Διατροφή Σκόνη στους σπόρους και ασθένειες από ακάρεα

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Ως γνωστον ο κυριως τροπος μεταδοσης των ακαρεων.. Που ειναι αιτια για τυχων αναπνευστικα προβληματα στα πουλια (ειναι η τροφη... Κακης ποιοτητας... Με οτι αυτο μπορει να σημαινει). Τροφη που φυλλασετε σε ακαταλληλες
συνθηκες,τροφη μπαγιατικη...χυμα. Οπου σκονη και ακαρεα;
Και αν ναι (που ναι ειναι)! Τι γινετε με τις, συσκευασμενες τροφες;Και δεν μιλαω για τους σπορους! Αναφερομαι στα διαφορα σκευασματα.. Πολυβιταμινουχα(αυγοτροφες... Μειγματα με εντομα... Κ. Α.)Για να δωσω ενα παραδειγμα...
Χρησιμοποιω.. Το Egg food for wild birds της Beaphar, σχεδον ειναι κονιορτοποιημενο, αυτη η σκονη δεν εισχωρει στην μυτη των πουλιων;Δεν εχει συνεπειες;(και μην μου πειτε πως μηπως φταιει το συγκεκριμενο πακετο.. Και η εντομοτροφη της ιδιας παλι εταιρειας ειχε πολυ σκονη!)Και οχι δεν ειναι η εταιρεια.. Δοκιμασα και αλλης!:D(π.χ. αυγοτροφη για καναρινια της Orlux)!
Ναι ειναι αποστειρωμενα..σε αεροστεγεις συσκευασιες.. Αλλα μολις ανοικτουν δεν καταναλωνοντε αμεσως!
Ποιος ξερει να μου πει τι γινεται.. Και τι κινδυνος υπαρχει!😎
 
Σόφια το άκαρι της σκόνης δεν είναι το ίδιο με αυτό της τραχείας που προκαλεί αναπνευστικά προβλήματα στα πουλιά. Τα τρία πιο κοινά ακάρεα της σκόνης είναι τα pteronyssinus Dermatophgoides, farinae Dermatophygoides και Blomia tropicalis ενώ το άκαρι της τραχείας είναι το sternostoma tracheaacolum.

Αν και προφανώς δεν σχετίζονται μεταξύ τους, τα προβλήματα που δημιουργούνται από τη σκόνη οφείλονται πιθανόν σε βακτηρίδια αφού ως γνωστόν σκόνη = βρωμιά και βρωμιά = μικρόβια.
 
ΚΑΙ γι' αυτόν το λόγο είναι καλύτερα να αναμειγνύουμε με -ρασκ-.
Ετσι δύνουμε στο μείγμα την υγρασία που χρειάζεται και αποφεύγουμε
την "σκόνη" της ξηράς αυγοτροφής.
-Τώρα, οι αυγοτροφές καλής ποιότητας μόλις ανοιχτούν καλόν είναι να πηγαίνουν στο ψυγείο μέχρι την επόμενη φορά.
 
Σοφία καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε για τι σκόνη μιλάμε επειδή προσωπικά εγώ έχω μπερδευτεί κάπως... Μιλάμε για τη σκόνη που αιωρείται στην ατμόσφαιρα και συσσωρεύεται σε διάφορα σημεία στο χώρο ή για τη σκόνη που δημιουργείται από τα υπολείμματα των τροφών που αναφέρεις;

