Γενικά Σοβαρό πρόβλημα με το κοκατίλ μου

Εγγραφή
13 Οκτ 2018
Μηνύματα
35
Καλησπέρα.
Εχω πάρει ένα κοκατίλ από πολύ μωράκι, και το έχω στο σπίτι περίπου 2 μήνες τώρα.
Πριν είχα ένα μικρό μπατζί για περίπου ένα χρόνο, που όμως μου έφυγε. Και βέβαια εδώ και τουλάχιστον
30 χρόνια έχω πάντα καναρίνια και μάλιστα αρκετά.
Το πρόβλημα τώρα:
Ο άντρας μου υποφέρει από άσθμα που με τα χρόνια έγινε χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. ΧΑΠ.
Ελεγχόμενη μεν, μη αναστρέψιμη δε. Ομως από τότε που μπήκε σπίτι το κοκατίλ, λες και αυτό το πράγμα φούντωσε.
Ο άνθρωπος εδώ και μια εβδομάδα κάνει μάσκες στο Κέντρο Υγείας και η φλασιά μου ήρθε ξαφνικά, όταν και ο γιός
μου παραπονιέται οτι κάτι συμβαίνει τον τελευταίο μήνα γιατί φτερνίζεται συνεχώς όπως οι αλλεργικοί, χωρίς να είναι
κρυωμένος.
Και μάλιστα μου είπε "μόλις μπω στο σπίτι με πιάνει μάνα. Εξω δεν φτερνίζομαι".
Διάβασα πάρα πολύ και ανακάλυψα οτι τα κοκατίλ βγάζουν αυτή την πούδρα που την είδα στο πουλί αλλά σαν λευκά
χνουδάκια που πετάνε στον αέρα όταν περιποιείται τα φτεράκια του.
Και τώρα τι κάνουμε; Χρειάζομαι βοήθεια ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Τι πρέπει να κάνω;
 
Είναι σοβαρό. Γενικά μπορούν σε αλλεργικούς ή ασθματικούς ανθρώπους να προκαλέσουν συμπτώματα.
Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 5 τρόποι να λύσεις το πρόβλημα:
1. Πολύ καλός εξαερισμός του χώρου που βρίσκεται.
2. Καθαριστής αέρα ΜΕ φίλτρο HEPA (έχω και κάνει εξαιρετική δουλειά).
3. Να το βγάλετε μόνιμα στο μπαλκόνι (προστατευμένο από ρεύματα αέρα, συνεχή έκθεση στον ήλιο, αρπακτικά κτλ)
4. Μάσκα ιατρικού τύπου μέσα στο σπίτι (άβολο).
5. Να τον δώσετε για υιοθεσία.

Ελπίζω με τα τρία πρώτα να καλυφθείτε. Αλλά με την υγεία δεν κάνει να παίζουμε. Γνώμη μου.
 
Καλλιρόη είχα μπει και εγώ στο τριπάκι να πάρω κοκατιλ και δυστυχώς-ευτύχως παιδίατρος και αλλεργιολόγος με σταμάτησαν.
Ο γιος μου και ο άντρας μου έχουν αλλεργία και η πούδρα που βγάζουν θα θα τους έκανε χειρότερα.

Μπορείς να την περιορίσεις με συχνά μπάνια αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα κάνεις πολλά πράγματα..

Μία λύση αν δεν θες να το δώσεις είναι να το βγάλεις έξω, βέβαια στη δική σας περίπτωση που είναι ήμερο και ταϊσμένο από σένα δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει καλό στο πουλάκι.
 
Δεν θέλει να ξέρει τι θα πει νερό ρε παιδιά, έχω προσπαθήσει με χίλιους τρόπους να το βάλω για μπάνιο. Δεν θέλει με τίποτα προς το παρόν.
 
Μία λύση αν δεν θες να το δώσεις είναι να το βγάλεις έξω, βέβαια στη δική σας περίπτωση που είναι ήμερο και ταϊσμένο από σένα δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει καλό στο πουλάκι.
Πώς να του το κανω τέτοιο πράγμα, που αυτό είναι όλη την ώρα ελεύθερο και μαζί μου παντού; Που μου σκυβει το κεφάλι για να του χαιδευω το σβέρκο... και τόοοσα άλλα. Ψάχνω κάποιον που να το αγαπήσει να του το δώσω, αλλά δεν είμαι σε στεριά βλέπεις να βρω εύκολα άνθρωπο. Μια χούφτα ανθρώποι είμαστε σε ένα μικρό νησί. Εμπλεξα άσχημα!
 
Μου είπαν επίσης ότι ούτε τα μπατζί που έχω μέσα επιτρέπονται και γενικά απαγορεύονται οι παπαγάλοι σε άτομα που έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό, 1.5 χρόνο που τα έχουμε μέσα στο σπίτι πρόβλημα (πέρα από τα συνηθισμένα) δεν είχαν.
 
σε ένα μικρό νησί
Αν ζεις στην ύπαιθρο, αν έχεις αυλή, κάνε ένα χώρο προστατευμένο και βάζε τον εκεί.. Θα συνηθίσει πιστεύω.. Εννοείται ότι θα μπαίνει και μέσα στο σπίτι κτλ, αλλά για μερικές ώρες κάθε μέρα, οπότε το πρόβλημα θα ελαχιστοποιηθεί.
Βγάζουν τα σκασμένα αρκετή πούδρα.

https://www.delonghi.com/el-gr/proi...ir-treatment/katharistes-aera-ionistes/ac-150
Αν σε ενδιαφέρει. Αυτό έχω και απλά δεν έχω σκόνη πουθενά :)
Απλά μη βάζεις σε λειτουργία τον ιονισμό (δεν κάνει καλό ούτε για μας ούτε για τα πουλάκια).
 
Ως ο συχνα αιρετικος της παρεας,θα σου πω το πουλάκι να το απομακρυνεις γενικοτερα απο τον χωρο σας.

Ουτε μεσα ουτε εξω.

Η ΧΑΠ ΔΕΝ σηκωνει πειραματα που ειναι και το πιο σημαντικο αλλα και να το βγαλεις εξω θα ειναι κατι που θα σε στεναχωρεί καθε μερα που θα το βλεπεις.

Αντικατεστησε το (οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτο) με ενα πουλάκι που δεν θα σου δημιουργει τέτοια θεματα.
 
Αυτό είναι και το καλύτερο.
Θα ήταν άσχημο για το πουλάκι να αλλάξει τρόπο ζωής και να μείνει ξαφνικά έξω χωρίς παρέα.
Αντιθέτως είναι πολύ μικρό και θα συνηθίσει γρήγορα ένα υπεύθυνο άτομο που θα το φροντίσει και θα του δώσει αγάπη.
 
Back
Top