα οτι δεν θα παρουν γιατι φοβουντε μην το δωσουν παλι και αντε τα ιδια ☹! Τελικα το κουβεντιαζουν για τσιουαουα...
 
Αποφασησαν τελικα οτι δεν θα παρουν γιατι φοβουντε μην το δωσουν παλι και αντε τα ιδια ☹!
Καλά θα κάνει. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση δεδομένου του προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζει. :)

Ρίξτε μια ματιά επίσης στο παρακάτω άρθρο που είναι σχετικό με το θέμα Τι είναι η ασθένεια «Πνεύμονας των Πτηνοτρόφων»
 
-νομιζω οτι οσοι απο μας εχουν ευαισθησια σε αλλεργιες η αναπνευστικα προβληματα καλο θα ειναι να εχουν και ενα ιονιστη χωρου στο σπιτι τους.
 
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε τι ειναι η εγκεφαλητηδα.Λενε οτι ειναι ασθενεια που κολειετε απο τα πουλια προς τους ανθρωπους. Γνωριζετε τι ειναι;
 
για την εγκεφαλιτιδα κοιταξε εδω. Για το αν κολλαει εγκεφαλιτιδα ο ανθρωπος απο τους παπαγαλους δεν ξερω. Εχω ακουσει ομως οτι αυτη η ασθενεια κολλαει στον ανθρωπο απο τα κουνουπια.

κοιταξε εδω: [x]

μολις βρηκα και κατι αλλο...
συμφωνα με οτι λεει εδω Το ΒΗΜΑ onLine - ΒΗΜΑ 2

Αλογο: εγκεφαλιτιδα
Πρόκειται για μια ίωση του νευρικού συστήματος που προκαλεί πονοκεφάλους, πυρετό, απώλεια προσανατολισμού και περιστασιακά θάνατο. Οι αρχικοί «ένοχοι» είναι τα κουνούπια, οι συχνότεροι φορείς όμως είναι πουλιά ή θηλαστικά. Το 1995, ο ιός που προσβάλλει τα άλογα «χτύπησε» περισσότερους από 1.000 ανθρώπους στη Νότιο Αμερική, προξενώντας τον θάνατο σε τέσσερις από αυτούς.
 
αν κ οφφ τοπικ κοιτα κ εδω Ηλεκτρονικά Μιμίκος*::*Απωθητικά Ζώων - Εντόμων*::*Ποντικοδιώχτες*::*Απωθητικό Ζώων με ανιχνευτή κίνησης, YardGard
αποτι διαβασα γρηγορα μπορει να κολλησει ο ανθρωπος απο τα πουλια, αλαλ φανταζομαι σε σπανιες περιπτωσεις. Εαν θελετε το ψαχνω κ περισσοτερο μια ςκ εχουμ γιατρους στην οικογενεια.
 
Back
Top