Αναπαραγωγή Σοκαρίστηκα, άνοιξα τα αυγά και είχαν ζωντανά πουλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evilar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evilar

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Έχω δύο ζευγάρια παπαγαλάκια μικρά. Το ένα ζευγάρι έκανε τρία αυγά. Αλλά πριν 22 μέρες. Από προηγούμενη εμπειρία και από ότι διαβάζω έπρεπε να έχουν ήδη βγει στις 18 με 19 μέρες.
έτσι αποφασίσαμε να τα πετάξουμε. Πριν όμως τα ανοίξαμε. ΤΟ ένα άδειο. Τα άλλα δύο όμως είχαν πουλάκια και μάλιστα ζωντανά! Το σοκ μεγάλο. Έτσι όπως ήταν μισό βγαλμένο αυγό τα ξαναέβαλα στη φωλια. Η παπαγαλίνα τα πέταξε έξω σε 2-3 ώρες. Όμως ήταν ακόμα ζωντανό το ένα! Το καθάρισα λοιπόν τελείως από το αυγό και το έβαλα στη φωλιά. Τώρα τι να πω; Δεν ξέρω αν ξαναπροσπαθήσω. Η απογοήτευση μεγάλη το ίδιο και οι ΤΥΨΕΙΣ...
 
Να μην απογοητευεσαι. Ηταν λαθος χειρισμος. Αφησε τωρα τα πουλακια να ξεκουραστουν αφαιρωντας την φωλια, καθαρισε το κλουβι, ενισχυσε την διατροφη τους και αναμονη μεχρι την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Φίλη Σοφία τα κοίταξα στο φως. Ήταν γεμάτα. Νόμισα πως, επειδή είχαν περάσει οι μέρες, δεν ήταν ζωντανά στο αυγό. Κάνουν πάνω απο 22 μέρες να σκάσουν τα αυγά; Τώρα το πάθημα μάθημα. Μπορώ να το κρατήσω αυτό στη ζωή; Τι να κάνω;
 
Προφανώς δεν μετρησες καλά τις ημερομηνίες! Τα κοινά παπαγαλάκια γεννούν συνήθως κάθε δευτερη μέρα... Ετσι ίσως να τα μπέρδεψες λίγο με το μετρημα... Τελος πάντων, το λαθος έγινε και εμαθες από αυτό. Κρίμα βεβαια αλλά μην απογοητέυεσαι... Υπομονή! 🙂 Λίγο δυσκολο το βλέπω να τα καταφερει το μικρό. Αν η παπαγαλινα δεν το ταίσει, θα πρέπει να αναλάβεις το ταισμα του μωρου με συρριγγα... Διαβασε τα σχετικά ποστ και ελπίζω να φανεις τυχερη!

Ενημερωνε μας για τις εξελίξεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Georgina, το τρίτο και τελευταίο αυγό το έκανε Δευτέρα 31 Μαρτίου. Και ήταν το μικρότερο σε μέγεθοσ και πιο "διάφανο" αν μπορώ να το πω έτσι. Και το σημείωσα και τελικά ήταν το κλούβιο. Τώρα με τη σύριγγα που λες μπορεί να φάει; Προς το παρόν με την οδοντογλυφίδα του δίνω. Η τροφή να είναι τελείως ρευστή; Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνημμένα

  • parelasi-giorti-papagalaki 028.webp
    parelasi-giorti-papagalaki 028.webp
    51,5 KB · Προβολές: 167
To πουλάκι φαινεται αρκετά μικρό... Ελπίζω να τα καταφέρει... Καλά κάνεις και το ταιζεις προσωρινά με την οδοντογλυφιδα... Με την σύριγγα μαλλον θα ήταν δύσκολο🙄

Η τροφη πρέπει να εχει τέτοια υφή ωστε να μπορεί να στέκεται στην οδοντογλυφιδα και να μην τρεχει... Ειναι δύσκολο να το περιγράψει κανείς και η πράκτική εφαρμογή της είναι εξισου δύσκολη. Την τροφή την φτιάχνεις σε πολύ μικρή ποσότητα, φρέσκια καθε φορά. Αλήθεια τί τροφή του δινεις;

Δες καποια σχετικά βιντεάκια στο φόρουμ, τα οποια όμως δυστυχως δείχνουν μεγαλύτερα πουλάκια... Ελπίζω να τα καταφερεις και εσυ και το μικρό...
 