Στην πρώτη περίπτωση, η σκόνη του περιβάλλοντος είναι βλαβερή όταν βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες στα τρόφιμα αλλά στη δεύτερη δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα αφού στην ουσία είναι η ίδια η τροφή τριμμένη. Η λύση που αναφέρει ο Μάκης είναι πολύ σωστή γιατί ακόμη και αυτά τα υπολείμματα τροφής ενσωματώνονται στο μείγμα που δημιουργούμε και τα καταναλώνει το πουλί χωρίς πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση όμως, όταν μιλάμε για επώνυμες εταιρείες και συσκευασμένες τροφές, αποκλείουμε την περίπτωση της περιβαλλοντικής σκόνης (ή τουλάχιστον θα θέλαμε) και των ασθενειών που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν.
Τώρα, οι αυγοτροφές καλής ποιότητας μόλις ανοιχτούν καλόν είναι να πηγαίνουν στο ψυγείο μέχρι την επόμενη φορά.
Συμφωνώ γιατί την είχα πατήσει και έμαθα μετά την ερώτησή μου για την https://community.petbirds.gr/threads/Συντήρηση-Ξηρής-Αβγοτροφής.267/
 
Οχι δεν εννοω την σκονη που αιωρειται, αλλα για την σκονη που υπαρχει στις συσκευασιες (αβγοτροφες,.. Πολυβιταμινουχα κ. Α.)
Σας ευχαριστω και τους δυο!(Μακη.. Σταυρο!)

(Αυτο θα εχει πιο πολυ γελιο.. Προχθες ζητησα χουμο.. Τωρα θα ζητησω ρασκ απο το pet shop... Το βλεπω... Να με πεταει εξω!):D..
 
παιδιά καλησπέρα. εγω θέλω να ρωτήσω τη είναι το ράσκ?
φιλια αλεξία :)
 
νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο. Και τι εννοώ. Κάθε τροφή δέχεται κάποιο είδος επεξεργασίας. Παιρνάνε από κόσκινα για να καθαριστούν πλένονται και μετά διοχετέυονται στην αγορά. Ανάλογα τον βαθμό της επεξεργασίας που δέχονται χαραχτηρίζονται σε σπόρους καλής ποιότητας και ανάλογα κακής. Κάθε τροφή χαραχτηρίζεται σε καλή αν δεν αφήνει κατάλοιπα σκόνης.σκόνης που προέρχεται από την ίδια την τροφή. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει πλυθεί καλά. Αυτή η σκόνη είναι που προκαλεί και τα ακάρεα στα πουλιά. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι μία τροφή καλής ποιότητας δεν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο πουλί. Κάθε τροφή και ειδικά καλής ποιότητας που την χρυσοπληρώνουμε κιόλας πρέπει να φυλάγεται και να συντηρείται σωστά.
 
-Το θέμα που ξεκίνησε η Σοφία είχε σχέση με την αυγοτροφή και όχι με τους σπόρους.
Βέβαια δεν θα πείραζε καθόλου να αναφερθούμε και στους σπόρους και να ακούσουμε γνώμες γι' αυτούς. Στις απαντήσεις βλέπω να υπάρχει μια αντίφαση
που πρέπει να ξεκαθαριστεί.

ο Σταύρος έγραψε.
-Σόφια το άκαρι της σκόνης δεν είναι το ίδιο με αυτό της τραχείας που προκαλεί αναπνευστικά προβλήματα στα πουλιά. Τα τρία πιο κοινά ακάρεα της σκόνης είναι τα pteronyssinus Dermatophgoides, farinae Dermatophygoides και Blomia tropicalis ενώ το άκαρι της τραχείας είναι το sternostoma tracheaacolum-

ο Ισίδωρος έγραψε.
-.σκόνης που προέρχεται από την ίδια την τροφή
-αυτή η σκόνη είναι που προκαλεί και τα ακάρεα στα πουλιά.-
 
απάντηση: σκονη=ακαρεα;

Παραπέμπω σε αυτό το μήνυμά μου το οποίο πιστεύω πώς είναι σαφές. Θα ήθελα μόνο να συμπληρώσω ότι τα υπολείμματα τροφής δεν είναι ασθένεια, είναι απλώς τροφή. Ούτε καν η περιβαλλοντική σκόνη είναι ασθένεια. Είναι απλώς φορέας μικροοργανισμών.
 
Back
Top