Φίλη,
του δίνω καρότο-αυγό βρασμένο-φρυγανια τριμένα στο multi. και λίγο νεράκι για να είναι ρευστό κάπως. Η παπαγαλίνα το πέταξε δύο φορές κι έτσι έβγαλα τελείως τη φωλιά. Το έχω κάτω από ένα φως γραφείου. Παρατήρησα πως όταν δεν είναι στο φως είναι πιο κρύο κι έτσι αποφάσισα να το έχω μόνιμα κάποιες μέρες κάτω από φως. Έστειλα μόλις τον σύζυγο να πάρει μια φωλιά για καναρίνια για να το βάλω μέσα. Α του είπα να πάρει και φαρίν λακτέ κρέμα. Διάβασα πως τους αρέσει. Ελπίζω να τα καταφέρει για να μετριάσει τις τύψεις μου. Ευτυχώς που αυτές τις μέρες δεν δουλεύω και θα είμαι όλο το 24ωρο σχεδον καταπάνω του. Ελπίζω να τα καταφέρω. Διάβασα πως πρέπει να του δίνω τροφή κάθε μια ώρα. Έτσι είναι. Είμαι διατεθειμένη να είμαι όλο το βράδυ δίπλα του ταϊζοντάς το!
 
πυπαμαι για αυτο που συνεβη! Ηταν ενα λαθος...
πιστευω οτι θα ζησει αν φαει κ αν δεν κρυωσει.. Οποτε! Ξερεις τι πρεπει να κανεις!
δες αυτα...

http://au.answers.yahoo.com/answers2/frontend.php/question?qid=20071024090751AAbTO5W
 
Mπράβο για την προσπάθεια που κάνεις! 🙂

Οντως η φαριν λακτέ είναι μια πολύ καλή λύση. Τροφή κάθε μια με δυό ώρες. Εκτός απο την τροφή χρειάζεται και ζεστασια, οπότε κάνεις πολύ καλά που το έχεις κοντά σε λάμπα. Σου ευχομαι ολοψυχα να καταφερεις να το σώσεις...

Θα περιμένουμε να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις. 😉
 
Φίλη μου μπορούσε να συμβεί στον καθένα.. Λυπάμαι πολύ κι έυχομαι να επιβιώσει. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η θερμοκρασία της τροφής που δίνεις. Pρέπει να είναι περίπου 35 κελσίου. Πάρε ειδικό μείγμα και ζήτα σύριγγα με αποσπόμενη βελόνα του 1 ml.
 
Το ειδικό μείγμα τροφής που αναφέρεις Χριστιάνα τι ακριβώς είναι; Ρώτησα στο pet shop για τροφή για νεοσσούς και μου έδωσε αυγοτροφή χύμα! Ο τύπος είπε πως αυτό είναι. Νόμιζα πως είναι κάτι άλλο...

Τέλος πάντων. Δεν ξέρω πόσο πρέπει να φάει. Του δίνω ώσπου να γεμίζει λιγάκι κάτω από το λαιμό του ένα σημείο.
Κάποιες στιγμές κινείται κάποιες όχι. Ουφ! σε μια ωρίτσα συμπληρώνει δωδεκάωρο!
 
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο σου. Μην στεναχωριέσαι, όλοι την πατάνε κάποια στιγμή...
 
Δυστυχώς το παπαγαλάκι δεν έζησε. Και έτρωγε με τόσο όρεξη! Τέλος πάντων.. Καλό Πάσχα να περάσετε.
 
Λυπαμαι, συμβαινει σε ολους, ακομη και στους πιο εμπειρους,το σημαντικο ειναι οτι προσπαθησες!
 
μην ανησηχεις, αφου καναν την αρχη θα σου ξαναγενησουν. Μην απογοητευσαι!
 
Back
Top